Отидете към основна версия

1 515 3

Пример как спортът помага на дипломацията

  • казахстан-
  • игри-
  • номади-
  • роман василенко-
  • министър-
  • журналисти

V-тите Световни игри на номадите се провеждат с подкрепата на ЮНЕСКО

Връзката между спорта и дипломацията на пръв поглед може да се очебийна, но тя съществува и определено спортът е един от мощните инструменти за развитие на дипломатическите отношения между държавите по цял свят. Поредното доказателство за това са V-тите Световни игри на номадите, които се провеждат от 8 до 13 септември в Казахстан с подкрепата на ЮНЕСКО. Игрите са включени в списъка на нематериалното културно наследство на международната организация. Игрите на номадите са събитие, което подчертава истинската стойност на националната култура.

Заместник-министърът на външните работи на Казахстан Роман Василенко също подчерта важната роля на ЮНЕСКО и връзката между дипломацията и спорта на пресконференция дадена пред чуждестранни журналисти на четвъртия ден от провеждането на световното културно-спортно събитие. „Надяваме се, че събитието ще подкрепи обединението на нациите“, каза заместник-министърът.

На въпрос колко е струвала организацията на това мащабно събитие, в което участват близо 2500 играчи от 89 държави, министърът отговори, че по предварителни данни са похарчени 5.9 млрд. тенге, което прави малко над 11 млн. EUR.

От конни надбягвания и стрелба с лък до бойни изкуства и борба, тези игри показват непреходната сила и дух на номадските традиции. „Тази смелост е нашата определяща характеристика, движеща ни във всяко начинание, независимо дали в спорта, културата или търговията. За нас тези Игри са толкова значими, колкото Олимпиадата е за другите по света“, каза той.

Василенко припомни, че под председателството на Казахстан, тази година в Астана се проведоха важни международни събития, включително срещи на върха на държавните глави на Общността на независимите държави, Шанхайската организация за сътрудничество и Организацията на тюркските държави.

„Страната ни играе активна роля в решаването на проблемите на международния мир, сигурност и стабилност. Ние подкрепяме усилията на ООН и други международни организации в борбата с тероризма, екстремизма, нелегалната миграция, изменението на климата и други заплахи. Нарастващата ни ангажираност на световната сцена е доказателство за ефективната външна политика на президента Токаев, която се основава на принципите на мира, балансираната, прагматична и смела напредничава дипломация“, уточни Василенко.

Казахстан твърдо вярва, че сътрудничеството и диалогът са ключови за глобалния просперитет. Този подход е отразен в усилията на страната да насърчава конструктивни отношения с всички големи глобални играчи, включително източните и западни партньори на страната. Той също така подчертава динамичната роля на Казахстан в глобалната икономика, тъй като тя се стреми да си сътрудничи с международни инвеститори и иноватори, за да реализира нови възможности за устойчиво развитие.

„Ние също сме част от инициативата „Централна Азия плюс“, като бяхме домакини и участвахме в множество срещи на върха с големи глобални играчи като САЩ, Китай, Европейския съюз, страните от Персийския залив, Индия и други – сега има общо 13 такива платформи“, припомни заместник-министърът.

Казахстан използва своето географско местоположение и геоикономически потенциал, за да подобри наземните връзки между Азия и Европа. „Нашата нация предлага възможности за критични суровини, включително огромни запаси от основни минерали като мед, цинк, олово, сребро и алуминий. Ние сме най-големият производител и износител на природен уран в света, което представлява почти 45% от световното производство и износ“, уточни Василенко.

Тези ресурси са от решаващо значение за сектори като енергиен преход и електрически превозни средства, позиционирайки Казахстан в челните редици на индустриите, които оформят бъдещето на една устойчива глобална икономика.

Като най-голямата икономика в региона на Централна Азия, Казахстан се ангажира да улеснява търговията и инвестициите, които са от полза за всички страни, като гарантира, че остава надежден партньор за глобален растеж и развитие.

„Нашата визия за икономически напредък е насочена към бъдещето, с акцент върху диверсификацията и иновациите“, каза заместник-министърът.

Международният финансов център Астана (AIFC) играе решаваща роля в утвърждаването на Казахстан като регионален бизнес център. През 2024 г. над 3000 компании от 82 държави са били регистрирани в AIFC: официалният списък на Astana International Exchange (AIX) включва 150 емисии на ценни книжа от 94 различни емитента, 37 търговски членове и около 15 попечителски компании. Общият обем на търговия на борсата AIX през 2023 г. беше 582 млн. USD (търговия с акции 130 млн. USD, търговия с дълг 452 млн. USD), което е 236% повече от 2022 г.

От 2018 г. над 12 млрд. USD инвестиции са събрани чрез платформата на AIFC. Тези впечатляващи постижения отразяват смелия подход на Казахстан за създаване на конкурентна, устойчива икономика и привлекателна среда за вътрешни инвестиции.

От 1993 г. Казахстан е привлякъл общо 441 млрд. USD преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ). Топ 10 на инвеститорите в страната от 2005 г. насам са Холандия, САЩ, Швейцария, Китай, Русия, Франция, Великобритания, Белгия, Република Корея и Япония.

През 2023 г. брутният приток на ПЧИ в Казахстан възлиза на 23,4 млрд. USD, през първото тримесечие на 2024 г. – 5,7 млрд. USD.

Pаместник-министърът не пропусна да припомни и най-важната новина за икономиката на Казахстан от последните дни, а именно, че международната рейтингова агенция Moody’s повиши дългосрочните рейтинги на Казахстан до Baa1, най-високият рейтинг, присъден някога от Moody’s на тази държава.

Чрез редица смели инициатива Казахстан има за цел да създаде по-конкурентоспособна и устойчива икономика, като кани глобални инвеститори, бизнеси и новатори да се ангажират с оживен пазар на страната и да допринесат за споделена визия за устойчив напредък.

„Съответно нашият преход към зелена и устойчива икономика също е ключова цел, с инициативи, фокусирани върху възобновяемата енергия, производството на водород и потенциалното изграждане на атомна електроцентрала, което ще бъде решено на предложен национален референдум, насрочен за 6 октомври“, каза Василенко.

Предстоящият референдум ще бъде поредната проява на широк национален диалог и ярък пример за концепцията „държава, която се вслушва в гласа на народа“.

Правителството смята, че такива важни решения трябва да се вземат от самите хора, отразяващи тяхната воля и приоритети.

Василенко благодари на журналистите за тяхната работа: „Чрез работата си вие също помагате да се съобщи на света, че Казахстан е нация, която приема иновациите и напредъка, като същевременно запазва своите горди традиции. Ние сме страна, смела в стремежите си, водена от визия за глобално сътрудничество, устойчив растеж и споделен просперитет“, заключи той.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 4 гласа.

Свързани новини