Венецуелските власти арестуваха трима американци, двама испанци и чех, обвинени, че са свързани с предполагаем заговор, насочен към "дестабилизиране" на страната, съобщи правителството вчера, отбелязвайки също изземването на около 400 пушки от САЩ, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Министърът на вътрешните работи Диосдадо Кабейо говори вчера на пресконференция за предполагаем план, целящ да „породи насилие“ и да „дестабилизира“ страната.
Според него президентът Николас Мадуро, чието преизбиране на 28 юли се оспорва от опозицията и част от международната общност, е бил целта на този предполагаем план, заедно с други служители на изпълнителната власт.
„Двама испански граждани наскоро бяха арестувани в Пуерто Аякучо“, каза Кабейо и добави, че „американски гражданин“ също е зад решетките. Впоследствие той съобщи за ареста на други двама американци, както и на чех.
Кабейо свърза предполагаемия план с испанските и американските разузнавателни служби, както и с опозиционния лидер Мария Корина Мачадо.
„Те са се свързали с френски наемници, те са се свързали с наемници от Източна Европа и провеждат операция, за да се опитат да нападнат нашата страна“, каза той и добави, че задържаните в момента правят самопризнания.
Иззетите повече от 400 пушки били предназначени "за терористични актове тук във Венецуела, тероризъм, насърчаван от политически сили", каза вътрешният министър. „Ние знаем и това, че американското правителство е свързано с тази операция.“
Арестите са извършени в условията на повишено напрежение между Венецуела и САЩ, както и с Испания, заради оспорваното преизбиране на президента Мадуро.
Дипломатическите отношения с Испания се влошиха значително от четвъртък насам заради коментар на испанския министър на отбраната Маргарита Роблес, която описа Венецуела като "диктатура".
Нейните думи съвпаднаха със срещата на ръководителя на испанското правителство Педро Санчес с венецуелския опозиционен кандидат Едмундо Гонсалес Урутия, който пристигна в Испания в неделя. Той избяга от Венецуела, където имаше заповед за ареста му.
Испания, подобно на всички други държави членки на Европейския съюз, настоява за публикуване на пълните протоколи от избирателните секции, попълнени в края на президентските избори. Венецуелските власти не ги публикуваха с оправданието, че са били жертва на компютърно хакване.
Националният избирателен съвет (CNE) обяви Мадуро за победител във вота с 52% от гласовете. Но опозицията уверява, въз основа на протоколите, предоставени от нейните застъпници, че Едмундо Гонзалес Урутия е получил повече от 60% от гласовете.
При липса на пълни резултати страните от ЕС отказват да признаят победител на изборите.
САЩ обаче, решиха да признаят Гонсалес Урутия за президент и обявиха в четвъртък санкции срещу шестнадесет близки до Мадуро лица за „възпрепятстване“ на произвеждането на президентските избори.
Каракас веднага отхвърли тези санкции "с най-голяма твърдост". В петък министърът на отбраната Владимир Падрино увери, че въоръжените сили – които са един от основните зъбни колела на властта, не са "подкупни" и не позволяват да бъдат "сплашвани от имперския бич" на САЩ.