Израел трябва да осигури връщането на намиращите се в плен заложници "възможно най-бързо", "докато са живи", дори и с цената на болезнен компромис, заяви Йоав Галант, след като беше отстранен от поста министър на отбраната, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Всички трябва да служат в армията и да участват в мисията по защита на държавата", добави той в реч, излъчвана по телевизията. Това визира мъжете от средите на ултраортодоксалните евреи, които бяха изключени от изискванията за военна служба до решение на Върховния съд през юни.
Ултраортодоксалните са близо 14% от населението на Израел, или около 1,3 милиона души. Около 66 000 мъже в донаборна възраст не са призовавани на служба, защото се отдават на изучаване на свещените текстове.
"Това не е само социален въпрос, това е най-централният въпрос на нашето съществуване и на нашето бъдеще", подчерта Галант, като напомни, че от началото на войната срещу "Хамас" в Газа и срещу "Хизбула" в Ливан са били убити най-малко 780 войници и ранени най-малко 4500, по официални данни.
Бившият министър на отбраната предупреди също за "морална тъмнина" в страната след уволнението си от премиера Бенямин Нетаняху, отбелязва ДПА. Галант назова три теми, по които мненията му са се разминавали с тези на премиера: искането му за споразумение за освобождаване на заложниците, държани от "Хамас"; призивът му за създаване на комисия за разследване на атаките срещу Израел от 7 октомври; и противопоставянето му на закон, който би освободил много религиозни екстремисти от военна служба.
Той също така предупреди, че Израел е изправен пред много предизвикателства в борбата си срещу заклетия си враг Иран и неговите съюзници.
Докато Нетаняху призоваваше за продължаване на военния натиск върху "Хамас", Галант беше възприел по-прагматичен подход, заявявайки, че военната сила е създала необходимите условия за поне временно дипломатическо споразумение, което да върне в родината им заложниците, задържани от екстремистката групировка, отбелязва Асошиейтед прес. Много от семействата на заложниците, както и десетки хиляди други, включили се в антиправителствените протести, обвиняват премиера, че възпрепятства постигането на споразумение, за да се задържи на власт. Твърдолинейните му партньори заплашват да свалят правителството, ако той направи отстъпки на "Хамас", което води до опасност от предсрочни избори в момент, когато популярността му е ниска.
"Уволнението на Галант на фона на война е проява на лудост", заяви в Екс израелският опозиционен лидер Яир Лапид. "Нетаняху продава сигурността на Израел и израелските войници за позорното си политическо оцеляване".
Форумът, представляващ семействата на заложниците, заяви, че уволнението на Галант е "пряко продължение на усилията за проваляне на сделката за отвлечените". Те призоваха новия министър на отбраната, Израел Кац, да поеме "изричен ангажимент" за прекратяване на войната и постигане на споразумение за връщане на техните близки у дома.
Хиляди протестиращи се събраха днес в центъра на Тел Авив, блокирайки главната магистрала на града. Тълпата, много от които държаха сини и бели израелски знамена, а други надуваха свирки и биеха барабани, се събра около малък огън по средата на пътя. Около 1000 души демонстрираха пред дома на Нетаняху в Йерусалим. Протестиращи се събраха и блокираха пътища и на няколко други места в страната.
Според палестински здравни служители при израелските удари вчера са загинали най-малко 30 души в Газа. Уцелена е и сграда, в която са се били подслонили разселени семейства.
Израелските военни заявиха, че са се прицелили в склад за оръжие, от който е действал боец, и че "са били взети многобройни мерки за намаляване на риска от нараняване на цивилни граждани".