Представителите на страните членки на Европейския съюз се съгласиха с налагането на нов 15-и санкционен пакет срещу Русия, предава БТА.
Основната цел на този пакет е да се затегнат мерките срещу заобикалянето на вече наложените санкции. Сред основните нововъведения е въвеждането на санкции срещу „сенчестия“ флот от петролни танкери, които са използвани за нарушаване на международните износни ограничения.
Освен това пакетът включва добавянето на нови лица и организации към списъка със санкции. Това засяга не само физически лица и организации в Русия, но и такива в трети страни, които косвено допринасят за укрепването на военната и технологичната стабилност на Русия чрез заобикаляне на съществуващите експортни ограничения.
Ограничения за трети държави
Унгарското председателство на ЕС съобщи, че новите санкции също така включват ограничения на дейността на плавателни съдове от трети държави, които допринасят или подкрепят действията на Русия срещу Украйна. Това се отнася за съдове, които оказват помощ на Русия в контекста на военната ѝ агресия. Мярката има за цел да намали възможността за заобикаляне на санкциите, като ограничи международната подкрепа за Русия.
Разногласия в ЕС относно санкциите
Въпреки напредъка, постигнат по време на срещата на 6 декември, представителите на ЕС не успяха да постигнат пълно съгласие. Две от държавите-членки блокираха приемането на новия пакет поради различия относно удължаването на срока, в който европейските компании могат да се откажат от операциите си в Русия. Тази блокада изтъква съществуващите различия вътре в ЕС относно подхода към санкциите срещу Русия, което поставя под въпрос единството на съюза.
Реакции на ръководителите на институции в ЕС
След одобрението на новия санкционен пакет, ръководителите на основните институции на ЕС приветстваха решението. Председателят на Европейския съвет Антонио Коща подчерта, че това е важна стъпка към ограничаване на способността на Русия да води война. В същия дух, председателят на Европейския парламент Роберта Мецола изрази подкрепата на парламента за Украйна и посочи, че санкциите демонстрират решимостта на ЕС да продължи да оказва натиск върху Кремъл. Тя добави, че ЕС изпраща ясно послание за постоянството си в ангажимента към Украйна.
Утвърждаване на санкциите и бъдеща подкрепа за Украйна
В допълнение, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас изразиха увереност, че новите санкции ще отслабят военната мощ на Путин и ще повлияят на способността му да води война. Въпреки че решението за санкциите е било одобрено на ниво посланици, то ще подлежи на допълнително одобрение, преди да влезе в сила.