Отидете към основна версия

2 225 25

Швейцария обновява ядрените си убежища за гарантиране на безопасността

  • швейцария-
  • ядрени-
  • убежища-
  • безопасност

Инвестиции от 250 милиона долара ще модернизират съществуващата инфраструктура на фона на нарастваща глобална несигурност

Снимкa: Shutterstock

Швейцария планира да обнови своята мрежа от остарели ядрени убежища, които се възприемат като ключово предимство във време на глобална несигурност, особено след нахлуването на Русия в Украйна, съобщава Ройтерс, цитирано от News.bg.

Благодарение на закон от 1963 г., всеки от 9-те милиона жители на Швейцария, включително чужденци и бежанци, има гарантирано място в защитен бункер, който предоставя защита от бомби и ядрена радиация. Това поставя страната в привилегирована позиция в сравнение с нейни съседи като Германия.

„През следващите години Швейцарската конфедерация иска да премахне някои изключения от настоящите правила и да обнови някои от по-старите убежища,“ каза Луис-Анри Делараж, командир на гражданската защита на кантона Во.

През октомври правителството започна консултации, целящи да гарантират „устойчивостта на Швейцария в случай на въоръжен конфликт“. Планира се обновяване на старите структури с бюджет от 220 милиона швейцарски франка (250 милиона долара).

„Това не означава, че се подготвяме за война – не това е посланието. Но имаме мрежа от убежища и трябва да ги поддържаме и да се уверим, че са функционални,“ уточни Делараж.

Швейцария запазва неутралитет в международните конфликти от 1815 г., след като е окупирана от Франция през XVIII век. Въпреки неутралитета, страната е преживяла няколко въздушни атаки през Втората световна война.

Луис-Анри Делараж съобщи за скок в интереса към убежищата, след като Русия нахлу в Украйна през 2022 г.

„Изведнъж наистина бяхме изключително търсени от хора, които искаха да знаят: къде са бункерите, къде е моето място, готово ли е моето убежище?“

До офиса на Делараж се намира един от 350-те обществени бункера в кантона – добре поддържано съоръжение с двуетажни легла и санитарни възли. В близост има подземен команден център, подземна болница с операционна зала и бункер за защита на произведения на изкуството.

„В Швейцария сме далновидни,“ изтъква Делараж. „Има една латинска поговорка, която гласи: Si vis pacem, para bellum – ако искаш мир, подготви се за война.“

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 13 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: