Отидете към основна версия

5 250 61

Мицкоски: Няма да правим повече отстъпки заради европейската интеграция

  • християн мицкоски-
  • северна македония

Ние не сме опасност, заяви премиерът на РСМ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ако Брюксел е готов да намери конструктивно решение Република Северна Македония да продължи с евроинтеграцията си, правителството на страната е готово „да отговори положително на такова искане”, в противен случай заключението е, че „държавата и Балканите, не са във фокуса на тази брюкселска администрация”.

Това е позицията на премиера на Република Северна Македония Християн Мицкоски, дни преди участието си в срещата на върха Европейски съюз-Западни Балкани, предаде dariknews.bg.

„Ние правим реформите в съответствие с мониторинга на Европа и ще продължим така. Ние не сме опасност, ние сме под чадъра на ЕС и тъй като в Брюксел има политици, които са решили да бъдат заложници на политици, които все още мислят като в Средновековието, вместо да гледат към 21-ви и 22-ри век, ние нямаме намерение да правим повече отстъпки, докато сме правителство. Ако си намерят друго правителство, нека си го доведат, нека то да направи отстъпки. Това правителство няма да прави такива отстъпки, защото не е аргумент „знаете, така стоят нещата”. Този аргумент ни води дотам, където сме днес, води ЕС там, където не трябва да бъде", заяви Мицкоски, който днес присъства на старта на разширение на детска градина в село Таринци в община Карбинци.

Позицията му беше изразена в отговор на журналистически въпрос за това дали очаква „някакво раздвижване по отношение на присъединяването на страната към ЕС преди заминаването му за Брюксел във вторник”.

Мицкоски повтори, че Северна Македония „ще продължи да насърчава европейските ценности и да си пише домашното” и че страната има напълно хармонизирана с ЕС външна и отбранителна политика.

По думите му „на принципа на България, а в миналото и на Гърция, всеки ден в ЕС една държава налага вето на друга”, което става практика „и това не е добре”.

За осъществяването „на едно и също обещание”, че Северна Македония ще върви напред към ЕС страната е направила „безброй отстъпки”, но непрекъснато се сблъсква с „реактуализация на ветото”, смята и министърът на външните работи и външната търговия Тимчо Муцунски.

„Това, което очакваме и което казваме пред лидерите на ЕС, страните - членки и всичките ни стратегически партньори, е че трябва да начертаем ясен път как ще вървят нашите преговори към пълноправно членство. Какво се очаква от нас и какво трябва да направим, за да имаме предвидим и сигурен път. Не казвам, че намирането на такова решение ще бъде лесно за нас като държава, или за ЕС, но такова решение, което осигурява сигурност и предвидимост, ще бъде преди всичко най-доброто за нас и ще бъде много важно за доверието, което ЕС иска да създава в региона”, заяви на пресконференция днес Тимчо Муцунски.

Той посочи, че в международните си изяви през последните месеци, насочени основно към държавите-членки на ЕС и той, и премиерът на страната Мицкоски представят своята гледна точка как да се намери решение.

„През този период останахме напълно съгласувани с общата външна политика и политика на сигурност на ЕС, станахме първата страна в региона, която подписа Стратегическо споразумение и споразумение за сигурност с ЕС, приехме, вероятно най-добрата, програма за реформи в региона. Показахме, че сме отдадени на пътя, (към ЕС) но в същото време имаме очаквания, че другата страна ще покаже същата ангажираност, искреност и най-вече принципност към нас като държава.

Специално във външната политика имаме много ясен подход и подходът е това, което посочваме – това (промените в конституцията) ли е последната отстъпка, която се очаква от нас? Сигурни ли сме, че ако конституционните промени се случат, вече няма да бъдем обект на ново, потенциално вето, отново на базата на двустранни проблеми”, заяви Муцунски.

На срещата на върха ЕС- Западни Балкани през следващата седмица делегацията ще бъде водена от Християн Мицкоски, а по време посещението му в Брюксел са предвидени и „двустранни срещи с висши представители на ЕС и страните- членки”.

Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 56 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: