Отидете към основна версия

730 0

Вигенин: Важна е енергийната сигурност в нашия регион

  • кристиан вигенин-
  • енергийна сигурност-
  • централноевропейска инициатива-
  • външни министри

Външният ни министър участва в годишната среща на страните от Централноевропейската инициатива

Снимка: МВнР

Сигурността на доставките, диверсификацията на енергийните източници и доставчици са ключов приоритет в програмата на българското правителство. Това заяви министър Кристиан Вигенин по време на годишната среща на външните министри от Централноевропейската инициатива, която се проведе на 3 юни във Виена.

Българският външен министър постави акцент върху въпроса за енергийната сигурност на региона, като представи позицията на България по темата. Той припомни, че България изпита сериозни затруднения по време на газовата криза през 2009 г.

„Българската енергийна политика е в съответствие с основните цели на ЕС по отношение гарантирането на сигурността на енергийните доставки”, заяви Вигенин и изтъкна, че „България предприема конкретни стъпки съвместно със страните от Вишеградската група, Гърция и Румъния за свързване на техните енергийни системи в нов газов коридор".

В своето изказване на форума министър Вигенин потвърди ангажимента на България към страните, имащи европейски стремежи.

Министър Вигенин поздрави предстоящото председателство на ЦЕИ на Република Македония и увери, че България ще окаже необходимата подкрепа за успешното му протичане.

В приетата заключителна декларация външните министри приветстваха целите на австрийското председателство, преминало под мотото „ЦЕИ - мост между еврорегионите с други международни организации". По време на срещата бе подчертана необходимостта от насочване на политическия диалог и сътрудничество към подкрепа на държавите от ЦЕИ, които не са членки на Европейския съюз и по-нататъшно развитие на тяхното партньорство със Съюза. В тази насока, министрите изразиха ясна подкрепа за продължаване на процеса на разширяване на ЕС към региона на Западните Балкани.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини