Отидете към основна версия

8 Юли, 2025 09:30, обновена 8 Юли, 2025 09:30 1 347 27

Започва съдебният процес срещу стрелеца, ранил словашкия премиер Роберт Фицо

  • словакия-
  • роберт фицо-
  • нападател-
  • съдебен процес

72-годишният нападател е обвинен в тероризъм и може да получи доживотна присъда

Снимкa: БГНЕС

Съдебният процес срещу мъжа, който простреля и тежко рани словашкия министър-председател Роберт Фицо през май миналата година, се очаква да започне днес, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

72-годишният обвиняем е подведен под отговорност за тероризъм. Според прокурорите нападението е било насочено към дестабилизиране на правителството и възпрепятстване на неговото функциониране. Ако бъде признат за виновен от Специализирания наказателен съд, мъжът може да бъде осъден на доживотен затвор.

По време на разследването стрелецът е заявил, че не е целял да убие премиера, а само да го нарани, изразявайки несъгласие с неговата политика по отношение на Украйна, медиите и културата.

60-годишният Роберт Фицо, който в момента изкарва четвъртия си мандат като министър-председател, влезе в остър сблъсък с партньорите на Словакия в Европейския съюз и НАТО заради позициите си срещу военната помощ за Украйна и желанието си за поддържане на добри отношения с Русия.

Фицо обвини нападателя, че е активист на опозицията, и посочи либералните, проевропейски партии като отговорни за създаването на атмосфера на омраза в обществото. Основните опозиционни сили категорично отрекоха всякаква връзка със стрелеца.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: