Отидете към основна версия

2 943 4

Наемодатели вече предлагат отсрочено плащане

  • наеми-
  • магазини-
  • коронавирус
Снимка: М. Богданова ©

През периода февруари – март 2020 г., в държавите, които не са част от еврозоната или не са в условия на валутен борд, се наблюдава обезценяване на местните парични единици от около 10%. Румънската лея прави изключение със спад от 1%, дължащ се основно на намесата на централната банка. Тъй като цените на наемите в повечето държави в ЦИЕ са определени в евро, това може да затрудни допълнително някои наематели, особено тези, чиито приходи са в местна валута (CZK, PLN, HUF & RON), посочва в свои анализ консултантската компания Colliers

„В паралел с принудителните и доброволни затваряния на обекти в сферата на търговията, храни и напитки, развлекателната индустрия, офисите, както и някои производствени предприятия, с цел запазване здравето на хората, въпросното обезценяване обременява допълнително собствениците и наемателите на имоти.

Това е нова и неизследвана досега територия. Пандемията и свързаното с нея извънредно положение ограничават реализирането на обичайните работни процеси за много хора и бизнеси. В тази връзка, постигането на общ компромис - възможно най-добрият в тежка ситуация, положително е начин да се защитят интересите на всички в дългосрочен план.“

От една страна, собствениците на имоти логично ще поискат да получат наемите си, за да защитят своите инвестиции. От друга, наемателите ще трябва да подсигурят бъдещето на своя бизнес и служители. Във всички сегменти на пазара на недвижими имоти перспектива, в която в сградите липсват компании, които да ги използват, а за компаниите няма сгради, в които да осъществяват дейността си, не представлява желана ситуация за никоя от страните.

„Разсрочването на банкови кредити и други финансови мерки, включително правителствена помощ в подкрепа на икономиката се подготвят и ще бъдат или вече са въведени в държавите от ЦИЕ. Докато тези мерки и ефектът от тях станат напълно ясни е важно да намерим работещи решения, които да ги допълнят, тъй като може да предположим, че каквато и да е подкрепата, тя няма да доведе до магическо разрешение на проблема”, казва Люк Доусън, Изпълнителен директор и мениджър капиталови пазари, Colliers.

Вместо директно стартиране на правни спорове за плащания, наблюдаваме вече случаи, в които наемодатели обсъждат предоставяне на отсрочки или други инструменти за краткосрочна подкрепа. От своя страна, наемателите се очаква да предложат удължаване на договорите си или отместване на възможности за прекратяване в отговор на тези на мерки.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини