25 Април, 2012 12:11 1 574 0

На всеки три месеца - заседание на КСНС /Обновена/

  • кснс-
  • плевнелиев-
  • президент-
  • национална сигурност

Богатството на нацията изтича през неефективни машини и неизолирани жилища, смята президентът

На всеки три месеца - заседание на КСНС /Обновена/ - 1
Снимка: БГНЕС

Заседанията на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) ще се провеждат редовно - веднъж на три месеца, както е по закон, а не само при кризисни ситуации. Това заяви президентът Росен Плевнелиев по време на първото заседание на съвета.

„За мен е учудващо, че толкова години президентската институция не е изготвила правила за работа на КСНС. В края на заседанието ще предложа правила за работа, които да бъдат обсъдени в рамките на един месец”, посочи държавният глава. 
 
Успехът на нацията зависи от това да създадем сигурна и предвидима среда за обществото и за отделния гражданин, посочи още президентът. Той уточни: „Устойчивото развитие е свързано с това да можем да планираме бъдещето. Българските граждани трябва да имат сигурност, да виждат справедливост. Инвеститорите трябва да са спокойни”.
 
Богатството на нацията изтича през неефективни машини и неизолирани жилища. Енергийната ефективност е безспорен фактор в националната ни сигурност, категоричен беше Плевнелиев по отношение на една от най-обсъжданите теми в държавата напоследък. 

Членовете на Консултативния съвет постигнаха пълно съгласие за необходимостта от приемане на закони за Националната разузнавателна служба (НРС), Военното разузнаване и Националната служба за охрана (НСО), които да са в съответствие с общ устройствен закон за националната сигурност.

За целесъобразно е прието НРС да премине към Министерския съвет, а НСО да остане на подчинение към Администрацията на Президента. Консултативният съвет за национална сигурност се обедини около няколко предложения до държавните органи и институции:

 Министерският съвет да определи общите принципи, подходи и методика за разработване на общия устройствен закон и проектозаконите за специалните служби;

Президентската институция и Министерският съвет да създадат необходимата организация за разработване на проектозаконите за НРС и НСО и на общия устройствен закон за националната сигурност;

 Министърът на отбраната да организира актуализацията на подготвения проектозакон за Военното разузнаване в съответствие с изискванията на Министерския съвет към специфичните закони за службите;

 Министърът на отбраната и директорите на НРС и НСО преди внасяне на законите в Министерския съвет да организират тяхното публично обсъждане и при окончателната им редакция да отчетат мненията и предложенията на експертите от държавните институции, научната общност и структурите на гражданското общество;

 Министерският съвет да внесе „ан-блок” в Народното събрание проектите за устройствен Закон за националната сигурност и на законите за НСО, НРС и Военното разузнаване до месец декември 2012 година. Внесените закони да бъдат приети до месец април 2013 година;

 Консултативният съвет се обедини около становището, че установяването на ефективен парламентарен контрол трябва да бъде съществен елемент от реформите в сектора „Сигурност”.

  По въпросите на енергийната сигурност членовете на Консултативния съвет за национална сигурност се обединяват, с изключение на Българската социалистическа партия, около становището, че енергийната сигурност на страната е свързана с реализирането на комплекс от мерки за енергийна диверсификация и енергийна ефективност. КСНС приема, че е необходимо да се положат усилия за изграждане и реализиране на проекти за намаляване на зависимостта на България от внос на енергийни ресурси, включително чрез концесиониране на собствени находища и повишаване на енергийната ефективност. В допълнение, трябва да продължи и да се ускори работата по проектите за диверсифициране на енергийните трасета, включително чрез ускорено изграждане на междусистемните газови връзки.

Членовете на Съвета постигнаха съгласие и за необходимостта от държавна програма за насърчаване на инвестициите в енергоспестяващи технологии и производства за повишаване на енергийната ефективност. Такава програма трябва да бъде изведена в национален приоритет. Съгласие беше постигнато и за необходимостта Министерският съвет да гарантира предприетите действия за удължаване на живота на 5-и и 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй”.


Съгласно Закона за КСНС членове на Съвета са председателят на Народното събрание, министър-председателят, министрите на отбраната, вътрешните работи, външните работи и финансите, началникът на отбраната и председателите на парламентарните групи в Народното събрание.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА