Анализът е на Йошка Фишер за Project Syndicate.
Йошка Фишер е германски политик, бивш вицеканцлер и външен министър на Германия.
През тази и следващата година гласоподавателите във водещите западни демокрации ще вземат решения, които могат фундаментално да променят Запада – и света такъв, какъвто го знаем от десетилетия. Всъщност някои от тези решения вече бяха взети. Най-ясният пример е референдумът във Великобритания през месец юни, на който близо 52% избраха да напуснат Европейския съюз. Междувременно Доналд Тръмп в САЩ и Марин льо Пен във Франция могат да спечелят предстоящите президентски избори. Преди година прогноза за тяхна победа би изглеждала абсурдно. Сега трябва да признаем, че такива сценарии са възможни.
Тектоничните плочи на Запада са започнали да се разместват и много хора реагират бавно в осъзнаването на потенциалните последици. След референдума във Великобритания ситуацията се промени.
Британското решение бе де факто решение срещу европейския мирен ред, базиран на интеграцията, сътрудничеството и общия пазар и юрисдикция. На вътрешната сцена национализмът набра сила в почти всички страни-членки на ЕС. На външната сцена Русия играе като голяма сила и настоява за „Евразийски съюз“ - евфемизъм за руската доминация над Източна Европа – като алтернатива на ЕС.
И двете сили застрашават европейската структура за мир, а блокът ще бъде отслабен без Великобритания, която е традиционен гарант за стабилност. ЕС е крайъгълният камък на европейско-западната интеграция. Така че отслабване на общността може да доведе до преориентиране на изток.
Този сценарий ще стане още по-вероятен, ако американците изберат Доналд Тръмп за свой президент. Републиканецът открито подкрепя руския президент Владимир Путин и би се приспособил към политиката на Русия като велика сила – за сметка на европейските и трансатлантически връзки. Подобен момент – тип Ялта 2.0 – ще подхрани антиамериканизма в Европа и ще има геополитически последици за Запада.
Подобна е и ситуацията във Франция, където Марин льо Пен може да бъде избрана за следващ държавен глава на страната си. Избирането й би означавало край на ЕС, защото Франция (заедно с Германия) е основна движеща сила на блока.
Ако Великобритания и САЩ се обърнат към неоизолационизъм, и ако Франция изостави Европа за сметка на национализма, западният свят ще стане неузнаваем. Повече няма да бъде бастион на стабилността и ще последва хаос.
В този сценарий много биха погледнали към Германия – най-голямата икономика на Европа. Въпреки че Германия ще плати най-високата икономическа и политическа цена, ако ЕС се разпадне, то никой не трябва да очаква ренационализация. Всички знаем какво опустошение и бедствие може да донесе това на континента.
Геополитически Германия ще се озове между чука и наковалнята. Докато Франция е западна, атлантическа и средиземноморска страна, то Германия се люшка между Запада и Изтока. Въпросът „запад или изток“ не бе решен и до 1945 година. След създаването на Федералната република през 1949 година, германският канцлер Конрад Аденауер избра Запада.
Аденауер бе свидетел на пълния обхват на германската трагедия – включително двете световни войни и краха на Ваймарската република – и прецени, че западните връзки на младата република са по-важни от германското обединение. Неговата позиция бе, че Германия трябва да се избяга от ролята, заемана между чука и наковалнята, и да се интегрира със западната сигурност и икономически институции.
Поствоенното помирение между Франция и Германия и европейската интеграция в ЕС бяха необходими елементи на германската ориентация към Запада. Германската геополитическа ориентация ще бъде основен въпрос на изборите догодина. Ако Християндемократическият съюз (CDU) реши да й обърне гръб заради политиката на отворени врати, то партията по всяка вероятност ще тръгне към дясното, за да си спечели отново избирателите, отишли в лагера на „Алтернатива за Германия“ заради бежанската криза.
Но всеки ход, при който CDU би си сътрудничил с AfD, ще създаде проблеми. „Алтернатива за Германия“ представлява крайнодесните националисти, които искат да върнат централната позиция на страната и да сближат отношенията с Русия. Съюз между двете политически сили ще означава предателство на завещанието на Аденауер. Междувременно има и друга опасност, защото левите в Германия - „Ди Линке“ - също искат по-близки отношения с Русия.
Да се надяваме, че това трагично бъдеще ще бъде избегнато и Меркел ще запази властта си и след 2017 година. Бъдещето на Германия, Европа и Запада зависят от това.
Превод: Денис Джамбазов
Copyright Project Syndicate
Project Syndicate е най-големият по мащаб източник на коментари. Читателите на Факти.бг имат възможност да се докоснат до анализите и коментарите, както до мненията на европейски и световни лидери в различните области, политици, нобелови лауреати и граждански активисти по важните за света проблеми.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 опала
сурия
глупости
08:20 09.10.2016
2 шшш
08:56 09.10.2016
3 да го кажем направо
Коментиран от #6
11:32 09.10.2016
4 Иван
Хаосът би се изразил в това, че хората могат да решат да се очистят от налазилите ги боклуци, а ние да използваме случая да се отървем и от циганите.
12:53 09.10.2016
5 Carfen
Коментиран от #10
13:55 09.10.2016
6 Хората бягат от там ти ги заблуждаваш
До коментар #3 от "да го кажем направо":
Евразийският съюз е просто предложение на Путин, за да си повиши цената. Евразийският съюз в предложения вид представлява доминация на Москва, която, между другото, е фасадна демокрация. Идеята е хубава по същество, но изисква твърде много инвестиции, ресурси, а съдържа и неприемливи рискове и заплахи за националната сигурност на всяка европейска страна. Посочете ми коя европейска държава има 140 млн. население? Освен това ще има стандартизация, разлики в големината на икономиките, в структурата на икономиките, твърде голяма и значима роля на Москва в управлението на един такъв блок, а и военната ѝ сила не е за пренебрегване.Значи, 500 млн. бе Общия пазар на потребителите в ЕС заедно с Великобритания, прибавете и Русия с нейните 140 млн., вкарайте Казахстан, Беларус и Армения, както и Туркменистан и Узбекистан, и ще имате свободно пътуване на 1 млрд души, огромна контрабанда, ударно разрастваща се криминална престъпност и никаква възможност за контрол. Просто не правите разликите - в повечето европейски градове сигурността е на такова ниско ниво, че спокойно можете да извършите тежко престъпление и безпрепятствено да се оттеглите незабелязан. Хората не се страхуват, защото рисковете нещо да се случи са нищожни. Представете си като дойдат руските банди!
Евразийският съюз е несериозна перспектива. Тя означава да сътворим организация като партньори заедно с онези, от които 45 години не можахме да избягаме и съответно половин Европа е много щастлива от
14:22 09.10.2016
7 goni
17:33 09.10.2016
8 Диди
19:21 09.10.2016
9 666
19:30 09.10.2016
10 стоян георгиев
До коментар #5 от "Carfen":
ако ес се разпадне ще се молиш за християнство в българия ,но без надежда.българия без структурите на ес е обречена тва не ви ли става ясно в .... глави?аман от деструктивни хора в тази страна дето сами си търсят шамарите за да има от кво да реват.фишер е прав, че европа е в страшен риск благодарение на популизма и дано не стане нещо от това в което се опасява!Коментиран от #14
20:54 09.10.2016
11 Диди
Коментиран от #12
21:23 09.10.2016
12 релито е такова
До коментар #11 от "Диди":
Доста наивно от твоя страна-политиците от Европа са кръгла нула-нищо не зависи от тях-факт.А защо е така...еми сама се замисли.Е.С. ще съществува докато това е изгодно на САЩ.13:56 10.10.2016
13 Диди
Коментиран от #18, #19
16:02 10.10.2016
14 кроко
До коментар #10 от "стоян георгиев":
Тролче, пак нещо си блял - от години на нормалните им е ясно че българия е на соц. пломощи от ЕС, даже сме спорили стеб, а ти сега откриваш топлата вода - честито!Коментиран от #16
18:17 10.10.2016
15 Диди
18:25 10.10.2016
16 стоян георгиев
До коментар #14 от "кроко":
българия сега е в преход икономически ,политически ,манталитетен и е в много опсана ситуация предвид демогравските си характеристики както и геогравското си местоположение та точно сега разпада на ес би ни подеиствал пагубно.само да кажа че тва не се отнася само за българия ,а за целите балкани включително и за държавите дето не са в ес,въпреки че те не са на помощи:).и да допълня няма източноевропеиска страна която да не се опитва да влезе в ес .
Коментиран от #17
01:26 11.10.2016
17 Бай хой
До коментар #16 от "стоян георгиев":
Десоооуууу, маааа нали точно заради този ес и нато сме на това дередже. И продължават да ни закопават. Не та пбръснат за слива и не та пускат там където пускат джахидистите от африка и азия...Коментиран от #21
17:04 11.10.2016
18 реалито е такова
До коментар #13 от "Диди":
Ти си доста наивен форумен писач-че ми даваш такива примери с Украйна...еми виж какво каза Виктория Нуланд (ако знаеш коя е)за Е.С. по повод мнението на Европа за Украйна...Юак ю Е.С............и така нататъка-схващаш ли ? А това изречено от виш американски дипломат означава много-но явно ти ПАК няма да го разбереш.18:48 11.10.2016
19 реалито е такова
До коментар #13 от "Диди":
Ти си доста наивен форумен писач-че ми даваш такива примери с Украйна...еми виж какво каза Виктория Нуланд (ако знаеш коя е)за Е.С. по повод мнението на Европа за Украйна...Ф.к ю Е.С............и така нататъка-схващаш ли ? А това изречено от виш американски дипломат означава много-но явно ти ПАК няма да го разбереш.18:51 11.10.2016
20 Диди
00:52 12.10.2016
21 стоян георгиев
До коментар #17 от "Бай хой":
полов ,чети внимателно и отговори:защо само ние сме на това дериже заради ес?защо не са на нашето румънци,литовци или унгарци?защо всички страни от източна европа искат да влязат в ес ?дори и любимите ти сърби .отговори те толкова ли са тъпи та не виждат кво направи ес с българия ?Коментиран от #22, #23
01:27 12.10.2016
22 Д'Мин
До коментар #21 от "стоян георгиев":
На това дерИже си щото комунистите, путинофилите и Русия са ти виновни! Изобщо на крив х.., вълната му пречи.10:38 12.10.2016
23 кроко
До коментар #21 от "стоян георгиев":
Щото ако не си забелязал, винаги управляващиет си действат за собствения интерес или чуждия, който им е помогнал да дойдат на власт. Вкл. и любимата ти тъпа безаналогова тиква, която дойде втория път на власт с помощта на платените протести от САЩ, и която тиква си управлява както си иска, но лицемерните партньори от ЕС и САЩ най-много да размаха пръстче! Не е като да не могат да го свалят от власт. Реално погледнато вместо вече 10г. да извличаме ползи от еврофондовете, първо серджо крадеше както може, понеже не беше тяхен човек и му поспряха някой кинти; а сега боко тиквоча смуче както може. И на никой не му пука за пазарна икономика, производство, конкуренция и т.н. Абсолютно на всякъде, където има големи пари, държавата играе някаква роля - било то обществени поръчки, било то държавни актове и нормативни уредби. И така я играе тая роля, че ако не си плащаш, ако не участваш в схемата, нямаш достъп до парите. Всичко е схеми, картели и монополи, че дори от време на време си крадат едни от други, щото хем са алчни, хем кокалчето вече е пооглозгано.Коментиран от #24
13:40 12.10.2016
24 стоян георгиев
До коментар #23 от "кроко":
отговора ти не обхваща въпросите ми,а именно защо само при нас е така ,защо ес е благодат за унгарци и чехи ,а нас ни ограбват и защо само нас?този въпрос е свързан с твърдението на половия че ес е бреме и проблем.та чакам отговор,както и на въпроса защо всички страни в източна европа се натискат за ес въпреки че е проблемен.предполагам че сега вече дискусията ще спре :),както обикновенно!Коментиран от #25
16:25 13.10.2016
25 кроко
До коментар #24 от "стоян георгиев":
Замисли се всеки път когато ние губим от нещо, кой печели и кои са неговите "партньори", дали случайно тия "партньори" не дърпат и у нас последните 10-на години конците?Коментиран от #26
20:13 13.10.2016
26 стоян георгиев
До коментар #25 от "кроко":
не ми даваи гатанки отговори ми конкретно.що само при нас ес е проблем и ни ограбва?14:52 14.10.2016