2 Март, 2019 20:30 2 940 9

Защо в ЕС се карат за мръсните пари?

  • ес-
  • мръсни пари

Спадат ли САЩ и Саудитска Арабия към страните, наричани "перачници на пари"?

Защо в ЕС се карат за мръсните пари? - 1
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Спадат ли САЩ и Саудитска Арабия към страните, наричани "перачници на пари"? Европейската комисия казва ДА, а страните-членки отговарят с НЕ. Защо? Бернд Ригерт обяснява:

Сред страните-членки на ЕС рядко цари толкова голямо единодушие: 27 от 28-те държави в ЕС отхвърлиха едно предложение на ЕК за борба срещу прането на пари по света. Става дума за следното: преди месец ЕК представи списък с 23 "високорискови" държави и територии, които отхвърлят борбата срещу прането на пари. С този "черен списък" ЕК иска да задължи банките в ЕС да подхождат много внимателно към сделки с изредените страни. Под "пране на пари" ЕС подразбира вкарването в нормалния паричен поток на необложени с данъци печалби, които биват депозирани в различни банкови сметки или пък се използват за закупуване на недвижими имоти. Много често тези печалби произлизат от търговия с наркотици, проституция и организирана престъпност.

Очевидно страните-членки на ЕС отхвърлят този "черен списък" на ЕК, защото в него са включени Саудитска Арабия и принадлежащи към САЩ територии. Но защо? Защото явно САЩ и Саудитска Арабия са оказали силен дипломатически натиск, за да бъдат изключени от "черния списък". На срещата на върха между ЕС и Лигата на арабските държави, която се проведе миналия понеделник, британската правителствена ръководителка Тереза Мей и федералната канцлерка Ангела Меркел са провели двустранни разговори със саудитския крал. Според публикация във "Файненшъл таймс", крал Салман е повдигнал темата в Шарм ел Шейх и е предупредил за евентуални финансови последствия.

Остри критики от САЩ

Някои страни-членки като Холандия, които също минават за данъчни оазиси в самия ЕС, се противопоставят остро на "черния списък" на ЕК. Той обхваща много повече страни и територии, отколкото списъкът на международната организация "Financial Action Task Force", която играе водеща роля в борбата срещу прането на пари. Нейният списък включва само 13 държави. Саудитска Арабия не е там, нито пък принадлежащите към САЩ територии Гуам, Пуерто Рико, Вирджинските острови и Американска Самоа. ЕК обаче иска да "очерни" и тези територии.

Постоянният представител на САЩ в ЕС Гордън Сънланд окачестви списъка на европейците като "чиста политическа маневра". Той предупреди ЕС да не подклажда спорове с американското правителство и други съюзнически нации.

Сега в спора за данъчните оазиси и "перачниците на пари" отново на ход е ЕК. Според неин говорител, ЕК е задължена да представи т.нар. "черен списък" съгласно европейската директива срещу прането на пари. Сега ЕК вероятно отново ще анализира страните и ще изготви нов списък, който трябва да бъде одобрен от страните-членки. ЕК отхвърли обвиненията, че критериите, по които са оценявани страните, били "непрозрачни". "Критериите за оценка са разработени в сътрудничество със страните-членки", заяви говорителката на ЕК Мина Андреева. Тя препоръча на финансовите министри от ЕС да се занимаят с оспорвания списък на срещата си на 11 март. "Списъкът представлява сериозен напредък в борбата срещу мръсните пари", заяви германският евродепутат Свен Гиголд при представянето на първоначалния "черен списък" на ЕК в средата на февруари. Сега обаче не е ясно какво ще остане от него.

Тази седмица разследваща комисия на Европейския парламент (ЕП) даде много лоша оценка на страните-членки по отношение на "данъчните оазиси и прането на пари". "Въпреки многото пропуски, които бяха констатирани при скандалите в Люксембург и Панама, някои страни-членки все още не са готови за промени", четем в доклада на ЕП.

"Европа има сериозен проблем"

Датският социалдемократ Йепе Кофод заяви, че в това отношение Европа има "много сериозен проблем". "Много страни-членки нямат политическата воля за действие, тъй като самите те функционират като данъчни оазиси и осигуряват най-ниските данъчни ставки за големи концерни", допълни той. В доклада на ЕП се споменават Холандия, Люксембург, Белгия, Кипър, Малта, Ирландия и Унгария. ЕП отправя критика и срещу Германия заради това, че не е сложила край на т.нар. "Cum-Ex" сделки, с които се източват данъчни средства. Освен това ЕП настоява за създаването на европейска служба за трансгранична борба срещу прането на пари и укриването на данъци. Досега страните-членки отхвърлят това предложение.

А ето и как изглежда първоначалният "черен списък" на ЕК: в него са включени Афганистан, Американска Самоа, Бахамските острови, Ботсвана, Вирджинските острови, Гана, Гуам, Етиопия, Иран, Ирак, Йемен, Либия, Нигерия, Пакистан, Панама, Пуерто Рико, Самоа, Саудитска Арабия, Сирия, Северна Корея, Тринидад и Тобаго, Тунис, Шри Ланка.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Порно

    22 0 Отговор
    Делауер защо липсва от списъка ? Да не би щото на чичко Шорош фирмите и НПО са регистрирани в тази офшорна зона?
  • 2 Изобщо незнам

    6 0 Отговор
    Защо?
  • 3 ГосТ

    9 0 Отговор
    Спадат разбира се,затова и нашата мутра заемаща поста министър председател непрекъснато снове около чалмите.
  • 4 123

    8 0 Отговор
    Защото парите не миришат ,това го е казал преди много време един римски император ,та затова в ес се разправят за тези пари.
  • 5 Бачо Киро

    10 1 Отговор
    Що? Щото всички са боклуци, а вие си мислите, че само у нас са корумпирани и мошеници. Мислите си, че западните страни са някакви супер работни и честни държави, а забравяте откъде идва богатството им - колонии, грабежи и така и до днес. Винаги са били напудрени и гелосани престъпници. Затова и има да чакате да свършат нещо полезно по света, вместо да разпалват войни под фалшивото знаме на демокрацията.
  • 6 ТОЧКАТА

    2 0 Отговор
    Личи си къде има амерички посолства....
  • 7 ТОЧКАТА

    2 0 Отговор
    Христос изгони търговците преди 2000 г.После те се върнаха и завладяха света....още по-алчни и лакоми...
  • 8 Ххх

    0 0 Отговор
    Ще се карат като си немат Боко.
  • 9 Dgi

    1 0 Отговор
    Специално Великобритания е една от най-големите перални! А Лондон е олеле майко, точката от която няма връщане назад е премината! Саудитска Арабия налива страшно, ама страшно много пари чрез правителствени и неправителствени организации. Миналата година по това време имаше делегация на Саудитска Арабия в Лондон - бях чул за договаряне на инвестиции от рода на 70 милиарда евро, не го повярвах. След 3-4 месеца чух от разговор на двама банкери, за сключена вече сделка. Главно изграждане на жилища, училища, учебни центрове и т.н.. Само си правете сметка какви ще живеят и учат в тези нови домове и училища... Англия, Белгия, Холандия и Швеция вече са ислямски държави, няма оправяне...