6 Януари, 2020 22:07 4 904 17

Трезво за пожарите в Австралия

  • австралия-
  • пожари
Трезво за пожарите в Австралия - 1
Снимка: ЕРА/БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Пожарите в Австралия през последния месец предизвикаха лавина от медийни публикации и коментари в социалните мрежи, в които е трудно да се различат фалшивите новини и истерията от реалните факти, причини и последствия.

Да, пожарите в Австралия са ужасяваща трагедия. Вече има 26 потвърдени жертви и десетки изчезнали хора, огромни територии с целия им растителен и животински свят са опустошени, икономическите загуби са колосални, пише Боян Рашев в sustainability.bg. Животът на хората на цял един континент е изваден от нормалността и много от тях са принудени да се борят за оцеляване, а останалите всячески се опитват да помогнат. Реално няма начин да си представим мащаба на трагедията, защото никога не сме преживявали нищо подобно тук.

Не, тези пожари не са нещо невиждано или уникално. Всъщност, пожарите там са природна даденост, неизменна част от живота. Например на сайта на Forest Fire Management Victoria (3% от площта на Австралия) има изброени десетки епизоди на пожари от средата на 19-ти век до днес, които са оставили значима следа. Пожарите през 1851 г. покрили 5 милиона хектара или 25% от днешния щат Виктория, избили милиони глави добитък, загинали 12 души. През 1939 г. при подобни обстоятелства загинали 71, а през 2009 г. – 173 души. И всичко това само в този миниатюрен за австралийските мащаби щат!

Пожарите са напълно нормално, даже жизненоважно събитие за австралийските степи, гори и много други екосистеми. Колкото и разрушително и страшно да ни изглежда, това е най-ефективният механизъм за подмладяване на природата там. Аборигените ги използвали хиляди години, за да „се грижат за земята“. Чрез тях те поддържали обхвата и растежа на тревистата степ, не допускали храсталаците да ги превземат и в същото време ограничавали натрупването на гориво, така че да минимизират риска от огромни неконтролируеми пожари. Трудно е да си го представим, но пожарите са толкова естествена част от природата на Австралия, че даже някои видове птици умишлено ги разпалват и разпространяват, за да могат да се тъпчат с жертвите им.

Колкото и важен да е природният фактор, трябва да се признае, че мащабът на пожарите днес се дължи в голяма степен и на човешки действия или бездействие. Три фактора играят водеща роля:

Първо, хората ги палят: Делът на умишлените пожари в Австралия е умопомрачителен – вероятно около 50%. После идват инцидентите, а естествените пожари са само 6% от всички над 50000 пожара, които се случват годишно там.
Второ, хората са основният вносител на чужди и инвазивни видове в природата на Австралия. Наличието им там силно влошава ситуацията, защото се стига до много по-интензивни пожари от „нормалното“ за местните екосистеми.
Трето, въпреки огромното количество знания и традиции, властите не управляват местната природа така, че да минимизират рисковете от големи пожари. Практики, които дълго време потискат и ограничават пожарите в дългосрочен план водят до внезапната поява на гигантски пожари. Точно това се случва, когато храсталаците превземат степта или гората остарее и се натрупа голямо количество мъртва дървесина и гниещи листа. В периоди на засушаване, тя се превръща в буре с барут. И тогава овладяването на пожарите става изключително трудно. Интересно е да се отбележи, че професионалистите и службите, отговорни за превенцията, държат изключително много на „предписаните“ пожари, които са практика там от аборигенски времена. Но все по-честите протести и политическата сила на природозащитници с добри намерения им пречат да си вършат работата. И резултатите са видими днес.

Както винаги напоследък, политици, активисти и медии се опитват да хвърлят вината за пожарите върху изменението на климата. То може и да има някакъв принос, но със сигурност не е сред трите водещи антропогенни фактора. Бегъл поглед върху прекрасната графика на валежните аномалии от 1900 до 2018 г. на Австралийската служба по метеорология ясно показва, че през 21 в. не може да се говори за някаква особена суша – сините цветове даже доминират. Всъщност, 20-те и 30-те години на 20 в. са били доста по-сухи, точно както и в САЩ.

Валежни аномалии в Австралия от 1900 до 2018 г. (източник: Австралийската служба по метеорология)

Трезво за пожарите в Австралия

Отклоненията от нормата през 2019 г. също не са особено значими. Даже в Куинсланд, където днес са едни от най-големите пожари, е имало повече валежи от средното. Дали изменението на климата ще увеличи риска от пожари в Австралия в бъдеще? Може би, но никой не знае точно с колко, а има други фактори, които със сигурност играят по-голяма роля.

Да, пожарите в Австралия са ужасяваща трагедия. Не, те не са уникални и каквото и да се прави, ще се случват отново и в бъдеще. Да, хората носят вина за мащаба им. Не, тази вина не е свързана с въглеродните емисии, които стоят зад енергийната система, осигуряваща ни съвременния стандарт на живот. Нещо повече, точно тази енергия ни дава възможност да се борим с пожарите и да спасяваме хора и животни, които в миналото биха били обречени. Просто погледнете внимателно техниката, джиповете, камионите, хеликоптерите, корабите и самолетите в репортажите и се замислете как е направено всичко и какво го движи!

Трезво за пожарите в Австралия
Снимка: ЕРА/БГНЕС

Тазгодишните пожари ще имат тежки последствия за хората, природата и икономиката на Австралия, но страната бързо ще се съвземе. Защото е изградена около общество, ценности, закони и практики, които я правят силна и тя бързо се възражда след всеки катаклизъм. Неслучайно е магнит за хора и богатство!


Поставете оценка:
Оценка 4.9 от 16 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния софиянец

    6 4 Отговор
    Значи какво излиза. Пак аборигените виновни.

    Коментиран от #2

  • 2 Morgoth

    26 5 Отговор

    До коментар #1 от "Последния софиянец":

    Не, това което излиза е, че активистите първо пречат на превенцията на пожарите, а след това като се запали и почват да реват как това било заради глобалното затопляне ... което между другото би трябвало да носи повече влага и дъжд.
  • 3 Госあ

    3 2 Отговор
    Така ли, ами по abc друго казват https://www.google.com/amp/amp.abc.net.au/article/11837312
  • 4 Госあ

    7 5 Отговор
    Може да не съм меторолог, климатолог или геофизик,но съм изключително грамотен човек. Грамотен в природните науки. А това че правя от време на време по някоя правописна грешка е толкова маловажно и незначително,колкото и бълвочите на хора, които се опитват да изкажат мнение от позиция на плебса- тоест на неграмотни хора (единственото важно е човек да бъде грамотен в природните науки. Тогава може да си позволи и да философства). Та гледайки периодите на суша в Австралия, забелязах, че те почти изцяло зависят от Ел Ниньо и Ел Ниня. А пък каква е връзката според мен между морските течения и отделените емисии въглероден диоксид, като лаик. Ами, повишаването на въглероден диоксид в атмосферата покачва средната температура на Земята, което от своя страна предизвиква топене на ледените шапки и промяна в солевия градиент на световния океан. Именно този солеви градиент е един от факторите (основен), които предизвикват океанските течения. Та когато има промени в тези океански течения се наблюдават промени във времето, особено в Австралия. Та това е връзката. Според мен като лаик. Не че имам претенции да обсъждам работата на климатолозите,метеоролозите и геофизиците. Няма как да го правя,при положение че нямам поне докторат в тези области,т'ва обаче могат явно да го правят самородни гении като рижавия брокер,нено димов и автора - един дол дренки са и тримата. А, като лаик потърсих инфо за тези връзки и го намерих и в Нейчър (най реномираното научно издание). Та

    Коментиран от #5, #9, #13, #15

  • 5 Продължение

    5 6 Отговор

    До коментар #4 от "Госあ":

    Та се уверих,че разсъжденията ми са окей и съответстват на 97% от учените в областта.
  • 6 Boxer 3.0

    5 2 Отговор
    Вместо всяка година да ми ривът, където има гориста местност, да я оформят ШАХМАТНО.
    Правят се едни полоси по 1 км широчина и се оформят кавадратни горски масиви, където може да се ограничи всеки възникнал пожар, без да се допускат подобни катаклизми. Там няма много балкани и би било много по-лесно за осъществяване.
    Наблюдавам ги от години и всяка година е едно и също.
    Явно австралийците не си поддържат горите!
  • 7 Боби

    7 2 Отговор
    Не стана ясно как милионата еволюия на Австралийските уникални животни ще се възстанови бързо, колкото и да са умни и напрегнати австралийските жители.
  • 8 Лудото Грети

    4 2 Отговор
    Ама верно ли не ги пали Путин, аааа не мога да повярвам! Не само, че ги пали , ами си отваря и прозореца , допълнително да тОпи ледниците!
  • 9 Солевият градиент

    4 2 Отговор

    До коментар #4 от "Госあ":

    Е следствие, а не причина за океанските течения. Можеш да се убедиш в това като поставиш една бучка лед в аквариум със солена вода. Няма да се появят никакви аквариуми течения ;)

    Коментиран от #10

  • 10 Госあ

    2 5 Отговор

    До коментар #9 от "Солевият градиент":

    Верно ? Е нема да го пробвам тоя "експеримент" 😂 "Ветровете задвижват океански течения в горните 100 метра от повърхността на океана. Океанските течения обаче текат и на хиляди метра под повърхността. Тези дълбоководни океански течения се задвижват от различия в плътността на водата, която се контролира от температура (термо) и соленост (халин). Този процес е известен като термохалинова циркулация" national ocean service/usa пуснах текста през транслейт. Да не го махнат на английски.

    Коментиран от #11

  • 11 п.п

    2 2 Отговор

    До коментар #10 от "Госあ":

    Гълфстриим със сигурност е такова, за Ел Ниньо не съм 100 % сигурен. В Нейчър пише обаче, че и Ел Ниньо ще се промени с глобалното затопляне.
  • 12 Песимист

    5 2 Отговор
    Можеше и без мъглявата увертюра , същността на статията е в последните две изречения . Всъщност това за птиците как предизвиквали и разпространявали пожари " за да се натъпчат " идва малко в повече за интелигентния читател .
  • 13 Възхитен

    1 0 Отговор

    До коментар #4 от "Госあ":

    Баууу, СОЛЕВИ ГРАДИЕНТ, БАУУУ :)
  • 14 жжж

    1 0 Отговор
    австралия са наши хора и я караме спокойно. но бразилия , там е същото , но не са наши хора и хвърляме обиди и критики . отново двойният стандарт....
  • 15 Трифонов

    3 0 Отговор

    До коментар #4 от "Госあ":

    Всичко с планетата ни си е ОК. Стига тъпотии! Наистина! Грамотен или не, погледни фактите. Тя е била тук много преди ние да се появим. Ако приравним времето, от което съществува Света на едно денонощие, човекът съществува от около... половин час. Милиони биологични видове са се появили и са изчезнали много преди ние да се появим. Планетата е преживяла катаклизми, за които човечеството само е слушало от учените. Опустошения, чиито мащаби дори не можем да си представим, предизвикани все от фактори, с които човекът не би могъл да има нищо общо просто, защото, когато са се случили, той изобщо не е съществувал. По 25 биологични вида изчезват завинаги всеки ден. И това е така от хилядолетия. Катаклизмите са част от живота на нашата планета. Имало ги е, има ги и ще ги има винаги. И най-мащабните и опустошителните от тях, които са променили кардинално живота на планетата, нямат и никога не са имали нищо общо с човешката дейност. Не се заблуждавайте, че човекът притежава значимостта да промени съществено каквото и да е на тази планета. Тя ще се възстанови толкова бързо, колкото куче си изтръсква мръсотията от козината. И ще бъде тук много след като човечеството отдавна няма да го има. Така че... всичко си е ОК с планетата. Виж... човечеството изглежда напълно прецакано. Но това също не е болка за умиране. Поне от гледната точка на... планетата!

    Коментиран от #16

  • 16 Госあ

    0 2 Отговор

    До коментар #15 от "Трифонов":

    Така погледнато и Венера със средна температура от около 500 градуса по целзий си е планета и няма проблем, и човека е животно. Но все пак аз мисля, че живота е шедьовър на природата, а човек е нещо повече от животно (въпреки че много често се проявява по низш от животно)
  • 17 БАРБЕКЮ

    1 0 Отговор
    Това е най-голямото БАРБЕКЮ в съвременната човешка история.