18 Октомври, 2021 10:00 2 437 25

Близките връзки на Москва с талибаните

  • талибани-
  • афганистан-
  • русия-
  • кабул

Едно е ясно: Русия в никакъв случай няма да изпрати войски в Афганистан - както някога направи Съветският съюз

Близките връзки на Москва с талибаните - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

С идването на талибаните на власт в Афганистан влиянието на Русия в региона нараства. Москва планира и международна конференция за Афганистан - за да се възползва от контактите си с ислямистите.

Представителите на талибаните познават добре пътя до Москва. Руското външно министерство ги прие вече три пъти тази година - през януари, март и за последно през юли. Така нареченият "Московски формат" за Афганистан, който ще се проведе на 20-и октомври, ще бъде първата международна конференция, в която талибаните ще се включат, откакто поеха властта в Кабул.

Русия копира политиката на САЩ

През последните години руснаците разшириха контактите си с ислямистите и това сега им се изплаща. Преломът настъпи през 2016-а година. Тогава Вашингтон, под ръководството на Доналд Тръмп, поиска да започне преговори с талибаните. Русия не искаше да остане по-назад, казва Андрей Казанцев, експерт по Афганистан и преподавател в Московския държавен институт по международни отношения. "Освен това тогава проблемът с "Ислямска държава" в Афганистан бе сериозен", обяснява Казанцев. На границата с Централна Азия имаше "концентрация на терористи".

Фактът, че талибаните са обявени за терористична организация и от Русия, явно не е попречил на никого. Подобен прецедент е имало и преди, припомня Казанцев пред ДВ. През 2013-а година Русия прие тогавашния президент на Египет Мохамед Морси, който е част от организацията "Мюсюлманско братство".

Основна роля за добрите отношения между талибаните и Кремъл играе Самир Кабулов, специален пратеник на руския президент в Афганистан. 67-годишният дипломат и бивш посланик в Афганистан има имиджа на "почти адвокат на талибаните на международната сцена", заключава московският център "Карнеги" в свой анализ. "Трябва да изградим отношения с новите управляващи в Афганистан. Честно казано, ние така и правихме през последните осем години. Затова приехме промените в Афганистан относително спокойно", казва Кабулов.

Обвинения в оръжейни доставки

По въпроса за възможните тайни контакти между Русия и талибаните могат само да се правят предположения. Вашингтон отдавна обвинява Москва, че продава оръжия на ислямистите. "Руснаците от десет години продават леки стрелкови оръжия, които застрашават американците", заяви през 2020-а година тогавашният външен министър на САЩ Майк Помпео. Русия отрече обвиненията. "Талибаните наистина притежаваха руски оръжия", казва Андрей Казанцев. Но те може да са се сдобили с тях в региона, например от Таджикистан, обяснява експертът.

През 2020-а в американските медии се появи още по-тежко обвинение: Русия предлагала на талибаните пари за главите на американски войници. "Ню Йорк Таймс" тогава съобщи, че Помпео е отправил предупреждение към своя руски колега Сергей Лавров, а говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заговори за "лъжи". В началото на пролетта администрацията на Джо Байдън обяви, че американските тайни служби оценяват автентичността на тази информация като "ниска до средно висока".

Русия засилва военното си присъствие в региона

Русия бе по-добре подготвена от Запада за промяната на властта в Кабул. Руското посолство в афганистанската столица е едно от малкото, които не бяха затворени. Но Русия все още не признава новото управление. Москва обяви, че иска да изчака и да види колко "цивилизована" ще е новата власт в Кабул.

Москва се опитва да координира своята политика в Афганистан с други държави в региона, предимно с Китай и Пакистан. Но Кремъл поставя основния акцент върху бившите съветски републики в Централна Азия. Влиянието на Москва през последните месеци там нарасна. Русия е свързана с много от републиките там във военния съюз "Организация на договора за колективна сигурност" и поддържа най-голямата си военна база в чужбина в Таджикистан. След смяната на властта в Кабул, Кремъл вече изпрати стотици войници, танкове и бойни самолети за съвместни учения. Такива учения ще се провеждат и на таджикистанско-афганистанската граница по време на преговорите в Москва. Освен това Русия снабди Таджикистан с нови оръжия, в това число разузнавателни танкове.

Изпращането на войски в Афганистан остава табу за Кремъл

Всички тези ходове са част от дългосрочната стратегия на Москва да изгради санитарен коридор, казва Казанцев. Най-голямата грижа на Кремъл е, че бойци на "Ислямска държава" могат да стигнат през Афганистан и Централна Азия до Русия.

Едно е ясно: Русия в никакъв случай няма да изпрати войски в Афганистан - както някога направи Съветският съюз. Президентът Владимир Путин изясни това още преди години, когато на НАТО беше разрешено да използва руска инфраструктура за снабдяването на частите на Алианса в Хиндукуш, припомня Казанцев.

Експертът обяснява руския подход в региона така: "Москва иска да се разбира с най-силния играч в Афганистан. Преди това бяха американците, сега са талибаните". Казанцев все пак посочва, че никой в ​​Русия няма пълно доверие на талибаните. А докато ситуацията в Хиндукуш е нестабилна, Москва ще продължи да разчита на комбинацията от дипломация и сплашване.


Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 11 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 R1a1

    4 21 Отговор
    Кръвта вода не става!
  • 2 БАЙ Х@Й‼

    28 3 Отговор
    А в България имаше преговори с ИДИЛ ‼️ Помните ли ❓
  • 3 русенец

    31 3 Отговор
    То от над 200 години Русия винаги е имала топли взаимоотношения с Афганистан. Сега просто си възстановяват позициите там, какво лошо има в това? Преди години и България имаше топли взаимоотношения с целия арабски свят примерно, ама това е минало.
  • 4 flipp

    9 10 Отговор
    Няма спор, за стотици милиарди техника и оръжие им оставиха Руснаците...

    Коментиран от #6, #13

  • 5 пешо

    22 1 Отговор
    "Обвинения в оръжейни доставки"

    трябва да си пълен, завършен д.е.бил, за да имаш очи да твърдиш това. при положение, че клаварите оставиха оръжие за милЯрди на талибите.
    пълен и завършен.
  • 6 БАЙ Х@Й‼

    9 1 Отговор

    До коментар #4 от "flipp":

    КОЙ, КОЙ ❓❓❓
  • 7 БАЙ Х@Й‼

    15 1 Отговор
    Лично Николай Младенов ги покани 2012г ‼️ А после кариерата му се разви шеметно ‼️
  • 8 Реалист 2

    21 1 Отговор
    Първо - Саш превърна талибаните
    ( мюсюлмански студенти) в терористи, за да ги използва срещу Ссср !

    Второ - Ес още с изтеглянето на Саш заяви, че : " ЕС ще си сътрудничи с талибаните без да ги признава политически" (Жозеп Борел.

    Трето - доста е некоректни да се внушава, че има някаква политическа обвързаност на Москва и талибаните !
  • 9 Седесарят.

    17 3 Отговор
    ДВ ,е лъжа и измама ,всеки ден и час..Бълва помия и лъжа..
  • 10 Летописец

    15 2 Отговор
    Талибаните вече нямат нужда от оръжие, защото " За $85 млрд. оръжие оставят САЩ в Афганистан".

    Коментиран от #22

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 русенец

    17 1 Отговор

    До коментар #4 от "flipp":

    Руснаците се ИЗТЕГЛИХА в боен ред с техниката и оръжието си, американците ИЗБЯГАХА само с дрехите на гърба си и може би ламаринка на зад/ника.
  • 14 ДжафДжаф

    18 1 Отговор
    Тaлибaнитe бяхa cъздaдeни oт Пaкиcтaн, прoтив Индия. Тe и в мoмeнтa ca пoд кoнтрoлa нa Пaкиcтaн. Oт cвoя cтрaнa Пaкиcтaн прeз пocлeднитe гoдини рaзвивa мнoгo тяcнo cътрудничecтвo c Китaй нa принципa: Врaгa нa мoя врaг e мoй приятeл. Дoкoлкoтo Руcия и Китaй в мoмeнтa ca cъюзници пo нeвoля e нaпълнo лoгичнo Руcия дa имa някaкви oтнoшeния c тaлибaнитe. Щo ce oтнacя дo oръжиeтo, тo oщe в caмoтo нaчaлo нa aмeрикaнcкaтa oкупaция, CAЩ купувaхa руcкo въoръжeниe зa aрмиятa нa Aфгaниcтaн. Тaкa им излизaшe пo- eвтинo. Примeрнo пoвeчeтo oт хeликoптeритe нa aфгaниcтaнcкaтa aрмия бяхa руcки, зaкупeни oт aмeрикaнцитe. Cъщaтa иcтoрия бeшe и в Cирия. Aмeрикaнcки oфшoрни фирми купувaхa cъвeтcкo въoрaжeниe oт цялa изтoчнa Eврoпa, cлeд кoeтo гo дocтaвяхa нa джихaдиcтитe. България бeшe нeщo кaтo рaзпрeдeлитeлeн пункт зa тeзи дocтaвки.
  • 15 Спас Николов

    4 17 Отговор
    Едни варвари са се сдушили с други варвари. Нима това е новина?

    Коментиран от #16

  • 16 Kiparis

    2 10 Отговор

    До коментар #15 от "Спас Николов":

    Верно крастави магарета през 9 дола се намират
  • 17 100

    1 8 Отговор
    Да не се окаже, че талибаните пият водка.
  • 18 Сандо

    10 1 Отговор
    Москва прави това,което смята за нужно,за да се установи мир и стабилност в региона.На някои явно това не им харесва и веднага активират медийните си слуги,измежду които ДВ е една от най-противните.
  • 19 Пешо

    12 1 Отговор
    Обичам кисело зеле, но това немско зеле е прокиснало и много смърди...
  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Дългият

    4 1 Отговор
    Путин пак извади коз

    Коментиран от #24

  • 22 мародер

    2 0 Отговор

    До коментар #10 от "Летописец":

    Точно! И за това писаха и в медиите, но "мисирките" са забравили.
  • 23 Риналдю

    1 3 Отговор
    Абе,руснаците са си дупедавци.Подмазват се на "най-силният играч".Преди на американците,сега на талибаните.Интереса клати феса,в най голямата джамия в Европа,която се намира в Москва.
  • 24 100

    1 0 Отговор

    До коментар #21 от "Дългият":

    ма там играта е без коз.
  • 25 Ами Москва

    1 0 Отговор
    Какви са...?!