Необходим е 100% мажоритарен избор с ясни личности. Не случайно създателите на съвременна България са поискали Народно събрание, това не е партийно събрание. Още повече, това може би е повече надежда не е факт, но в условията на събуждащия се индивидуализъм няма как да се нуждаем от посредничество на партии. Освен това партиите, особено в реализацията, която имат в България, се оказаха основен корумпиращ елемент в обществото. Това заяви в студиото на "Животът и други неща" по БНТ Сашо Дончев - председател на УС на БСК.
На въпрос къде е олигархията, Дончев отговори еми там, тя не може без държавата да създаде олигархия. На един свободен и конкурентен пазар, на един пазар, на който съда в много голяма степен решава, няма как да се стигне до доминанта на една личност, на една компания, това може да стане само през инструментите на старата държава. С тази Конституция, която ние имаме не може да се случи нищо по-различно от това, което се случи, защото и вчера президентът се е вторачил особеностите на характера на Волен Сидеров. Проблемът не е във Волен Сидеров, проблемът е, че тази политическа система позволява хора като Волен Сидеров да влизат в нея.
Запитан "Вие смятате, че той на мажоритарни избори няма да влезе", Дончев зададе контравъпрос: „Е какво като влезе, а с колко ще влезе, колко личности има зад него. Вижте има нещо, което сериозно се подминава в този разговор. Обикновено в професионалната кариера един човек постига максимума си между 45 -50 години, но той е млад и още повече той е много опитен, много знаещ човек, особено, ако е бил успешен. И тогава какво правим с този човек караме го да отиде да се поклони на тези партийни лидери ли или изобщо да бъде ненужен? А ако искаме да използваме таланта на тези хора, а аз съм убеден, че такива хора в България има много и те са горди с това, което са постигнали, тези хора ни трябват в парламента, те са старейшините, те са мъдреците на обществото.Но те посмъртно не могат да попаднат в пропорционалните партийни листи.
За мен партиите са излишни, те на мен не ми пречат, живея толкова години с тях общо взето с различен успех, но се справям. Достойни хора в България има много, но не могат да прекрачат прага на парламента. Ако дадем шанс на тези хора, обществото ще ги припознае.
В отговор на въпрос "Да подава ли правителството бързо оставка и да се отива на избори, КРИБ искат незабавни избори", Дончев заяви:
Има бизнеси в България, които не могат да живеят без свое правителство. А дали веднага или после, аз не знам. Решенията трябва да са разумни, всяко неразумно решение не води до очаквания и търсения резултат. Ние няколко пъти проиграхме енергията на българите в желанието им да променят живота си, започвайки от 1989 г. , 1997 г. и т.н. и винаги по сценария трябва бързо да извършим промяната, пък след това ще му мислим. И защото всички нормални хора са заети с това, което правят и тяхната работа не е да мислят какво ще се случва с политическата система на България утре. Но има такива хора, които работата им е да мислят само това и те винаги са с готовите решения и лица, които да направят уж промяната и промяната всеки път се случва, за да я започнем след 10 години. Не би трябвало да повтаряме този сценарий. Има много поводи да се радвам на това, което се случва, но това е протест срещу българския елит, защото ако има някой, който се е провалил за тези двадесет и няколко години това е българският елит. Няма никакво съмнение, че всички политически проекти в България са продукти на българския елит. И когато шансът на този елит, който е бил мотора на тези проекти в момента е отново в епицентъра на събитието, отново е в центъра на недоволните на улицата, мен това ме натъжава. Дали този елит е български или не, дали неговата характеристика е само заради гражданството, много често те се упражняват в някаква геополитика, която аз много искрено заявявам не разбирам и не желая да разбирам. И мисля си, че ако всички българи престанат да се интересуват от това, ще живеем по-добре.
Не може предизборната кампания да е само месец, изборите трябва да дадат възможност да разберат за кого ще гласуват, за което е необходимо поне три месеца. Тогава ще станат ясни биографиите, постиженията на кандидатите за народни представители. Всеки един, който ще ходи да гласува да може да ги прочете и да се запознае с какво този човек може да ни помогне утре да живеем по-добре.
Влиза ли големият бизнес в политиката
В интерес на истината съм силно впечатлен от бившия премиер. Тук Сашо Дончев разказа „По Тошевото време върви някакъв мъж по „Руски” и хвърля празен лист и го хващат двама милиционери затискат го до стената и единият строго пита „какво правиш бе”, а той учуден казва „как какво, разхвърлям позиви”. Милиционерът отвръща какви позиви „тук нищо не пише”. Човекът безнадеждно ги погледнал и казал „какво да пише бе, то и без това всичко е ясно”. Така, че ние отново сме в един стар филм. Отново е ясно, че това, което е около нас е невъзможно да продължава и отново е ясно, че промяната ще се случи и няма никакво значение колко дълго ще се съпротивляват тези, които са за статуквото. През последните двадесет и няколко години вкарването на геополитически елементи в анализа на нашето състояние по-скоро е бягство от истината, по-скоро е отклоняване от истинските аргументи кое помага и кое пречи на това да живеем добре. Всъщност ние не бихме могли да живеем по друг начин. Чух Борисов отново и не мога да разбера, след като е 10 години е в политиката, той продължава да не разбира какво е държавата. Той си мисли, че когато едно общество има нужда от магистрала или от спортна зала и особено, ако събере пари за това, трябва да се направи държава, за да може държавата да построи тези работи. Това няма нищо общо с истината, а същевременно много важно се говори за важните въпроси, защото основните функции на държавата са преди всичко да се гарантира справедливост, да брани живота на своите граждани, да брани тяхната собственост, да им помага в евентуалните спорове те да бъдат разрешени. Всичко друго се е случвало на побеждаващите в края на 19 в. особено в 20 век - социалистически идеи. Държавата няма такива функции в генезиса си, те са добавени. И това, че са ги добавили не е направило държавата по-добра. Струва ми се, че днес проблема, който е изкарал толкова млади безспорно, амбициозни за своя живот хора на площадите не е само български случай. Тези процеси са общо човешки и са свързани с това, че през 21 век неминуемо ще бъде преосмислена държавата в живота на хората. През 21 век се надявам, че ще продължи и се надявам да завърши с победа на индивидуализма този сблъсък с колективизма. Защото основният проблем и в 20 век беше индивидуализъм или колективизъм, но там победи колективизма.
___________________________________________________________________________________________
P.S.
Валякът, с който политическата олигархия мачка народа вече 23 години, се нарича пропорционална избирателна система.
Ако искате истинска промяна, подкрепете: 100% мажоритарни избори с възможност за отзоваване на депутатите.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Agent
13:07 07.07.2013
2 Армагедон
17:30 07.07.2013
3 georgi genchev
04:33 08.07.2013
4 georgi genchev
Коментиран от #5, #6
04:43 08.07.2013
5 Сульо
До коментар #4 от "georgi genchev":
Абсолютно си прав! И още, кой доведе на власт БСП/ДПС - народът чрез избори. Сегашното положение е абсолютно нормално за България и няма какво повече да искаме. Даже заплатите са доста високи, като се има предвид работата която се върши. Ще се "оправи" ли някога Русия например - ами много ясно че никога няма да се оправи, защото такива са си руснаците. Ще затъне ли Германия - ами никога няма да затъне, защото германците са силен народ. Същото важи и за България - ние никога не сме били наравно със западните народи и никога няма да бъдем. И не са виновни само политиците, ние сме си такива като народ.08:54 08.07.2013
6 маляка
До коментар #4 от "georgi genchev":
ИВАН КОСТОВ11:57 08.07.2013