Тема: Украйна

24 Юли, 2023 23:00 2 702 22

Защо санкциите на ЕС не засягат руската ядрена енергия?

  • санкции-
  • ядрена енергетика-
  • росатом-
  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • газ-
  • енергетика-
  • ес-
  • ядрено гориво

ЕС се стреми да се освободи от руския газ, но му е трудно да се откаже от руското ядрено гориво

Защо санкциите на ЕС не засягат руската ядрена енергия? - 1
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

По-малко от седмица след началото на войната в Украйна, товарен самолет Ил-76 на руската компания "Волга-Днепър" прелетя над Беларус и Полша и се приземи в Словакия. Това предизвика всеобщо учудване, тъй като ден по-рано заради нахлуването на Москва в Украйна ЕС затвори въздушното си пространство за руските авиокомпании и частни самолети.

Не след дълго се изясни, че забраната не засяга този самолет, понеже превозвал ядрено гориво за четирите реактора на Словакия, произведени в Русия. Месец по-късно аналогичен руски самолет отново прелетя, и то още по-надалеч - да достави ядрено гориво в Унгария. И Словакия, и Унгария зависят изцяло от руското гориво за своите реактори.

Още новини от Украйна

Европа зависи от руското ядрено гориво

Двата полета наскоро след началото на войната станаха още едно доказателство за връзките на Европа с руската енергетика и зависимостта от тях. Ядреното гориво, доставяно от "Росатом", е базата за производството на почти половината от електроенергията в атомните централи в Словакия и Унгария и на над една трета в България и Чехия.

ЕС се стреми максимално бързо да се освободи от зависимостта си от руския газ и нефт, но по отношение на ядреното гориво това е трудно. В резултат стотици милиони евро продължават да влизат в бюджета на Русия.

На Запад сметнаха, че не е приемливо да въвеждат санкции срещу руската атомна промишленост. Президентът на Украйна Володимир Зеленски призова ЕС да въведе поне санкции срещу "Росатом", който е тясно свързан с руския военен апарат и контролира окупираната АЕЦ "Запорожие". "Както изглежда, на ЕС му е най-трудно да се освободи от руското ядрено гориво заради силната зависимост. Има много технически въпроси, а трябва да се имат и предвид стандартите и сигурността", каза пред ДВ Никлас Поатие от аналитичния център Bruegel.

Лостовете за влияние на "Росатом"

Забавянето на ЕС се обяснява с това, че руският атомен отрасъл има огромно влияние в света. Русия разполага с 45 процента от световните мощности за обогатяване на уран, тя доставя ядрено гориво за реакторите на редица страни, включително САЩ, които въпреки твърдия санкционен режим спрямо Москва продължават годишно да плащат един милиард долара за доставките по линия на "Росатом".

По данни на Европейската общност за атомна енергия "Евратом" почти 20 процента от внасяния в ЕС природен уран е с руски произход, още 23 процента се внасят от Казахстан, където отново "Росатом" е един от основните играчи.

Особено зависими от руското гориво са държавите в Централна и Източна Европа. В България, Словакия, Унгария, Чехия и Финландия има 18 реактора руско производство, които използват руски технологии и работят изцяло с руско гориво.

В периода от март до декември 2022-а година Русия е изнесла из цял свят ядрени технологии и материали за над един милиард долара, показват данни на британския аналитичен център Royal United Services Institute. Оттам следва, че от февруари 2022-а година насам обемът на руския износ в ядрената сфера не само не е намалял, а може и да се увеличи, тъй като няколко постоянни клиенти продължават да се стремят да работят с руския атомен сектор, се казва в съобщение на центъра.

Има ли алтернатива на руската атомна промишленост?

Въпреки всичко държавите от ЕС като България, Чехия и Словакия полагат усилия за диверсификация на доставките на руското ядрено гориво. Американският конкурент на "Росатом" - компанията "Уестингхаус" - проявява интерес за доставки на гориво.

България вече тръгна към диверсификацията на доставките на свежо ядрено гориво за двата работещи реактора на построената с руски технологии АЕЦ "Козлодуй". От 2024а година пети блок започва да преминава към доставки от "Уестингхаус", която е подписала договори за целта с канадската компания "Камеко" и нидерландската "Уренко". За шести блок е подписано споразумение с френската компания "Фраматом", чието първо зареждане със свежо ядрено гориво ще е през есента на 2025-а година.

Според експертите, макар че уранът от Русия може относително лесно да бъде заменен с доставки от други страни, търсенето на алтернативи за руските мощности по обогатяването на гориво може да отнеме години. "В другите части на света просто няма достатъчно мощности, за да бъдат разкъсани тези връзки", казва пред ДВ Соня Шмид, професор във Вирджинския технологически университет. "Това не е секретна технология, но тя предполага големи капиталовложения. В контекста на неяснотата, свързана с бъдещето на атомната промишленост, на частния бизнес ще му бъде трудно да продаде тези технологии", предполага тя.

Автори: Ашутош Пандей | Виталий Кропман


Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 19 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сатана Z

    41 3 Отговор
    Уестингхаус изпитва ядреното си гориво на Българския полигон от 2024.След това ,я камилата—я камиларя.

    Z
  • 2 Ами много просто

    44 5 Отговор
    Русия е велика държава и санкциите трудно ще я засегнат! Виж тези, които ги налагат са на ръба на пропастта!

    Коментиран от #16

  • 3 Мери Шели

    14 2 Отговор
    Франкенщайн го създаде Клинтън
  • 4 Украйнка на яхта в Созопол

    27 2 Отговор
    Държави с като горе изброените с големината на околовръстното на Москва не трябва да имат мнение по въпроса изобщо
  • 5 ДА НЕ СА ЛУДИ ДА ПУСНАТ УСА ГОРИВО

    22 2 Отговор
    да им направи Чернобил в центъра на Европа. Виж нека първо ония аборигени в България го пробват по метода ПРОБА-ГРЕШКА, ПАК ПРОБА-ПАК ГРЕШКА
  • 6 Странно

    24 2 Отговор
    Зеленски призовал за санкции?
    , абе къв се явява тоя наркоман за европа че ще се съобразяват с него цяла европа?
  • 7 Скоро ще е

    22 0 Отговор
    Значи много скоро ше има авария в нашия АЕЦ и ще ни го закрият
    Поале цента на тока ще поскъпне
  • 8 Закривай

    28 0 Отговор
    Абе защо нас ни притискат да не сме с руско горуво а на турция гък не смеят да й кажат че атомната им ще работи с руако гориво?
  • 9 КАТО ЧУЯТ ПЕСЕНТА ЗА КИРО

    7 2 Отговор
    и бягат презглава от УЕСТИНХАУС
  • 10 САТЪРА НА ХАНА

    12 1 Отговор
    ГАРАНЦИЯТА НА ФОРД-А ОТПАДА
    АКО МУ СЛОЖИШ ДВИГАТЕЛ ОТ ДЖЕНЕРЪЛ МОТЪРС .... :))
    ... И ТРЯБВА ОТДЕЛНО ДА МИНЕШ ПРЕЗ ИНСПЕКТОРАТА ДА ГО ТЕСТВАТ
    .... ИНАЧЕ ЗАСТРАХОВКАТА ОТ 150 ДОЛАРА СТАВА
    6000 ДОЛАРА НА МЕСЕЦ
    .... ЗАТОВА ТАКУВА МОДИФИКАЦИИ ПРАВЯТ САМО
    СЪСТЕЗАТЕЛИ НА ПИСТА С МНОГО ПАРИ
  • 11 САТЪРА НА ХАНА

    18 0 Отговор
    УЕСТИНГХАУЗ И ДЪНДИ СА СОБСТВЕНОСТ НА ЕДНА И СЪЩА КАНАДСКА ЕВРЕЙДКА КОМПАНИЯ
    ... БРУКФИЙЛД КЕПИТЪЛ ТОРОНТО
  • 12 Всъщност,

    23 1 Отговор
    Както вървят нещата, санкциите на ЕС, засягат най-вече българската ядрена енергетика. Това е защото имаме атлантисти на власт в БГ, а не някой като Орбан, да прати мераците на колониалистите "у лево"

    Коментиран от #13

  • 13 Българин

    19 1 Отговор

    До коментар #12 от "Всъщност,":

    за водач като орбан само можем само да мечатаем, никога сме нямали и няма да имаме ние сме продажници способни сме и майките си да продадем за пари и сме гъзилизции за пари лижем всичко
  • 14 дядото

    10 0 Отговор
    европа и не само е зависима от руското ядрено гориво,но нито една държава не рискува да го замести с американско.защо ли и защо нашите безхаберници рискуват ядрена авария в козлодуй
  • 15 Демократ

    1 11 Отговор
    Грешката на света е,че някои политици сметнаха, че Русия ще стане нормална държава и я приеха като такава. Няма как това да се случи, Коварна империя на злото, която дебне как да се развихри ,заплаха за света, никога никой не трябва да вярва на световния лъжец и измамник.
  • 16 Боже пази България

    1 6 Отговор

    До коментар #2 от "Ами много просто":

    От такива като теб. Като е велика заминавай там да се радваш на величието й, България има нужда от родолюбци, не от национални предатели,за да стане нормална държава.
  • 17 М3 голд

    4 0 Отговор
    Има технология, договори за доставка, отработен режим за ядрения отпадък. И дайте да ги ликвидираме и да пробутаме "нашия". А пръчките на Уестингхаус се пукат, не стават за Козлодуй. Е, на риск? Заради указанията? Заради зеления, заради Урсула? Хайде няма нужда. САЩ купуват обогатен уран за гориво, а ние не трябвало. И глашатая ДВ обширно ни информира и поучава. Уестингхаус е фирма далавера. Вижте от ДВ с кого се е свързала, за изпълнение на задачите си. Евентуално.
  • 18 безпартиен

    2 1 Отговор
    Няма да купуваме руски уран,ако на него НЕ е написано Уестингхаус!

    Коментиран от #21

  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 ганю

    2 0 Отговор
    Когато приключи аеца след това ще има война тука
    ще разберете ама късно защото сте простички

    Коментиран от #22

  • 21 Балък

    1 0 Отговор

    До коментар #18 от "безпартиен":

    Че ние и сега си купуваме руска газ , но на доста по-висока цена! Щото е минала през Азербейджан! На това му се вика диверсификация!:)
  • 22 Поумнял

    0 0 Отговор

    До коментар #20 от "ганю":

    Прав си! И какво от това?!