20 години от победата на България над Германия през 1994 г

• българия-
  • германия-
  • сащ 94

Тази победа си остава връхната точка на българския футбол

Днес се навършват точно 20 години от победата на България над Германия в Световното първенство по футбол в САЩ през 1994 г.

Тогава отборът воден от Димитър Пенев разби действащия световен шампион с 2:1 в четвъртфинална среща от Мондиала в САЩ. Така българския футбол достигна своя златен връх, а момчетата на Пенев записаха със златни букви имената си в историята на българския спорт.

Тогава ние разбихме една изключително силна Германия, в чиито редици блестяха Лотар Матеус, Юрген Клинсман, Руди Фьорер и Матиас Замер.  Българите на чело с Христо Стоичков, Йордан Лечков, Краси Балъков, Емил Костадинов, Боби Михайлов и Наско Сираков обаче успяха да отстранят действащите шампиони на планетата, изумявайки целия свят.

Мачът на „Джайънт Стейдиъм“ и до днес си остава връхната точка на българския футбол. Краси Балъков удари греда в началото на първото полувреме, която предизвикала луда кавга между него и недоволния Стоичков на почивката. В началото на второто полувреме германците поведоха с гол от дузпа на Матеус. Малко по-късно, точно за три минути, българите сътвориха един от най-паметните обрати в историята на Световните първенства. Първо Стоичков вкара прекрасен гол от пряк свободен удар в 75-та минута. После в 78-та минута пък Йордан Лечков отправи ювелирен удар с глава, който препарира германския вратар Бодо Илгнер и даде победата в ръцете на България.

И до днес 10-ти юли 1994 г. си остава най-паметният ден в историята на българския футбол.