Мирела Демирева спечели сребро в Берлин, Габриела Петрова остана шеста

• берлин-
  • германия-
  • сребърен медал-
  • лека атлетика

Мирела Демирева спечели сребърен медал в скока на височина на Европейското първенство по лека атлетика в Берлин. Демирева бе на косъм от това да остане извън отличията, но преодоля 200 см в последния си трети опит и завърши втора в крайното класиране. За Мирела успехът на 2 метра е изравнено най-добро лично постижение в кариерата ѝ.

Златото грабна голямата фаворитка за титлата Мария Ласицкене. Състезаващата се с неутрален статут рускиня също преодоля 2 метра, но го направи от втория опит и това ѝ позволи да завърши преди българката в подреждането. Трета се нареди представителката на домакините от Германия Мари-Лорънс Юнгфлайиш със 196 см - изравнен личен рекорд за сезона.

Мирела покори първите две височини - на 191 см, както и на 194 см от втори опит, а със следващия скок си спечели сребърния медал.

За софиянката това е втори пореден сребърен медал от европейско първенство на открито. Тя завърши втора и преди две години в Амстердам, където със златото се окичи испанката Рут Бейтия. Демирева има и сребро от Олимпийските игри в Рио де Жанейро през 2016 година - най-ценното ѝ отличие до момента.

Другата наша състезателка в Берлин Габриела Петрова завърши шеста в тройния скок на европейското първенство по лека атлетика в германската столица. Българката скочи 14.26 метра, постигнати в петия опит. В първия си опит тя скочи 14.12, а след това последователно 11.61, 13.92, 14.25, 14.26 и 12.05 метра.

Европейска шампионка стана гъркинята Параскеви Папахристу с 14.60 метра от втория опит – изравнен личен рекорд за сезона. Треньор на 26-годишната атлетка е българинът Георги Помашки.

Сребърният медал спечели германката Кристин Гийриш с 14.45 метра – най-добро постижение в кариерата ѝ, записано още с първия ѝ опит на финала. Бронзовото отличие грабна испанката Ана Пелетейро, скочила 14.44 метра в последния си шести опит.