SIPRI: Военните разходи на САЩ намаляха рязко след спирането на помощта за Украйна

27 Април, 2026 06:42, обновена 27 Април, 2026 06:47 1 631 51

  • сащ-
  • украйна-
  • оръжия-
  • разходи

Глобалните военни разходи са се увеличили с 2,9%, водени от растежа в Европа

SIPRI: Военните разходи на САЩ намаляха рязко след спирането на помощта за Украйна - 1
Снимка: YouTube

Очаква се глобалните военни разходи да нараснат с 2,9% през 2025 г., като Съединените щати ще отбележат рязък спад от 7,5%, тъй като президентът Доналд Тръмп спря новата военна помощ за Украйна, съобщава Ройтерс, позовавайки се на доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI).

Според доклада се очаква военните разходи да нараснат до 2,89 трилиона долара през 2025 г., което е 11-та поредна година на растеж. Като дял от световния брутен вътрешен продукт (БВП), се очаква да достигне 2,5%, най-високото ниво от 2009 г. насам.

„Предвид мащаба на настоящите кризи, както и дългосрочните цели за военни разходи на много страни, този растеж вероятно ще продължи през 2026 г. и след това“, се казва в доклада на SIPRI.

Трите най-големи военни разходващи държави – Съединените щати, Китай и Русия – са представлявали общо 1,48 трилиона долара, или 51% от световните разходи.

Междувременно военните разходи на САЩ през 2025 г. спаднаха до 954 милиарда долара, главно поради липсата на одобрение за нова финансова военна помощ за Украйна. През предходните три години финансирането от САЩ за Украйна възлиза на 127 милиарда долара.

Анализаторите подчертават, че спадът във военните разходи на САЩ през 2025 г. вероятно ще бъде краткотраен.

„Разходите, одобрени от Конгреса на САЩ за 2026 г., са се увеличили до над 1 трилион долара, което е значително увеличение спрямо 2025 г., и биха могли да нараснат допълнително до 1,5 трилиона долара през 2027 г.“, се казва в съобщението.

Основният фактор за увеличението на глобалните разходи е 14% увеличение в Европа до 864 милиарда долара. Увеличените разходи на европейските членове на НАТО доведоха до най-резкия годишен растеж в Централна и Западна Европа от края на Студената война.

Глобалният износ на основни оръжия се е увеличил с 9,2% през 2021-2025 г. в сравнение с предходния петгодишен период (2016-2020 г.). Русия беше единствената от 10-те страни доставчици, чийто износ на оръжие намаля.

Петте най-големи доставчици през този период – Съединените щати, Франция, Русия, Германия и Китай – представляваха 70% от целия износ на оръжие.

В същото време Украйна беше най-големият получател на основни оръжия в света през 2021–2025 г., получавайки 9,7% от общия световен внос на оръжие.


Поставете оценка:
Оценка 1.3 от 13 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ГОЛЕМ СМЕХ

    13 3 Отговор
    Помощта за Украйна никога не е спирала.
    Пак са разтягат локуми.

    Коментиран от #2, #48

  • 2 Американска икономия

    7 2 Отговор

    До коментар #1 от "ГОЛЕМ СМЕХ":

    Да правиш блокада на другия край на, света се оказа ефтина работа.
  • 3 Па то украинците и без

    7 11 Отговор
    Помощ от бай Доньо психара , млатят пе. Дик могучая и РЕДОВНАТА Армия Оризо-Гризачи на Ким.
    У . ЙЛО стана за посмешище на цел СВЕТ
    Ееееедехееее

    Коментиран от #13

  • 4 Kaлпазанин

    4 2 Отговор
    То да видиш ,па да продължават пак с Иран ,току виж излезли на плюс
  • 5 Еми супер за вас

    19 2 Отговор
    Вашите военни разходи намаляха драстично, докато нашите се покачиха експоненциално. Вие "само продавате" оръжията си и си пълните касите, а безумната Европа ви плаща всичко и стои мишена в тази, ваша война. Евала на вас и Нобелова награда за тъпизъм на безумния съюз. Кой направи Майдана? Вие. Държавен секретар на САЩ, Виктория Нюланд... А сега оставяте горещия картоф на ЕС? И РФ вече показа, кои цели ще унищожат в Европа.... Урсулята наистина са мнооого умни.

    Коментиран от #8

  • 6 Швейк

    5 13 Отговор
    Накрая на Путин ще му остане само на баба му фърчилото като защита срещу дронове.
  • 7 САЩ минаха от Москва

    5 16 Отговор
    Но това не пречи на Украйна да
    Смила Руската армия сама
    Ако САЩ не нападнат Украйна скоро москва ще падне

    Коментиран от #10, #20, #24

  • 8 ГОЛЕМ СМЕХ

    3 8 Отговор

    До коментар #5 от "Еми супер за вас":

    Що.ли САЩ продават най много оръжия в света ?
    Що Путин не спря Майдана. Да беше пратил Захарова да раздава кафе и понички там.
    Чакаме РФ да са тества с цели в Европа и НАТО...ако на Путин му стиска де.

    Коментиран от #11

  • 9 Кирило Буданов, разведчик

    4 7 Отговор
    Се оправим с ко4ината и без агент Краснов !!!
    9-ти май близко ☝️
  • 10 Няма край руZкия ПОЗОР....

    4 8 Отговор

    До коментар #7 от "САЩ минаха от Москва":

    "...Но това не пречи на Украйна да
    Смила Руската армия..."

    Освен това нищо не пречи на Втарая да си слага по един петушок Три Раза в день, таваришчи ☝️😁
  • 11 Абе смей се още

    12 4 Отговор

    До коментар #8 от "ГОЛЕМ СМЕХ":

    Имах един познат, който казваше:" Животът е бърз и динамичен и докато се усмихваш, може да се озъбиш!" Безумните европейци още си вярват, че може да правят с Русия, каквото си поискат и атомна война нямало да има? Но на една умираща мечка, много я боли кожата, за това, че заедно с нея ще умрат и нейните убийци, нали? Кой умира не му пука за другите, ама изобщо. Така че, айде убийте я най-после тази мечка, за да легнете заедно с нея в гроба. След ужаса в Туапсе май Европа е отписана вече? Ще видим!

    Коментиран от #12, #14

  • 12 Владимир Путин, президент

    5 8 Отговор

    До коментар #11 от "Абе смей се още":

    " ... но една умираща мечка.. "

    Минуточку таваришчь !!!
    От Три дня до умираща мечка ?
    Тогда пачему начинали и никой нямаше умира ?
  • 13 Браво

    3 1 Отговор

    До коментар #3 от "Па то украинците и без":

    Тъй го рече, сякаш гръм удари.
    Само дето си фанразираш повечко, и си обсебен от някого май.
  • 14 ГОЛЕМ СМЕХ

    3 10 Отговор

    До коментар #11 от "Абе смей се още":

    Не забравяй кво стана с непобедимия СССР.
    Може да стане и с Русия.

    Коментиран от #17

  • 15 ГОЛЕМ СМЕХ

    2 9 Отговор
    САЩ продават на ЕС......
    ЕС дава на Украйна.
    Щатско оръжие избива руснаци и бомби Русия.
    Губещ е Путин.
  • 16 ЗЕЛЕНСКИ ЯКО Е КРАЛ

    5 1 Отговор
    Толкова е получил и пак нищо.
  • 17 Може, ама може

    8 2 Отговор

    До коментар #14 от "ГОЛЕМ СМЕХ":

    Да стане и с ЕС, с Нато, със сащ? Никой не знае на 100%, какво точно и къде ще стане.... Чул ли си, че вече Турция се готви за война с Израел? И сащ искат да "излязат" от нато, за да помагат на Израел? Еми, всичко може да стане... Вземи пуканки и кока кола и гледай сеира ..

    Коментиран от #18

  • 18 ГОЛЕМ СМЕХ

    1 7 Отговор

    До коментар #17 от "Може, ама може":

    Не слушай кво говорят, а кво правят...
    САЩ бомбят Путин и аятоласите.
    Турция си трепе кюрди и аятоласи.
    НАТО и ЕС са разпадат от създаването си.
    Разпадна са СССР и СОЦА.
    Теоретичните постановки са за теб....

    Коментиран от #25

  • 19 ГОЛЕМ СМЕХ

    6 1 Отговор
    Руско и севернокорейско оръжие трепе натовци в Украйна редовно .

    Коментиран от #26

  • 20 си пън

    5 1 Отговор

    До коментар #7 от "САЩ минаха от Москва":

    ха ха те с иран го закъсаха а с русия ще се строшат окончателно
  • 21 Артилерист

    7 2 Отговор
    В матряла не е спомената Украйна до трите най-разходващи за въоръжения страна. През 2024г военния министър Умеров, в съгласието с премиера и Зеленски сключва договор с полска фирма за 500милиона евро за доставка на боеприпаси. Полската фирма не е произвела дори един патрон, поради което няма и боеприпаси. Няма ги и парите, разпределени между хунтаджиите, докато украинският войник на фронта трябва да пести всеки патрон, рискувайки живота си...

    Коментиран от #29

  • 22 Дзак

    4 1 Отговор
    Наричат увеличаването на разходите растеж. Уж че икономиката се развива!
  • 23 Тиква

    6 1 Отговор
    Няма окрабандерия,няма проблеми,всякаква помощ на тях е безмислена, наглостта им няма край.
  • 24 Въобще

    5 1 Отговор

    До коментар #7 от "САЩ минаха от Москва":

    не си в час или съзнателно спекулираш. Руските войски настъпват по целия фронт, като на отделни направления-Донбас и Харков-дълбочината на напредъка е 18км за последното денонощие.
  • 25 Ще видим

    4 1 Отговор

    До коментар #18 от "ГОЛЕМ СМЕХ":

    Който се смее последен, най-добре се смее! Ти гледаш ли си сметките на бензина, на касите в Кауфланд и Лидъл? В "Клуба на богатите", кило банани е 30 евро. Ама щом си в него, кво ти пука! Плащай!

    Коментиран от #27

  • 26 ГОЛЕМ СМЕХ

    1 4 Отговор

    До коментар #19 от "ГОЛЕМ СМЕХ":

    Коя НАТОВСКА армия е в Украйна, че нещо не са разбра....

    Коментиран от #28

  • 27 ГОЛЕМ СМЕХ

    1 2 Отговор

    До коментар #25 от "Ще видим":

    Кило банани е 2 - 2,2 ЕВРО
    Бензина поскъпна навсякъде по света...ама задръстванията по улиците ОСТАНАХА..
    Теоретичните излеяния оставям на теб.

    Коментиран от #30

  • 28 ГОЛЕМ СМЕХ

    3 1 Отговор

    До коментар #26 от "ГОЛЕМ СМЕХ":

    Ами едни такива "съветници" и наемници които ги транспортират в черни чували с ципове и ги изписват като инциденти я при ски ,я при планински преходи или самолетни или автомобилни катастрофи,а един канадски полковник-командос пък се беше гътнал след преяждане с белгийски шоколад в Брюксел,със сигурност поне е весело 😂😂😂 !

    Коментиран от #32

  • 29 ГОЛЕМ СМЕХ

    1 3 Отговор

    До коментар #21 от "Артилерист":

    Кой дава боеприпаси преди да е получил парите.....

    Коментиран от #31

  • 30 хаха🤣

    2 1 Отговор

    До коментар #27 от "ГОЛЕМ СМЕХ":

    Кво ти пука на теб за бензина ,нали си имаш тротинетка🛴 , а получаваш за остроумието си подарък банан 🍌 от мен !

    Коментиран от #35

  • 31 Артилерист

    3 1 Отговор

    До коментар #29 от "ГОЛЕМ СМЕХ":

    Такива будали като българите,с обещание за плащане по късно,а ако не им платят се надяват държавата да им покрие щетите.

    Коментиран от #33

  • 32 ГОЛЕМ СМЕХ

    1 5 Отговор

    До коментар #28 от "ГОЛЕМ СМЕХ":

    За наемниците не го мисли....сами се предлагат.
    Съветниците не са в Украйна.....ама ти откъде да знаеш.
    Та коя натовска АРМИЯ е в Украйна, че нещо не са разбра.

    Коментиран от #36

  • 33 ГОЛЕМ СМЕХ

    1 0 Отговор

    До коментар #31 от "Артилерист":

    Оръжията са за ДЪРЖАВАТА и се плащат от ДЪРЖАВАТА....квот сме платили сме го получили...
  • 34 Бай Доню дървара

    1 1 Отговор
    Аз по моите наблюдения знам, че САЩ не пестят пари за омиротворяване на света, а и са член на НАТО! Защо е този подход към Украйна! Или е истeрясъл истерясалият, или имат някакви тайнички с путинката!
  • 35 ГОЛЕМ СМЕХ

    1 2 Отговор

    До коментар #30 от "хаха🤣":

    Кво му е на бензина....поскъпва в целия свят. А това че ти немаш пари да си го купиш е твой проблем ....а банана си го запази.

    Коментиран от #37

  • 36 ГОЛЕМ СМЕХ

    3 1 Отговор

    До коментар #32 от "ГОЛЕМ СМЕХ":

    Тези същите съветници и "наемници" които в последния момент вземат отпуск или напускат армията и заминават в Украйна .Хубавото в случая е ,че руснаците ги изпращат в един безкраен отпуск 🤣🤣🤣 .

    Коментиран от #43

  • 37 хаха🤣

    1 1 Отговор

    До коментар #35 от "ГОЛЕМ СМЕХ":

    Що съдиш по себе си муци 👄, кой има и кой няма пари ,обикаляйки по кофите ?

    Коментиран от #39

  • 38 ТРЪМП....БЕЛИЯТ ВОЖД

    1 1 Отговор
    ПРОДАВАМ оръжия на ЕС....трупам дебели пачки
    ЕС шитка оръжията на Украйна...
    САЩ са невинни....не дават оръжия на Украйна, само гушкат милиарди.
  • 39 ГОЛЕМ СМЕХ

    1 2 Отговор

    До коментар #37 от "хаха🤣":

    ТИ муцка плачеш за цената на бензина, не аз...
    .

    Коментиран от #40

  • 40 хаха🤣

    2 0 Отговор

    До коментар #39 от "ГОЛЕМ СМЕХ":

    Муци аз имам кола дизел и не се оплаквам,офисът ми е на 300м от къщи по права линия ,та само за удоволствие карам кола ,слагай сега банана 🍌 на правилното място и политай с тротинетката 🛴 .

    Коментиран от #42

  • 41 България е НАТО.

    1 1 Отговор
    Финансов обем: Само за периода на първите 18 месеца от войната, България е изнесла оръжие на стойност около 5 млрд. лв., предназначено за Украйна.

    Преход към стандарти на НАТО: България вече доставя и произвежда въоръжение по натовски стандарти с подкрепата на ЕС.
    И ние трупаме дебели пачки от оръжия на Украйна.

    Коментиран от #44

  • 42 ГОЛЕМ СМЕХ

    0 1 Отговор

    До коментар #40 от "хаха🤣":

    Тогава що ПЛАЧЕШ за цената на бензина..
    ЗА банана не съди по себе си....явно там ти стои постоянно.
  • 43 ГОЛЕМ СМЕХ

    0 0 Отговор

    До коментар #36 от "ГОЛЕМ СМЕХ":

    НАПУСНАЛИ Армията са в Украйна...
    Тва не е натовска армия....след като напусне, всеки може да се бие за който си иска, включително и за Путин...
    ВОДИ СЕ НАЕМНИК или ДОБРОВОЛЕЦ.....
  • 44 Е смятай

    1 1 Отговор

    До коментар #41 от "България е НАТО.":

    5 милиарда оборот, НЕ чисти пари. А 60 милиарда за нови блокове за АЕЦа Белене, понеже тези са подарени на укра? 5 милиарда лева са 2,5 милиарда евра. А 60 милиарда по-малко ли са? И това ако е сделка? Питай Рижия, дали той е съгласен на такава?

    Коментиран от #46, #47

  • 45 България е НАТО.

    1 1 Отговор
    Финансов обем: Само за периода на първите 18 месеца от войната, България е изнесла оръжие на стойност около 5 млрд. лв., предназначено за Украйна.

    Преход към стандарти на НАТО: България вече доставя и произвежда въоръжение по натовски стандарти с подкрепата на ЕС.

    Войната е интересно нещо. Едни се избиват, други трупат дебели пачки. Явно ние сме от вторите.

    Коментиран от #50

  • 46 ГОЛЕМ СМЕХ

    0 1 Отговор

    До коментар #44 от "Е смятай":

    Кога подарихме двата ядрени блока, че нещо не са разбра......
  • 47 ГОЛЕМ СМЕХ

    1 0 Отговор

    До коментар #44 от "Е смятай":

    Първоначална цена: България плати на Русия около 1,176 млрд. лв. (приблизително 600 млн. долара) за двата реактора и прилежащото оборудване.

    Продажна цена за Украйна: Актуалната цена, определена от българския парламент като минимална за преговорите с Украйна, е 1,2 млрд. лв., като има индикации, че тя може да достигне до 2 млрд. лв. поради инфлация и пазарна конюнктура.

    АМА КОЙ ДА ЗНАЙ
  • 48 Един

    0 0 Отговор

    До коментар #1 от "ГОЛЕМ СМЕХ":

    В когнитивен дисонанс ли изпадна?

    Коментиран от #49

  • 49 АЕ ПУТИНИСТЧЕТА

    0 1 Отговор

    До коментар #48 от "Един":

    Що българско оръжие избива руснаци бре....
    Как го позволявате.
    Явно ша прайм конкуренция на....ТРЪМП.

    Коментиран от #51

  • 50 ГОЛЕМ СМЕХ

    0 0 Отговор

    До коментар #45 от "България е НАТО.":

    Явно за четири години война, сме изнесли оръжие за Украйна за над 13 милиарда лева.....

    Ашконсул, машалла....
  • 51 Един

    0 0 Отговор

    До коментар #49 от "АЕ ПУТИНИСТЧЕТА":

    Не съм путинистче.