Великобритания, Франция и Германия работят по план за ангажиране на Русия в нов кръг мирни преговори с Украйна, съобщава „Блумбърг“, позовавайки се на източници, запознати с процеса, предава News.bg.
Според информацията европейски представители вече обсъждат инициативата с украинската страна. Идеята се появява на фона на застой в дипломатическите усилия, водени от САЩ, както и на продължаващите тежки загуби на руските сили без значителен териториален напредък.
Лондон, Париж и Берлин смятат, че настоящият момент може да бъде използван за опит Русия да бъде върната на масата за преговори. Целта е да се предотврати ново ескалиране през зимния период, когато ударите по украинската енергийна инфраструктура традиционно оказват сериозен натиск върху страната.
Източници на агенцията подчертават, че окончателното решение за евентуални преговори с Москва ще бъде на украинския президент Володимир Зеленски, а европейските партньори не възнамеряват да налагат натиск върху Киев.
Очаква се в следващите дни британският премиер Киър Стармър да обсъди темата с германския канцлер Фридрих Мерц и френския президент Еманюел Макрон.
Междувременно Зеленски съобщи, че е провел телефонен разговор със Стармър, като е обсъдена координация между Киев и европейските партньори относно дипломатическите усилия и отбранителната подкрепа.
Украинският президент подчерта, че Европа трябва да има „собствен глас и собствен принос“ към всички бъдещи дипломатически процеси за прекратяване на войната.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Последния Софиянец
12:42 04.06.2026
2 Абе
12:44 04.06.2026
3 Остава ви
12:44 04.06.2026
4 Новината на деня
Коментиран от #29
12:45 04.06.2026
5 Ах ,ах
Коментиран от #11, #14
12:46 04.06.2026
6 АЛИАНСЪТ НА ДЖУДЖЕТАТА
12:46 04.06.2026
7 Някой
12:46 04.06.2026
8 хихи
12:46 04.06.2026
9 А те на масата ли ще са
Коментиран от #15, #31, #32
12:46 04.06.2026
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Волтрон
До коментар #5 от "Ах ,ах":
А Костенурките нинджа в Москва ли са.?12:50 04.06.2026
12 име
12:50 04.06.2026
13 Григор
А в Москва дали знаят?Прилича ми на сметка без кръчмар. Русия и САЩ започнаха преговори за Украйна изолирайки Европа. Сега те се опитват да се върнат в играта, но много се съмнявам, че ще стане. Как да преговаряш с тези, които в продължение на години разпалваха конфликта?Русия е заявила, че с Урсула, Кая Калас и Рюте няма да преговаря. Нямат разговор с тях!
Коментиран от #16, #42
12:51 04.06.2026
14 мармот
До коментар #5 от "Ах ,ах":
Шрьодер е бита карта и безгласна буква12:51 04.06.2026
15 Българин
До коментар #9 от "А те на масата ли ще са":
под,под.12:53 04.06.2026
16 Знаят, разбира се :)
До коментар #13 от "Григор":
Пропагандната журналистика на Кремъл започна подготовка на руското население за загуба на Русия във войната. Един от символите на кремълската "журналистика" в лицето на "Московскикомсомолец" публикува статия със заглавие: "Поразителни загуби: Когато геополитическите неуспехи могат да бъдат по-полезни от блестящите победи". В статията Дмитрий Краснов, адвокат и
член на Московската гражданска камара, пише, че "големите геополитически поражения понякога са били по-полезни от победата". Според него "всеки срамен мир" е довел до "изчерпване на
елитите и по-голяма свобода за народа", а като положителен ефект "победената страна започна бързо да набира сила".
12:53 04.06.2026
17 !?!
12:54 04.06.2026
18 Някой
12:58 04.06.2026
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 точка
12:59 04.06.2026
21 хмммм
13:00 04.06.2026
22 Започват
13:03 04.06.2026
23 Този коментар е премахнат от модератор.
24 Съвет
13:20 04.06.2026
25 Атлантик
13:21 04.06.2026
26 Стоян Георгиев
13:25 04.06.2026
27 Хахахаха
Всеки ден срещи и не могат да проумеят че са излишни в този свят.
Те са в миналото в своите розови балони на нациската си идеология и в гейлибералният си избор на живот.
13:31 04.06.2026
28 Хи хи
13:37 04.06.2026
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 Анонимен
До коментар #9 от "А те на масата ли ще са":
Не, ще са в менюто!13:59 04.06.2026
32 Анонимен
До коментар #9 от "А те на масата ли ще са":
Не, ще са в менюто!14:01 04.06.2026
33 Гориил
14:19 04.06.2026
34 Този коментар е премахнат от модератор.
35 Скорпион
16:49 04.06.2026
36 Друга
22:12 04.06.2026
37 Този коментар е премахнат от модератор.
38 Този коментар е премахнат от модератор.
39 Евроотпадъка
22:16 04.06.2026
40 Този коментар е премахнат от модератор.
41 ПЕНКО
14:42 05.06.2026
42 Гост
До коментар #13 от "Григор":
Много правилно казано, браво16:31 05.06.2026