В четвъртък Куба предложи висящият диалог със САЩ относно правата на човека да започне във вторник във Вашингтон, успоредно с продължаващите преговори за възстановяване на дипломатическите отношения, които бяха прекъснати през 1961 г., пише Ройтерс.
"Тези разговори за правата на човека представляват пример за склонността на Куба да обсъди всяка тема със Съединените щати, въпреки различията ни", заяви в Хавана Педро Луис Педросо, специалист по международно право към външно министерство.
Предложението идва в момент, когато напредъкът за възстановяване на дипломатическите отношения между дългогодишните противници изглежда се забавя. Американските власти не са направили незабавен коментар по предложението на Куба, която би поставила преговорите за правата на човека на отделна пътека от продължаващите дискусии, насочени към повторно установяване на дипломатически отношения между двете страни.
Дипломатическите преговори започнаха с фанфари през януари. Оттогава те станаха по-потайни и сега двете страни тайничко омаловажават перспективите за откриване на посолства преди регионалната среща на високо равнище, определена за 10-11 април.
Предложената срещата за човешките права ще бъде първата по рода си за бившите съперници от Студената война. Американските критици на преговорите, които президентът Барак Обама започна с Куба, не вярваха, че комунистическо правителство на страната ще се пречупи за диалог за правата на човека, позовавайки се на еднопартийната система и репресиите върху свободата на словото и събранията.
Куба на свой ред разкритикува САЩ за расовите различия и третирането на задържани лица, държани в американската военна база в Гуантанамо. Куба също така заяви, че здравеопазването и образованието са част от правата на човека, които тя предоставя в страната и чужбина.
"Има различни политически системи и модели за демокрацията. ... Ние живеем в многочислен свят и плурализмът трябва да се прилага и за случаи като Куба", каза Педросо.
Куба за първи път предложи да говори за правата на човека миналата година и отново повтори идеята си още преди представителите на двете страни да се срещнат в Хавана през януари, за да обсъдят дипломатическите си отношения.
Тези разговори продължиха във Вашингтон през февруари и отново в Хавана през този месец, но двете страни не са обявили когато ще е следващия кръг от преговорите.
Обама и кубинския президент Раул Кастро ще присъстват на срещата на върха на двете Америки в Панама на 10-11 април, които може би ще отбележат първата си среща лице в лице, откакто двамата лидери едновременно обявиха новата посока на американо-кубинските отношения на 17 декември.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА