Само преди няколко дни ръководството на Саудитска Арабия беше принудено да установи, че войната в съседен Йемен вече не се ограничава само до територията на тази държава. В края на миналата седмица йеменските бунтовници хути изстреляха ракета срещу саудитската столица Рияд. Тя беше прихваната във въздуха и унищожена, още преди да успее да нанесе някакви поражения. Самият Тръмп впоследствие изясни, че заслугата за това е била на американците. Той знаел и от кого е била изстреляна ракетата: „От иранците, според мен", заяви президентът.
Командващият иранската Революционна гвардия Мохамед Али Джафари незабавно му се противопостави: твърденията на Тръмп не били нищо друго освен обичайните му лъжи: „Тръмп е казвал доста безпочвени неща и доста лъжи, с които е обвинявал Иран за всевъзможни неща", заяви Джафари.
Задочен сблъсък между две регионални сили
Факт е, че Саудитска Арабия ръководи военна коалиция, предизвикала хуманитарна катастрофа в Йемен, както сочат данните на ООН. Ако на местното население не се окаже спешна помощ, там скоро ще настъпи една от най-големите досега гладни катастрофи в света. Два милиона души за застрашени от гладна смърт, обяви ООН. Атаките на военната коалиция са инициатива на младия престолонаследник и министър на отбраната Мохамед бин Салман. За наблюдателите е ясно, че в Йемен се води задочна война между две регионални сили с претенции за надмощие.
"Знаем, че външната политика на Мохамед бин Салман е значително по-рискована и предизвикателна от преди, което поражда опасения за нова нестабилност в региона", казва политологът Йохен Хиплер от Института по проблемите на развитието и мира (INEF) към университета Дуисбург-Есен.
Разширяване на географията на конфликта
Саудитска Арабия и Иран от години насам си противостоят и в Сирия. Саудитска Арабия подкрепяше сунитските ислямистки сили, докато населеният предимно от шиити Иран стоеше на страната на президента Асад. С помощта на другия си съюзник Русия режимът в Сирия успя да изтласка джихадистките групировки и най-вече т.нар. „Ислямска държава" /ИД/.
Очертаващата се военна победа на режима на Асад значително увеличи и влиянието на Иран. Допълнителен индикатор за нарастващото напрежение между Иран и Саудитска Арабия беше и оставката на ливанския премиер Саад Харири,който е близък до саудитския кралски двор. Харири, който от известно време се намира в Саудитска Арабия, обвини ливанските шиитски милиции на Хизбула, че създават безредици. Хизбула, на свой ред, обвини Саудитска Арабия, че е принудила Харири да подаде оставка и твърди, че го държи в страната против волята му. Нещо повече: лидерът на Хизбула Хасан Назрала обвини саудитското ръководство, че подстрекава Израел да атакува Ливан.
Американският външен министър Рекс Тилърсън обаче заяви, според уверенията на Саудитска Арабия, Харири сам е взел решението за оставката си. Според външния министър няма поводи да се смята, че Саудитска Арабия насила задържа Харири.
Ще се сбият ли и реално?
"Спиралата на напрежението се върти много бързо и вече достигна до нова кулминация", казва германският близкоизточен експерт Себастиян Зонс. „Всъщност и двете страни не би трябвало да имат интерес от подобна война. Особено Саудитска Арабия, която - въпреки че е добре въоръжена - не е в състояние да спечели такава война. Затова смятам, че няма да се стигне до истинско военно стълкновение", казва Зонс.
Такава е и надеждата на Запада, който се опитва да накара двете страни в конфликта да проявяват сдържаност. Засега поне, Саудитска Арабия и Иран се задоволяват само с прикрити изблици на враждебност.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Бесен Язовец
23:11 13.11.2017
2 onq s konq
Коментиран от #4, #7
23:28 13.11.2017
3 пидирунгел
23:30 13.11.2017
4 Бесен Язовец
До коментар #2 от "onq s konq":
Мечти мечти РУСИЯ vs. НАТО = на разгром за НАТО С.К ще удари веднага Китай само и това чака и западния капитал на колене ще моли за прошкааааа23:41 13.11.2017
5 Манафунгел
23:42 13.11.2017
6 Скорпион29
23:46 13.11.2017
7 99 стинки
До коментар #2 от "onq s konq":
Направо уцели десятката с последните две думи - "ПО ДОКУМЕНТИ"Коментиран от #8
00:44 14.11.2017
8 onq s konq
До коментар #7 от "99 стинки":
Явно упражняваш "непривлекателен труд"/хамалогия/ и си нямаш и хабер относно силата на документите/особено международни/ ЗА СКЛЮЧЕНИ ДОГОВОРИ между отделните държави.Ще посоча че точно с такива документи за двустранни и повече договори бу осъдена БГ от Русия относно АЕЦ в Белене,,с такива документи БГ е членка на НАТО и ЕС,на базата на съшо такива документи САЩ И МОРСКАТА ИМ АРМАДА СА ДИСЛОЦИРАНИ ДО СК И НЯМА ДА СЕ ПОКОЛЕБАЯТ НИТО ЗА МИГ ДА ЗАЩИТЯТ ТОЧНО ЮК И ЯПОНИЯ-ПОРАДИ ДОКУМЕНТИРАНИ ДОГОВОРИ ЗА ПРИЯТЕЛСТВО И ВОЕННА ВЗАИМОПОМОЩ.Коментиран от #9, #11
07:16 14.11.2017
9 някойситам
До коментар #8 от "onq s konq":
Всели път, като искаш да кажеш нещо за "силата на договрите", спомни си за договор Молотов - Риббентроп и помисли си пак, дали действиетелно тези "договори" имат каква то и да била сила.08:59 14.11.2017
10 Ченков
Ама така ще ги бият ,че ще си на**рат и гащите в гардероба.
Коментиран от #13
09:09 14.11.2017
11 99 стинки
До коментар #8 от "onq s konq":
Не позна в нито едно от предположенията(твърденията)си. Но е съвсем ясно че смяташ всички ни за глупаци дето нищо не разбираме(от тая бройка изключваме сороските тролчета разбира се)11:15 14.11.2017
12 Свинско
20:47 16.11.2017
13 въх
До коментар #10 от "Ченков":
Е, защо му слагате минуси на момчето, като е абсолютно прав?20:51 16.11.2017