Норвежките граничари патрулират с моторни шейни по протежението на границата с Русия, която е сравнително къса - към 200 километра. Но и на това място се усеща, че от началото на войната в Украйна насам са настъпили промени.
"Тук е особено, защото Русия е изключително близо", казва граничарката Емили Енгелиен. "Контролираме границата и внимаваме да няма нелегални преминавания. Вижда се, че сме тук и сме в постоянна готовност да реагираме.", цитира Дойче Веле.
Как санкциите срещу Русия удрят и Норвегия?
Засега в "ничията земя" между Норвегия и Русия е спокойно. Но в граничния град, Киркенес край Баренцово море, където живеят около 3,5 хиляди души, е по-различно. Големият съсед е толкова близо, че дори част от табелите с имената на улиците са и на двата езика. В края на 1980-те там бе построена голяма корабостроителница. Студената война бе отминала, разведряването се усещаше. Бизнесът от двете страни на границата в продължение на години вървеше отлично.
Големите руски риболовни траулери от Северно море и до днес идват за ремонт в Киркенес. Корабостроителницата е най-важният работодател в региона. Но санкциите, насочени към Путин и неговия режим, удрят и норвежкото предприятие.
Откакто Русия беше изключена от системата за международни разплащания SWIFT, руските клиенти вече не могат да плащат, казва директорът на корабостроителницата Грегер Мансверк, сочейки към един колям гораб. "Той трябваше да отплава след два дни, а на негово място да дойде друг. Но ние не знаем дали руският клиент изобщо е в състояние да плати дори аванса."
В корабостроителницата работят към 100 души. Поръчки има предостатъчно, но въпреки това част от хората сега навярно ще загубят работните си места. От Мурманск пристигат не само кораби за ремонт - и много руски работници са се преселили в Норвегия, защото имат по-добри изгледи за работа. Разказват, че са успели да оцелеят след двете години на пандемия, но санкциите срещу Русия сега могат да се окажат фатални за тях.
Правителството обещава помощ
Норвежкият министър на икономиката Ян Кристиан Вестре на два пъти вече идва от Осло, за да разговаря с големите работодатели, които настояват за подкрепа от държавата. Вестре обещава помощ, но казва : "Ситуацията е драматична. Тукашните предприятия правят голям оборот от руски клиенти. Затова е важно да се запазят работните места на хората в граничния регион." Предвидено е корабостроителницата и останалите предприятия да получат улеснен достъп до кредити, за да се справят с кризата.
Риболовните траулери от Мурманск са основни клиенти на корабостроителницата в Киркенес
Хората в Норвегия се безпокоят не само за икономиката си. Ситуацията със сигурността се промени радикално след началото на войната в Украйна. Във фиордите в западната част на Норвегия на всеки две години се провеждат учения за отбраната на страната. Но тази година учението "Cold Response" ( "Студен отговор") се провежда точно във времето на големия конфликт между НАТО и Русия. Войниците, които участват в учението, са 30 000. Маневрите им са само на 800 км от Русия.
Норвегия отвръща на Русия
"Навремето е имало и съвместни учения с Русия, но сега всичко е друго", посочва контрадмирал, Руне Андерсен. "Това е съвсем нова ситуация, с която започва нова ера за европейската политика на сигурност. Правилно и важно е повече държави от НАТО като Норвегия и Германия да укрепят въоръжените си сили. Необходимо е и задълбочаване на сътрудничеството в бъдеще."
Арктика е богата на суровини, борбата за които тече отдавна. Русия предявява претенции и демонстрира военно присъствие. Поради това и Норвегия има намерение да отвърне по същия начин.
Граничарката, Емили Енгелиен, разказва, че семейството ѝ в Осло постоянно я пита защо е избрала да служи точно на това място. "Близките ми смятат, че тук не е достатъчно сигурно - и те се тревожат от войната в Украйна. Затова редовно ме питат как съм. Но аз всеки път им казвам, че съм добре."
Военната служба на Енгелиен би трябвало да приключи след няколко седмици, но тя смята да я удължи с половин година - просто времената са твърде напрегнати.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Хахахаха
Коментиран от #13
11:56 29.03.2022
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Далече, далече
До коментар #4 от "Z като запек":
А пред българската?12:11 29.03.2022
9 Мунчо
До коментар #1 от "ТРЯБВА ДА СМЕ НЕУТРАЛНИ":
Явно си сляп и глух. И Австрия и Унгария са взели страна. Просто някои не искат да пращат оръжие. И не пиши лъжи, че сме взели страната на губещите, ние сме с целия цивилизован свят.Коментиран от #10
12:14 29.03.2022
10 Зззз
До коментар #9 от "Мунчо":
Наистина си Мунчо ,само по коментара ти човек може да те определи.12:19 29.03.2022
11 Съвет
До коментар #1 от "ТРЯБВА ДА СМЕ НЕУТРАЛНИ":
Ти и всички дето мислят като теб, заминавайте за Русия щом не ви харесва животът тук.12:24 29.03.2022
12 Тепърва ще оценяват
За брюкселските зелки, които измислят санкциите заплата, екстри и солидарност с Украйна, за европейския работник глад и студ.
Коментиран от #14
12:31 29.03.2022
13 Е да,де!Да
До коментар #5 от "Хахахаха":
Норвежците са на горница с газа и петрола,а за руснаците дет искат в рубли да се плаща,а даже и не знаят как това да се случи и Песков все мрънка,че не му се продава на безценица май върви точно натам.И друго-както е споменат града Киркенез,на финл.Кирккониеми,че улиците му са на два езика-да ,това е така.Но другият език не е руски,както статията уж превежда и ЗАБЛУЖДАВА,а на финландски,понеже населението в целия район е финландско.Животът там е добър.По-рано идваха руски куфарни тарговци да продават това-онова.А как идваха?С шейни,които понякога,или често пешком влачеха по снега.Коментиран от #16
12:48 29.03.2022
14 Скоро време
До коментар #12 от "Тепърва ще оценяват":
Русия няма да е в Г-20.Как ти се вижда прогнозата.Кой влиза в Г-20?Има ли страни от Трети свет в Г-20.Въпроси,въпроси.Хи-хи!12:50 29.03.2022
15 От Мурманск
Коментиран от #17
12:52 29.03.2022
16 да бе
До коментар #13 от "Е да,де!Да":
Улиците и на руски били писани.Кой ид.ио т е превеждал и писал това.Смях по обед!Почти всичкото младо население на Мурманск е на бачкане в Норвегия.Който е с постоянно пребиваване е добре.Другите-вън от рая.12:54 29.03.2022
17 Нек си гледат
До коментар #15 от "От Мурманск":
Кво пречи това?Граница обща с русия има,понеже при подписването на Сепаративния мир между Финландия и СССР през летото на 1944,фините се задължаваха да изгонят германците на север(Петсамо,сега на руски Печенга.Това е финса територия.Има рудници на никел,а финландците след Независимостта си там успяха да развият пристанищен град Петсамо.Понеже не можеха да изгонят отседналите там германски части(едно,че се страхуваха да не оголят юга и руснаците да ги атакуват(както им е присъщо на руснаците вероломно да атакуват),второ -зле се чувствуваха да нападат дрокорошния си брат по оръжие.И так дивизия от Червената армия влезе в района(до норвежката граница и не излезе никога от там.13:03 29.03.2022
18 1944
13:23 29.03.2022