30 Април, 2020 15:13 4 016 8

След вируса и бедността взема жертви в Южна Италия

  • италия-
  • сицилия-
  • ковид-19-
  • пандемия

Икономическата цена от ограниченията беше усетена в цялата страна и засегна тежко исторически слаборазвития юг

След вируса и бедността взема жертви в Южна Италия - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

В Баларо, историческата част на Палермо, мерките срещу заразата с коронавируса имаха драматични последици за шумния някога квартал. "Когато започна затварянето, веднага се видя, че ситуацията може да стане взривоопасна, защото много семейства внезапно останаха без перспектива", казва Алесиа Ротоло. Тя е доброволка в "Ес О Ес Баларо" - местна група, която разпределя хранителни помощи сред 1500 нуждаещи се благодарение на успешна обществена кампания за набиране на средства.

Сърцето на Баларо е прочутият пазар на храни - туристическа атракция, датираща от 10 век, и основен източник на доходи за обитателите на района, които са от различни етноси.

Сега пазарът е само бледа сянка на това, което беше. Половината от сергиите са затворени. Баровете, ресторантите и повечето магазини наоколо също са затворени. Стотици хора, които често работеха от време на време или на черно, и затова са извън социалната система, останаха без средства за преживяване. "Има много хора без документи или които нямат жителство в Палермо. Те са изключени [от схемите за социални помощи] и ние се опитваме да стигнем до тях,", казва Ротоло.

Общонационалната карантина в Италия, която е в сила от 10 март, помогна за забавяне на опустошителната епидемия в богатите северни региони и предотврати географско разпространяване на катастрофата за общественото здравеопазване. Но икономическата цена от ограниченията бе усетена в цялата страна и засегна тежко исторически слаборазвития юг - известен като Медзоджорно.

Според "Svimez", мозъчен тръст за развитието на Медзоджорно, около 1,4 милиона души в италианския Юг са загубили редовните си доходи и не могат да искат помощи от държавата. Бройката включва около 600 хиляди временни работници, които не се водят официално като безработни или са извън схемите за финансово подпомагане, и над 800 хиляди работещи в т.нар. черна икономика.

"Говорим за зона, в която равнищата на бедност са вече над средните, и има много семейства, успявали преди да вържат двата края, които сега обаче изпадат в бедност", казва директорът на "Svimez" Лука Бианки. "Това може да породи социално напрежение", добавя той.

Към края на март неколцина човека се опитаха да откраднат храна от супермаркет в Палермо, вероятно окуражени от бунтарски послания в социалните мрежи, разпространявани от хора, свързани със сицилианската мафия. В отговор полицията започна да охранява магазините за хранителни стоки, а правителството задели 400 милиона евро за ваучъри за храна за гладните.

Няколко експерти по криминалистика изтъкват риска, че мафията може да се възползва от кризата и да представи себе си като единствената общност, която е в състояние да помогне на хората в тежки времена. Бандитите могат да раздават храна, за да подобрят статута си сред населението и да сложат ръка на кретащи бизнеси чрез обичайните си методи от типа "предложение, което не можеш да отхвърлиш", твърдят експертите. "Едно от най-големите ми притеснения е, че организираната престъпност, единствената общност с големи количества ликвидни средства в момента, може да разшири влиянието си върху легалната икономика", казва Бианки.

Ограничителните марки в Италия ще бъдат отслабвани от 4 май, но без да се прави разлика между по-заразения Север и по-слабо засегнатия Юг. По данни от вчера в Италия са регистрирани близо 27 700 починали от Covid-19 и около 203 500 инфектирани - един от най-големите епидемиологични рекорди в съвременния свят. В ден, когато в страната е имало над 200 новозаразени, в южните региони като Сардиния, Калабрия, Базиликата и Молизе е било съобщено за между пет и нула нови случаи.

Според плановете за излизане от затварянето на държавата първо ще заработят фабриките. Но това носи слаба утеха за слабо индустриализирания Медзоджорно. Ранното отваряне на сектора на услугите и туризма би помогнал повече.

Югът се нуждае също от разширяване на социалните мерки, насочени към настоящите аутсайдери - нещо, което правителството обмисля. Но Бианки приканва преди всичко към бързи действия. "Икономиката на Медзоджорно е като водолаз с по-малко кислород в бутилката, така че да може да стои под водата по-кратко време", казва той. "Колкото повече време отнеме на държавата да се задейства, толкова по-неуправляемо ще става вече положението, повече предприятия ще затворят, повече семейства ще страдат, а мафията чака в готовност" заключава той.

Премиерът на Италия Джузепе Конте заяви днес, че при постепенното снемане на мерките срещу разпространението на коронавируса в страната ще са отчитат разликите в нивата на заразата в отделните области, предадоха Ройтерс и ТАСС.

В реч пред парламента той каза, че новият пакет от стимули в подкрепа на икономиката ще бъде огласен след няколко дни. По думите му пакетът ще включва 15 милиарда евро за компаниите и 25 милиарда евро за преки плащания на наети и самонаети лица.

Наложеното на 9 март затваряне на Италия ще бъде облекчавано на етапи от 4 май нататък при консултации с местните власти в регионите, в които епидемиологичната обстановка не е толкова тежка, каза Конте. Същевременно той предупреди регионите да се разхлабват рестрикциите едностранно и без консултации.

Пред депутатите премиерът защити решението на своето правителство за постепенно излизане от националната карантина, тъй като по-широко отваряне ще представлява голяма заплаха за общественото здраве. "Предпочитам да кажа високо и ясно с риск да изглежда непопулярно: Правителството не може да осигури незабавно връщане към това, което беше нормално в нашия предишен живот", подчерта той. По думите му икономическите последици от евентуална втора вълна на заразата ще бъдат "още по-тежки".

Джузепе Конте каза, че базовият показател на репродукция на коронавируса (тоест колко души може да зарази един носител на вируса) възлиза на 0,5-0,7. Но предупреди, че този показател може да нарасне и ако се върне до стойност, близка до единицата, има опасност от претоварване на отделенията за интензивно лечение.


Поставете оценка:
Оценка 4.8 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ПЕНКО

    9 0 Отговор
    КАТОЛИЧЕСКИТЕ "ПАПУНКЬОВЦИ" И "ВЕЛИКАТА МАФИЯ " ИМАТ ТОЛКОВА ЗАТВОРЕНИ ПАРИ -С КОИТО МОЖЕХА ДО ПОМОГНАТ НА НАРОДА ,КОЙТО СА ОГРАБИЛИ , НО НЕ " ГОСПОД Е НАТРЕСЪЛ ВИРУСА И ТОЙ ЩЕ РЕШИ " А МАФИОТИТЕ СА С ПРИНЦИП : " ВИНАГИ ПЕЧАЛБА - ДОРИ И ОТ СМЪРТТА НА МАЛЕНКИ ДЕЦА "!!!!!
  • 2 НОЩ

    10 1 Отговор
    Ще ги настигнеме и задминеме! Вождът каза, че трябва да направиме решителната крачка ....
  • 3 Комуниста

    10 9 Отговор
    Мрете бе капиталистически роби! Нали искахте капитализъм ето ви капитализъм и не се оплаквайте че хляба е 1,20 за 650 грама, а вие нямате работа!
  • 4 Ооох

    14 1 Отговор
    да дойдат в България да видят какво е бедност,мизерия,глад.И то не отсега,а от 30 години,от които 13 год. в ЕС.И не ставаме мъъъничко,поносимо по-добре,а напротив все по_зле и по-зле
  • 5 Генчо

    11 2 Отговор
    Задава се световен глад а политиците само глупости и лъжи ни говорят един не каза дайте да сеем храна защото в магазините ще свърши!!
  • 6 Добре дошли в КЛУБА 😝

    7 0 Отговор
    Няма да сме само ние я .
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Жоро

    2 0 Отговор
    Ние филма оцеляване на предела сме го гледали, цял живот го гледаме, влизаме от една криза в друга и после пак така. Уж сме стигнали дъното а се оказва тавана. Няма да ни затрие един вирус. Сега ще почнат да се продават едни лъскави колици с продължаване на лизинги до 100.000лв и ще се види колко кифли и мутри са възух под налягане като се окаже че хотелчето ня морето на мама и тати тая година няма да изкара и лев.