28 Август, 2024 16:45 3 515 6

Комбинацията риба и мляко - наистина ли е опасна?

  • риба-
  • мляко-
  • опасна комбинация-
  • здраве

Тази комбинация може да е животозастрашаваща

Комбинацията риба и мляко - наистина ли е опасна? - 1
Снимка: Shutterstock

Правилното комбиниране на храните, които консумираме в едно хранене, е много важно за пълното усвояване на полезните им съставки, без риск от дискомфорт и тежест в стомаха след ядене. В някои случаи обаче комбинирането на храните изисква избягване на определени продукти след консумация на други, защото последствията може да са много сериозни.

Никога не смесвайте мляко и риба от консерва в едно хранене. Това е основен принцип в здравословното хранене не защото комбинацията не е полезна, а защото може да е животозастрашаваща. И макар случаите с опасно хранително натравяне след подобно комбиниране на храните да са много редки, предупреждението ще е актуално винаги.

Прясното и киселото мляко са сред най-богатите на протеини храни. Същото важи и за рибата във всяка форма. Основно правило по отношение на здравословното хранене е да не се консумират едновременно два растителни или два животински източника на протеин. В случая с комбинирането на мляко и риба ще се получи точно това, а резултатът ще се изразява в забавен метаболизъм и взаимно негативно повлияване на усвояването на двете храни.

При комбиниране на кисело или прясно мляко с риба от консерва обаче опасността е по-голяма. Ако консервата не е произведена в стерилна среда, съществува риск рибата в нея да се порази от опасни ботулинови бактерии, развиващи се свободно в безкислородната среда. Колкото повече съставки има консервата, толкова по-висок е риска с някоя от тях да се внесат спори на опасните бактерии и с времето консервата да се обогати с ботулинов токсин. При консумация едновременно с мляко, ботулиновите бактерии правят опасна реакция с млечния протеин и може да доведат до сериозно натравяне и интоксикация. Препоръката важи и в случаите, когато консервирана риба се консумира с млечни сосове.

В съвременните условия на чисто производство рискът от подобни опасни реакции е много нисък. Дори така да е обаче, превантивната грижа винаги е необходима. Същият съвет важи и за комбинирането на мляко с други продукти от консерва, съветва Puls.bg. Дори да няма риба в нея, вероятността да са внесени ботулинови бактерии остава, както и опасността от реакция с млечните продукти.

Затова консумацията на мляко и консервирани продукти трябва да става само след определен интервал от време, за да се даде възможност за изнасяне от организма на единия продукт преди да се консумира другия и да няма възможност за реакция между тях.


Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 12 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Гръч

    15 2 Отговор
    Ако рибата е развалена или отровна става и без мляко
  • 2 Боздуган

    4 4 Отговор
    Ако, млякото е от риба ?
  • 3 Цецо

    11 1 Отговор
    ЧУЛ СЪМ,ЧЕ КАНСУМАЦИЯТА НА ЯИЦА И РИБА КОНСЕРВА СЪЩО Е ОПАСНА.
  • 4 Боко Праните Гащи

    1 6 Отговор
    Риба за раята с 200 и после млеко
  • 5 Точно

    4 1 Отговор
    Много полезна статия.
  • 6 Нищо не разбрах

    9 0 Отговор
    Така и не разбрах какво точно реакция имали ботулиновите бактерии с млечните протеини? Явно и на писалият статията не му е ясно.