Канадската аукционна къща RM Auctions ще предложи на търг едно от малкото оцелели в безупречно състояние Audi Sport quattro от 1984 г. Прогнозната цена на автомобила е между 350 000 и 475 000 долара.
Продавачът на рядкото купе не се съобщава. От RM Auctions твърдят, че колата е била подложена на педантична предпродажбена подготовка в официален сервиз на Audi в щата Кънектикът. Имала е общо двама собственици.
Пробегът на бялото Sport quattro е едва 8 300 км. Оригиналният петцилиндров 2.1-литров турбодвигател с електронен инжекцион Bosch и мощност 302 к.с. е непокътнат. Съчетан е с петстепенна механична трансмисия.
Audi произвежда общо 214 екземпляра Sport quattro, за да хомологира колата за участие в група Б на рали шампионата. Междуосието на автомобила е скъсено с 320 мм в сравнение с обикновеното купе quattro, чиито продажби започват четири години по-рано.
В конструкцията на Sport quattro са използвани екзотични материали като въглеродни нишки и кевлар. От тях са изработени предните калници, таванът и задните панели на каросерията. С цена от 203 820 дойче марки моделът на Audi е най-скъпият германски автомобил от средата на 80-те години на миналия век.