С настъпването на зимата става прекомерно влажно не само на улицата, но и в интериора на всяка кола. И в един момент това се превръща в истински проблем, който пречи да се използва нормално превозното средство. В крайна сметка, постоянната миризма на влага е предвестник за развитието на бактерии и мухъл. И не само…
Сега ви разказваме за това, как да предотвратите влагата в колата и да не превърнете превозното средство в място за размножаване на микроби.
Изобилието от зимни валежи и влага със сигурност ще се отрази на "климата" в колата. И как автомобилът ще се справи с такова ударно натоварване зависи не само от здравето на неговите системи, но и от собственика, който има основна роля в процедурите, които позволяват намаляване или дори напълно премахване на влагата от интериора на автомобила.
За да не се натрупва излишна влага в интериора, достатъчно е да извършите някои прости действия, които трябва да се извършат преди началото на зимните месеци. Сол в чорап, силикатен гел, ориз в плик, пяна за бръснене върху стъклото... - всичко това са "патерици" в решаването на проблема. Нашият съвет е да се обърне внимание на правилната подготовка на автомобила за зимата.
И първото нещо, което трябва да направите, е да смените филтъра на купето навреме. Работата е там, че през пролетта и лятото той се запушва с прах, поради което пропускателната му способност се влошава. Влагата изостря този проблем. Е, мръсен и влажен филтър е отлична среда за бактериален растеж.
През зимата си струва да прегледате и уплътненията на вратите. Те не трябва да бъдат скъсани, деформирани или силно износени. И за да удължите експлоатационния им живот поне веднъж на всеки шест месеца (или преди зимата), те трябва да бъдат третирани със силикон. Това ще ви спести от залепване на вратите в студено време и ще запази еластичността и уплътняващата способност на гумените ленти.
Трябва също да проверите дренажната система на автомобила. Всички дренажни канали в двигателното отделение трябва да са чисти от замърсявания и листа. Почистват се със стоманена тел и пневматичен пистолет.
Дезинфекцията на вътрешната вентилационна система също е в списъка на задължителните процедури. Звучи страшно, но, както се казва, очите се страхуват, но ръцете го правят. Освен това тази работа не изисква специални умения. Достатъчно е да закупите т.нар. "димна бомба" за дезинфекция или да използвате спрей за прочистване на въздуховодите.
Ако в салона мирише на влага, когато климатичната система е била включена, тогава трябва да се почисти изпарителя. За това се използва специална пяна, а операцията е добре да се направи от специалист.
Разбира се, добре е да замените текстилните стелки с гумени с високи страни. И не забравяйте да изпразните стелките, когато напускате колата за дълго време.
Както можете да видите, е много по-лесно да предотвратите появата на влага и мухъл миризма в кабината, отколкото да се справите с тях по-късно.