Почти една трета от големите заводи за леки автомобили на петте най-големи производители на автомобили в Европа - BMW, Mercedes-Benz, Renault, Stellantis и VW - са работили с недостатъчен капацитет от началото на годината, произвеждайки по-малко от половината от потенциалния си капацитет. Това съобщава Bloomberg.
Това поражда опасения за възможно затваряне на фабрики и продължителен спад в автомобилната индустрия в Европа. Годишните продажби на автомобили в Европа остават с около 3 милиона единици под нивата отпреди пандемията, което пречи на фабриките да осъществяват пълните си възможности и излага на риск хиляди работни места.
По-специално VW обяви отмяната на многогодишните гаранции за заетост в Германия, като се очакват масови съкращения. Автомобилните производители също така са изправени пред намаляващо търсене на електрически превозни средства и сериозна конкуренция от експортни пазари като САЩ и Китай.
Експанзията на китайските производители, водени от BYD Co., както и успехът на Tesla Model Y, който стана най-продаваният модел в Европа през 2023 година, принуждава европейските производители на автомобили да търсят начини да спестят пари.
Автомобилните анализатори предупреждават, че на фона на тези нови тенденции някои фабрики в Европа може да бъдат затворени поради по-ниско производство и нарастващи разходи. А затварянето на фабриките ще нанесе сериозен удар върху европейската икономиката.
Защото автомобилната индустрия осигурява над 7% от БВП на ЕС и повече от 13 милиона работни места. Това е особено забележимо в Германия, където производителите преминават към електрически автомобили, изпитвайки обаче сериозни трудности при адаптирането към новите реалности на пазара.