Отидете към основна версия

12 487 32

МВФ отказа коментар за желанието на Кристалина Георгиева да остане начело на фонда за втори мандат

  • мвф-
  • кристалина георгиева-
  • мандат-
  • кандидатура

Мандатът на Георгиева приключва през септември

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Международният валутен фонд (МВФ) не коментира появилата се в медиите информация, според която управляващият директор на фонда Кристалина Георгиева възнамерява да издигне кандидатурата си за втори мандат.

На редовен брифинг представителят на МВФ Джули Козак беше помолен да коментира информация на аг. Bloomberg, според която Георгиева възнамерява да остане на поста за втори мандат. "Това е въпрос към самия управляващ директор. Това, което мога да кажа от институционална гледна точка е, че имаме процес за избор на управляващ директор. Този процес е описан на нашия уебсайт и бих искал да ви насоча там, “, отбеляза тя Козак.

Според Bloomberg френският министър на икономиката, финансите, индустриалния и цифровия суверенитет Бруно Льо Мер вече е подкрепил преизбирането на 70-годишната Георгиева за втори мандат. Според него тя „се справя отлично“ с отговорностите на шеф на фонда. Самата Георгиева не е декларирала публично намеренията си. Тя е казвала многократно, включително тази седмица, че е фокусирана върху настоящата си работа.

Относно процеса на избор на ръководител на фонда

Георгиева, която ще бъде преизбирана, приключва петгодишния си мандат през септември. Преди това фондът трябва да започне процес на подбор на кандидати за поста управляващ директор. Членовете на Съвета на изпълнителните директори на фонда или неговия Съвет на управителите могат да номинират кандидати. Последният орган - най-високият в йерархията на МВФ, действа на ниво финансови министри или ръководители на централни банки на страните членки на организацията.

Имената на номинираните се предават на изпълнителния секретар на МВФ, който трябва да гарантира, че лицето или лицата са съгласни да бъдат считани за кандидати. Имената им се пазят в тайна до края на периода за номиниране, след което се докладват на Борда на изпълнителните директори.

Ако в списъка с кандидати има повече от трима души, съветът избира трима финалисти в рамките на една седмица. За целта се провежда проучване на членовете на съвета, като се вземе предвид делът на гласовете на държавите, които представляват, но „без географски предпочитания“. Последната клауза е много важна, тъй като според предишното неформално „джентълменско споразумение“ между водещите акционери на фонда - САЩ и страните от Европейския съюз - МВФ все още се ръководеше изключително от представители на Стария свят, а съседната организация, Световната банка, беше оглавявана от американци.

И накрая, на последния етап, Бордът на изпълнителните директори на МВФ ще проведе индивидуални интервюта с финалистите във Вашингтон, въз основа на резултатите от които ще бъде направен окончателният избор. В идеалния случай този избор трябва да бъде одобрен с консенсус, но гласуването не е изключено, ако е необходимо. Консенсусният метод като цяло винаги се счита за предпочитан от МВФ и му се отдава особено значение при избора на топ мениджър.

В цялата история на МВФ до момента организацията е оглавявана най-дълго време от французина Мишел Камдесю. Изкарва три непълни мандата - от 1987 до 2000 г. През осемте десетилетия от съществуването на МВФ 5 от 12-те управляващи директори са родени във Франция.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 19 гласа.

Свързани новини