Отидете към основна версия

3 853 1

Руски икономист: При санкции спираме да плащаме дълговете си

  • крим-
  • русия-
  • украйна
Снимка: АП/БТА

Ако САЩ въведат санкции срещу руски държавни структури, то Кремъл може да обяви, че не е в състояние да връща кредити на американски банки. Това обяви икономическият съветник на президента Владимир Путин – Сергей Глазев, съобщава РИА „Новости“.

„Въвеждането на санкции е нож с две остриета. Ако САЩ замразят наши активи, пасивите на нашите компании в долари също ще бъдат замразени. Това ще постави нашите компании в невъзможността да връщат взетите от американските банки заеми.

„Ние ще бъдем принудени вместо към долара да се насочим към други валути, да създадем собствена платежна система. Ние имаме прекрасни търговско-икономически отношения с нашите партньори от Изтока и от Юга и ние ще намерим начин не само да минимизираме нашата зависимост от САЩ, но и да излезем от тези санкции с голяма изгода за себе си“, каза Глазев.

Според него икономическите санкции от Европейския съюз ще се превърнат в катастрофа за Общността.

„Спирането на доставките на руски газ не може да бъде компенсирано в обозримо бъдеще. Това ще доведе до повишаване на цените на енергоносителите, което ще е от полза за американците“, отбеляза Глазев. Той е уверен, че САЩ специално са подтикнали Брюксел да заговори за санкции срещу Кремъл, за да може да се отвори ниша за шистовия газ, който се добива в Северна Америка. Освен това Русия ще има допълнителна полза, защото ще преработва газа вътре в страната и ще изнася повече продукти от химическата промишленост. Това ще доведе до деверсификация на руската икономика, ръст на постъпленията от чужбина и кредитирането вместо от чужбина ще разчита на руската финансова система, смята Глазев.

Източник от администрацията на президента обаче заяви пред РИА „Новости“, че изказванията на икономиста за финансовите отношения между Русия и САЩ са само лично мнение и те не „отговарят на официалната позиция на Кремъл.

Ръководителят на Института за съвремнно развитие (ИНСОР) Игор Юргенс смята, че САЩ и ЕС могат да предприемат първи стъпки за замразяване на кредитирането за руски компании.

Редица руски компании, които имат заеми в долари и евро, вече почуваха трусовете на валутния пазар и решението на Централната банка на Русия да вдигне основната лихва от 5,5% на 7%. Хипотетично може да се очаква, че ако не се намери политическо решение на кризата в Крим, то Запада може да наложи забрана за износ на Русия на чувствителни технологии, което ще има сериозно влияние върху руската икономика, прогнозира Игор Юргенс в ефира на Business FM.

Най-богатите руснаци са загубили $13 млрд. долара от стойността на активите си само вчера. Това показват данните от Bloomberg Billionaires Index.

Икономисти припомнят, че почти всички заеми са гарантирани т.е трябва да ги платят при всички положения. Един пример- през 1917 когато Ленин взема властта,той спира плащанията по царските облигации! След близо 80 години Русия плати този дълг до стотинка.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини