Депутатът Георги Кадиев, който внесе в Народното събрание законопроекта за изменение и допълнение на Изборния кодекс, изготвен от ИК на референдума и от омбудсмана Мая Манолова, заяви в Шоуто на Слави, че съществената разлика между пропорционалната и мажоритарната система е, че в единия случай кандидат депутата се моли на председателя на партията, а при мажоритарната система – се моли на избирателя.
Със сигурност реших да внеса Законопроекта за Избирателния кодекс не, за да съм в шоуто , тъй като и такива обвинения чух от колеги. Чаках един месец, така наречените системни партии, те да го внесат. И тъй като никой не го внесе го направих. Освен това, прочетох и една статия във в. „Дневник”, където пишеше, че никой депутат не смее да внесе законопроекта, от което излизаше, че всички депутати си пазят мандатчето и не смеят да се явят пред избирателя. И в крайна сметка реших, че въпроса не е дори в мажоритарната система, а чуваме ли гласа на избирателя или не. Всъщност, ако нещо ме спираше да го направя досега беше да не ме обвинят, че се качвам на вълна на някакъв популизъм. Аз винаги съм бил някакъв антисистемен играч. За мен няма значение кой какво ще коментира. Половината депутати са се наредили в някакви листи и сега какво се получава - изведнъж няма да има листи.
Когато 2,5 милиона българи са казали нещо, според мен, ние трябва да го чуем и парламента не може да си заравя главата в пясъка. Няма значение дали ще гласува „за” или „против”. И едната система има плюсове и другата, както и минуси. Но в крайна сметка не можеш с процедурни хватки да не гледаш едно такова нещо.
Аз ще кажа моят опит – партия „Нормална държава”, на която аз съм председател, направи референдум за „Младост”. Събрахме 14 000 подписа, които са около 17% от населението. Преди два дни ги внесохме в Столичния общински съвет. Референдумът е за спиране на презастрояването. И като си представя колко труд е това, и като си представя как някой с процедурни хватки и с технически средства, се опитва да не го разгледа, побеснявам. Представям си какво е на тези всички хора, които са събирали вашите подписи и на всички, които са се явили на изборите. Ние как искаме българите в чужбина да се върнат в България, как искаме да не напускат страната, ако никой не им чува гласа. Всъщност най-важният резултат от референдума, е чува ли се гласа на народа или не.
На въпрос на Слави Трифонов как си обяснявате пасивността на всички останали депутати, те не могат да заобиколят 2,5 милиона избиратели, Кадиев отговори: „Нека да видим дали законопроектът ще стигне до зала”. Принципно законопроектът следва следващата седмица да бъде в пленарна зала. Но съвсем спокойно може и да не бъде. Дали ще влезе законопроектът в зала зависи от председателския съвет, който подготвя програмата за заседанията. Председателският съвет би трябвало следващия понеделник да го внесе. В председателския съвет има по един представител от всяка парламентарна група плюс председателя на парламента и заместник-председателя. В същото време има поредица от 1000 законопроекта, които чакат на опашката. Могат и да го вкарат в програмата на парламента само, че да бъде последна точка и да не му дойде реда до петък. Могат да го приемат на първо четене и никога да не стигне до второ четене. Ето това са технически прийоми и това е дразнещото. Защото как да накараме българите да гласуват, те са си направили някакъв труд и са отишли на някакъв референдум, независимо дали аз харесвам резултата или не, независимо дали аз харесвам едната или другата система или не, независимо дали харесвам самият законопроект или не, заяви Кадиев и уточни, че самият той има забележки между първо и второ четене. Това няма значение, важното е, че хората да разберат, че някой се интересува от техния глас. А какъв ще е крайният резултат, това е друго.
Депутатът уточни, че е внесъл законопроекта точно така, както е даден от Манолова. Не искам да ни мислят за страхливци, които си пазят мандатчето. Аз самият съм преференциално избран в този парламент, което е някаква форма на мажоритарност, преходна. Изключително много уважавам вашите усилия и на целия екип. Валери Найденов ми е първият работодател, изключително много го уважавам и него, той е голям проповедник на мажоритарната система. Тя не е панацея, има си и своите слабости. Но със сигурност между пропорционалната и мажоритарната система има съществена разлика. При пропорционалната система трябва да се молите на председателя на партията да ви сложи на първо място в листата, а при мажоритарната трябва да се молите на избирателя. Аз по принцип съм голям привърженик на тази система, защото съм се явявал на много мажоритарни избори. Имате един силен аргумент и той е, че сегашната система не работи, дали мажоритарната система е решението предстои да видим. Факт са при сегашната система рейтинга на парламента и този на политиците. Мислите ли, че на мен ми е приятно всеки ден да ме срещат хора и да ми казват ти си виновен, вие всички сте за убиване, вие всички сте за изхвърляне там. Аз какво общо имам с Пеевски, примерно?! Защо трябва да ме слагат в един кюп с него или с някой друг?! И защо всички трябва да бъдем корумпирани, или всички да бъдем страхливци, или всеки да си е там за собствен интерес?! Защо трябва всички да сме сложени под един знаменател?! Ето това е омразата към политиката, които ние сами си създаваме.
Слави Трифонов, коментира че в момента депутатите са се изправили като стена срещу мажоритарния вот и попита Кадиев „Вие как си обяснявате в морален аспект, за себе си, това няма да го направим?”
Много се радвам, че предстои ново преброяване на гласове, защото ако това се случи ще бъде прецедент. Аз самият съм обжалвал избори в София, ама тогава съдът ми каза не искаме да отваряме прецедент, защото от тук нататък всеки избор ще бъде обжалван и всички гласове ще бъдат преброявани. Аз също имах доказателства за грешно преброени протоколи. Така, че дано това да се случи да преброят гласовете ви. И ако съберат достатъчно гласове да стане задължителен референдума още по-добре, каза Кадиев.
В началото на предаването Слави Трифонов обяви, че ВАС ще преброява гласовете в 44 секции. Освен това той изрази убеждението, че ЦИК е укрило 12 000 гласа, които не достигат, за да бъде референдума задължителен.