В случай, че България избере на въоръжение американските изтребители F-16, то те няма да бъдат доставени в срок от 24 месеца от подписването на договор за многофункционални бойни самолети. Това каза Джеймс Робинсън, директора на „Програмата за международно бизнес развитие - F-16” към Американската корпорация Lockheed Martin, която произвежда машините.
Също така е под въпрос плащането на изтребителите на лизинг. Причината е, че американското законодателство не позволява разсрочено плащане на военна техника.
Изборът на F-16 Вlосk 70 ще е стратегически за България и ще донесе ползи не само за страната ни, но и за целия регион е мнението, което изрази посланикът на САЩ в България Ерик Рубин. „Днес обстановката е опасна с непредвидени обстоятелства, с поток от мигранти. Има предизвикателства навсякъде през последните 70 години. Затова е важно да имате добра военновъздушна отбрана и днес, и в бъдеще”, каза той.
Посланик Рубин припомни, че от 1990 г. досега американското правителство е вложило 300 млн. USD в оборудването на български системи. От тях 50 млн. USD са за военновъздушните сили, а още 43 млн. USD са дадени за подобряване на военните бази в "Ново село" и "Граф Игнатиево". От 2010 г. са инвестирани милиони долари в редица хуманитарни проекти – модернизиране на училища и стратегии за социално развитие.
От 1992 г. са обучени много хора както в редиците на армията, така и извън нея. „820 души са взели участие в подобни обучения. Следващите години ще имаме 60, които ще бъдат обучени в САЩ”, каза посланикът на САЩ.
Все още не е ясно коя точно от трите оферти за изтребители (бел. ред. тази на САЩ, Италия или Швеция) ще бъде избрана. „Нямаме перфектна оферта, за която да кажем, че всичко ни е ясно. Има доста въпроси, които участниците трябва да пояснят и след това ще могат да се направят общи оценки на всяка една оферта. Едва тогава ще се вземе решение. Намираме се на втория етап от преговори и придобиване на информация. Нищо повече. Не водим преговори с държавите за доставката, а разговори по оценката на тяхната оферта, по основните показатели и по въпросите, които имаме допълнително към тях”, каза пред журналисти заместник-министърът на отбраната генерал-лейтенант (о.р.) Атанас Запрянов. Той допълни, че подобно важно и скъпо решение трябва да се базира на качеството на анализираната информация, а не на някакви времеви срокове.
И по трите оферти има въпроси от различен характер. „Много е важно информацията да бъде пълна, тъй като използваната методология е на база на математически модел и липсващата информация автоматично води до липсата на оценка по даден параметър. Искаме в рамките на две седмици да се постараят да ни отговорят”, допълни заместник-министър Запрянов.
Последният вариант на F-16 Вlосk 70 предлага най-висока сигурност. Към момента 26 държави са закупили над 4600 броя от машината. Изтребителят от този модел е участвал в над 400 000 мисии със 74 победи и нито една загуба. Към момента компанията производител е извършила над 100 ъпгрейда на вече доставени машини.
С F-16 Вlосk 70 се постига 50% по-добро време за изкачване и 35% по-голяма стабилност по време на полет. Сертифициран е за 12 000 летателни часа, което е значително повече от 8000 часа, което е стандартът в момента в българската армия.
Министерството на отбраната предвижда покупката на 8 или 9 изтребителя на обща стойност 1.8 млрд. лв. Според процедурата на министерството, плащането трябва да се извърши разсрочено за срок от 9 години. В сумата е включено освен придобиването на машините, също така и обучението на пилотите, наземното обслужване, въоръжението и поддръжка за срок от 3 години.