Министърът на отбраната Красимир Каракачанов коментира думите на президента Румен Радев, според когото конкурсът за избор на нов боен самолет е извадил "порочния стил на управление на международната сцена".
"Да твърдиш едно подобно нещо и то многократно, това за мен е война между институциите, която е абсолютно излишна. За мен. Аз не съм си позволявал да нападам която и да е институция, дори когато съм бил в опозиция, критикуваш един, друг, втори, трети за грешки", отбеляза Каракачанов пред журналисти.
Той отбеляза, че "тази война межди институциите не е полезна нито за президентската институция, нито за парламентарната демокрация, нито за изпълнителната власт". "Колкото по-рано тези неща бъдат осъзнати от българските политици и спрат, толкова може би по-рано и българите ще започнат да си връщат доверието към институциите”, добави още военният министър.
Ако ние подпишем договор със САЩ, България ще лети на крилете на най-добрия боен самолет. Така вицепремиерът Красимир Каракачанов коментира обвиненията на президента Радев за непрозрачност по сделката със закупуване на нов боен самолет.
"От 2004 година бяха само илюзии - ще купуваме F16, ама стари, не, няма да купуваме F16, ще купуваме „Грипен”, не, няма да купуваме „Грипен”, ще ремонтираме старите самолети. Дотук бяха илюзии. 14 години нашите пилоти летяха на крилата на илюзиите. Сега при сключването на договорите ще летят на крилата на най-добрия боен самолет. Толкова по въпроса за самолетите!", отсече министърът на отбраната.
"Българската армия не е само авиацията, заяви още Каракачанов и поясни: Не знам за коя реформа става дума, но за година и 9 месеца не помня друго правителство и друг министър да е вдигал заплатите на военнослужещите с близо 20%, всяка година по 10%. Не помня да са предприемани такива мащабни проекти за възстановяване на съществуващата бойна техника. Защото българската авиация не е само новия самолет. Българската авиация са и съществуващите към момента изтребители, бомбардировачи, учебни самолети, хеликоптери и други средства, с които разполагаме.
До момента за тях не бяха отделяни необходимите средства. Българската авиация са и онези транспортни летателни средства като „Спартаните” и „Кугърите”, които бяха закупувани преди десетина години. За тях също бяха отделени средства за тяхната изправност. За пръв път откакто беше премахната наборната военна служба, за пръв път през 2018 г. постъпилите в армията са повече от тези, които са напуснали. Да, с малко, със 15-160 човека са повече, но са повече! За разлика от години, в които бяха по няколко хиляди надолу, тоест напусналите бяха с няколко хиляди повече."
В отговор на обвиненията за "загуба на национална сигурност, антиевропейска политика и порочност на комисията за Ф-16, Каракачатов отговори: "Ако идеята беше от всяка държава, участник – Италия, Франция, Швеция, САЩ, Германия да купим по два самолета, за да не се сърди никой, разбирам. Само че ние трябваш да купим 8 самолета от една марка. Е, няма как всички да са доволни! Честно казано до момента аз не съм чул нито един европейски политик министър от която и да е държава, включително Швеция, да каже нещо по този въпрос. Не разбирам какъв е този български манталитет ние сами да се плюем, сами да се навираме между шамарите и да обясняваме колко сме лоши при положение, че нито един представител на нито една европейска държава не е казал нищо до момента, включително Швеция. Защото подчертавам, че преговорите се водеха между държави, не между фирми, да не правим грешка".
Министърът на отбраната откри днес фотоизложбата "Ветерани" във Военния клуб в София. Тя е организирана от Българското национално самоуправление гр. Кечкемет (Унгария) и се реализира със съдействието на Министерството на отбраната и Съюза на ветераните от войните на България.
Проектът е по повод 75-тата годишнина от края на Втората световна война.
Фотосите са на фотографа и художник Бахгет Искандер. Експозицията ще остане до 15 февруари във Военния клуб, след което ще бъде показана в страната и чужбина.