"Прокурор ми каза: Виж, Лаура, ние сме патриоти, ние не крадем от националните си пари, крадем само еврофондове". Това обяснява в интервю за "Файненшъл таймс" Лаура Кьовеши, която е бивш шеф на специалната прокуратура за борба с корупцията в Румъния.
Сега тя е и водещ кандидат за новия пост прокурор на ЕС за разследване на злоупотребите с евросредства, пише mediapool.
Вестникът уточнява, че разговорът за "кражбата" е станал на "среща на най-високо ниво на прокурори от района". В Югоизточна Европа има само три страни членки на ЕС – България, Гърция и Румъния. Кьовеши изрично уточнява, че прокурорът не е румънец.
"Политици и бизнесмени се уплашиха, когато видяха, че магистратите могат да ги хванат. Макар да са притеснени, че повече няма да могат да крадат, Румъния далеч не е единствената източноевропейска страна, обвинявана в корупция. Мнозина румънци смятат, че Брюксел несправедливо се е заел само с тях и че специално към България отношението е по-толерантно", разказва в интервюто Кьовеши, цитирано от сайта "Дневник".
Според нея има огромна нужда гражданите да бъдат образовани за борба за корупцията.
"Бях много изненадана, когато казах на студенти: "Вижте, ако давате пари на преподавател, за да си вземете изпита, това е престъпление", защото те не знаеха, че е така. Това е липса на образование", каза Кьовеши
"Не са ли се опитвали да подкупят вас", пита журналистът от "Файненшъл таймс" Алек Ръсел. "Не", отвръща Кьовеши. "Не смеят?", настоява журналистът. "За мен има толкова много митове, че мисля, че дори и не им идва наум", допълва румънката.
Статията започва с история за това как малко преди да отпътува за Букурещ, журналистът е помолен от Кьовеши да не се спазва форматът на рубриката "Обяд на FT със...". Причината е, че поканеният сам избира мястото, а Кьовеши не иска да я обвинят след това, че е рекламирала конкретен ресторант в нарушение на закона.
Компромисът е, че тя все пак ще избере заведението, но името му няма да се споменава в статията.