Върховният съд на Румъния отмени мерките срещу безмилостния борец с корупцията Лаура Кьовеши. Това е поражение за онези хора от властта, опитващи се да превърнат румънското правосъдие в свой васал, коментира Р. Шварц.
И все пак то съществува - независимото правосъдие в Румъния. Поне донякъде. Тъй нареченото социаллиберално правителство на Румъния все пак не успя да подчини всички институции. И това е първата добра новина. Върховният съд на страната отмени всички ограничения за свободно пътуване, наложени на Лаура Кьовеши преди седмица от "специално звено" на прокуратурата. Бившата ръководителка на румънската антикорупционна агенция може вече да замине за Брюксел, където тези дни ще бъде взето решението кой ще застане начело на планираната европейска прокуратура. Кьовеши, от която се страхуват много румънски корумпирани и заподозрени в корупция политици, е фаворитката на Европарламента за поста на европейски главен прокурор.
Единни срещу безобразията в Румъния
Втората новина е не по-малко значима: налична е също и подкрепата на страните-партньорки на Румъния. Най-добрият пример за това е писмото на 12 западни посланици, сред които и германският, с настояване политиката да преустанови опитите си да подчини правосъдието.
Такава загриженост изразиха единодушно и ЕК, и ЕП. Това са последни, почти отчаяни опити за вразумяване на правителството в Букурещ, преди да бъдат наложени санкции. Това би бил първият път, когато на страна-членка се налагат санкции по смисъла на член 7 от Договора за ЕС, докато в същото време тя е ротационен председател на общността.
А какво прави в същото време правителството в Букурещ? - Напълно в неин стил министър-председателката Виорика Дънчила се гневи заради "намесата във вътрешните работи на нейната страна" и напада своите партньори и съюзници. По същия начин се държи и нейният партиен бос - лидерът на т.нар. социалдемократи Ливиу Драгня, който е с условна присъда за изборни манипулации. Неговото здраве трябва много да се е разклатило, след като на второто дело за злоупотреба с власт той не се яви на няколко съдебни заседания - по здравословни причини. Драгня, който е и председател на парламента, беше осъден на първа инстанция на три години и половина затвор. Той и неговите съмишленици се опитват от над две години да подчинят правосъдието, за да не им се бърка то.
Досега на няколко пъти президентът Клаус Йоханис и гражданското общество са успявали в последната секунда да дръпнат аварийната спирачка. Но сега и те не успяха да спрат напълно опитите на хора във властта да превърнат правосъдието в свой васал.
Румънци, кажете си!
Надеждите на много румънци сега са свързани с Европа. Затова и острата позиция на Брюксел, Страсбург и посланиците на западните партньорски държави беше правилният знак в точното време. В четвъртък президентът Йоханис даде още един знак: едновременно с европейския вот на 26 май румънците ще гласуват и на референдум за това дали са съгласни да продължат да бъдат управлявани от корумпирани и осъдени политици и дали правителството може с извънредни наредби - както правеше досега - да подчинява правосъдието. Предвидимият отговор на тези въпроси от страна на мнозинството от румънските граждани сигурно вече причинява тревоги и безсъние на Драгня и сие.
А какво прави Европейският съюз? Той ще трябва да се извини пред гражданите на общността за колебливото си поведение в толкова много подобни случаи. ЕС трябваше много по-рано да напомни на правителствата в Полша, Унгария и Румъния за общите ни ценности и произтичащите от тях задължения - много настойчиво, а ако трябва и със санкции. За благото на гражданите на тези страни. И за своето собствено благо.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ха дано!
Коментиран от #5
20:47 05.04.2019
2 име
Коментиран от #3
20:47 05.04.2019
3 И тук е така...
До коментар #2 от "име":
Ние не искаме ББ и Ц.Ц но ЕС и САЩ ги искат...ДАЛИ?21:01 05.04.2019
4 Зайко Байко многознайко
00:23 06.04.2019
5 Димитър Кънев
До коментар #1 от "Ха дано!":
Ако бъде избрана какво ли ще прави бате Бойко с неговата измислена безработица.19:01 06.04.2019