Лют спор се разрази в студиото на предаването ''Честно казано с Люба Кулезич'' излъчвано по ТВ Евроком. Причина за разгорещения дамски дебат между проф. Евгения Калинова и проф. Евелина Келбечева са учебниците по история за 10-ти клас, от които трябва да се изучава комунистическият период на България 1944-1989г. Въпросните учебници предизвикаха остри реакции на учители и неправителствени организации, които не одобряват начина, по който учебниците са написани, тъй като според тях в съдържанието им съществуват много пропуски и изопачаване на същностните характеристики на комунистическия режим.
Ето какво заяви проф. Евгения Калинова от издателство ''Булвест 2000'', тя е автор на един от въпросните учебници по ''История и цивилизация'' за 10-ти клас: ''Аз бих дала една рецепта за да не се случват такива скандали. Винаги, откакто пишем учебници, е имало бележки на учителите, бележки на редакторите, бележки и на министерството. В това няма нищо страшно. Аз не познавам човек, нито аз, нито от останалите, които биха казали ''не, ние няма да се съобразим с учителите'' или пък с инспекторите и министерството. Аз и сега съм се съобразила. Ако тези бележки, било на фондация ''Истина и памет'', било на учителите, просто бяха събрали авторите на учебниците в министерството, за да кажат ето това са нашите бележки, искате ли учебниците да станат по-добри и имаше една спокойна дискусия, а не да научаваме от медиите какви са бележките. Скандалът беше търсен и той не беше търсен от издателствата и авторите''.
От своя проф. Евелина Келбечева, която е преподавател по история в Американския университет в Благоевград, а също така и противник на предоставеното от издателствата съдържание в учебниците, отговори така на проф. Калинова: ''Не, не беше търсен скандала по никакъв начин. Учители от цялата страна се обадиха за да кажат, че не харесват тези учебници, че искат те да бъдат преразгледани''.
''Първата и най-важна забележка, в която съм убедена и съм говорила много за нея, аз не видях абсолютно никакво помръдване по нея и в петте учебника, това е, че тези учебници претендират да са учебници по ''История и цивилизация'' - те не са такива. Те са предимно политическа история, в която има много малко, вие знаете, винаги културата е в последната глава на всеки един дял, с отделни добре подбрани примери или не добре подбрани примери. Голямата рамка на това в какви цивилизационни сфери ние живеем, какъв е нашият избор, как ние сме насилствено, кърваво натикани в един режим, който е изцяло по съветски модел'', коментира проф. Келбечева.
''Не само външната политика на България е била зависима от Кремъл, абсолютно всичко е зависело от Кремъл. Тук това не се вижда. Най-радикалната промяна на българското общество в ново време, настъпва с преврата на 9 септември и налагането постепенно на откритата комунистическа диктатура. Никъде не се говори за цивилизация, за ценности. За идеологията има съвсем малко, въпреки че в програмата ясно се казва, че трябва да се изложи тази комунистическа идеология, която тегне върху целия този период'', каза още проф. Евелина Келбечева.
''Говоря за повечето учебници, изключението е този на ''Рива''. Фактите са там, понятията са там, термините са там, но са така добре манипулирани, така добре комбинирани, така добре монтирани по айзенщайновски маниер, че излизат неща, които не показват същността на режима. Същността от едни 17-годишни деца не може да се разбере'', добави още възмутената от съдържанието на учебниците професорка.
Проф. Евгения Калинова от ''Булвест 2000'' се защити от своя страна: ''Всичките критики казваха какво няма в учебниците от този раздел. Защо не казаха какво има? Как е отразен репресивният апарат, как са написани всичките данни за лагери, за изселените. Етапите на лагерите преди Белене, в Белене, в Ловеч с бройките, включително отварянето на лагера в Белене по време на Възродителния процес''.