''Наглостта е много голяма, защото те не просто отмениха машинното гласуване на първо четене, те преди това спряха дистанционното електронно гласуване, което е от компютъра вкъщи, а на трето място ние им предложихме и гласуване по пощата - те и това не приеха. И едното не искат, и второто не искат, и третото не искат. В повечето развити страни има едно от трите, или има машинно, или има дистанционно електронно гласуване, тоест от компютъра вкъщи, или има гласуване по пощата. Най-много има гласуване по пощата. Те махнаха и трите неща. Защо? Първо, защото искат ниска активност. На тях ниската активност им върши най-много работа. Хората да не гласуват. Тези два милиона българи в чужбина - да не гласуват. Второ искат да запазят сегашната ужасна избирателна система'', това заяви икономистът Мартин Димитров, който е част от управленската алтернатива на ''Демократична България'', в ''Шоуто на Слави'' по повод отмяната на машинното гласуване за местни и парламентарни избори от страна на българските народни представители.
''Опозицията беше мълчалива, не беше много активна, нямаше ги повечето в зала, но знаете ли? Битката не е загубена все още. Очаквам вето, а то е задължително в една такава ситуация, което ще наложи август месец да има прегласуване на тези текстове и познавайки дисциплината в това странно мнозинство, което видяхме днес, между ГЕРБ, така наречените ''патриоти'' и ВОЛЯ, аз се съмнявам, че те август месец ще могат да съберат 122 души. Имат време другата седмица да мине на второ четене - толкова. Ветото може да бъде наложено и една седмица по-късно'', коментира Димитров.
Станаха много срамни неща в последните месеци, господин Сиромахов. Помните ли преференциалното гласуване? Същите хора, същото мнозинство, само че и ДПС вътре. То с или без тях - същата работа. Отмениха преференциалното гласуване и цялото гражданско общество водихме много тежка битка да го спасим и слава богу успяхме. Беше безнадеждно в началото. Аз бях при вас отново, апелирахме към това да се включат повече хора, да участват, че не е загубено всичко и успяхме да спасим преференциалното гласуване, което ако го нямаше на тези избори, нямаше да има и 30 и няколко процента участие, още по-ниска активност щеше да има. Сега ситуацията е подобна'', продължи своя анализ Мартин Димитров.
''Трябва да кажем на тези хора следното нещо: ако няма да има машинно гласуване, то поне приемете гласуването по пощата, което го има навсякъде. Сега Великобритания ще избере новия председател на Консервативната партия с гласуване по пощата от всички членове. Гласуването по пощата го има в страшно много европейски страни. Тоест, ако толкова много ги е страх от това машинно гласуване, ако се смятат за неподготвени, не, че няма основание за това, поне да приемат законопроекта, който ние от ''Демократична България'' им занесохме за гласуване по пощата'', призова той.
''Между другото те имат един безумен аргумент, че били много сложни местните избори, имало избор на кмет, на районни кметове, на общински съветници, на селски кметове, това усложнявало много процеса и затова не трябвало да има машинно гласуване. Ама то колкото е по-сложно, е по-добре да има точно машинно гласуване, защото иначе хората в секционните избирателни комисии трябва те да го преброят това. Е как ще го направят?'', запита представителят на ''Демократична България''.
''Скритият аргумент го знаем, скритият аргумент е всичките ужасни пороци на тази избирателна система със зачеркнатите протоколи, преправените, дописаните, които ги виждаме постоянно, да се запазят. Днес слушах внимателно дебата в парламента - те си казаха, господин Сиромахов. Вие сте ги чули сигурно. Те искат да махнат въобще машинното гласуване, но понеже има известен срам да кажат, че въобще го отменят, както на практика дистанционното електронно гласуване въобще го отмениха, то го има в закона, ние сме го предложили, но не го изпълняват и понеже ги беше срам чак това да предложат - правят го на две стъпки. Първо го махат за парламентарни и за местни избори, защото то такива ще има в следващите две години, другите са много далеч. След това ще ги махнат и за тях'', добави той.
''За мен големият въпрос, който трябва да бъде зададен е следният: Искаме ли българските граждани да участват? Искаме ли да гласуват? Искаме ли тези два милиона души в чужбина, които са българи, да участват, защото за тях е огромен разход да пътуват стотици или хиляди километри, да купуват скъпи билети. Защо не им дадем възможност от компютъра вкъщи, или от най-близката поща да отидат, да пуснат писмото, което струва 1,2,3 евро или 1,2,3 долара, или буквално от компютъра вкъщи да гласуват. Това е големият въпрос, защо това не им бъде дадено? Отговорът е следният: Страх ги е, че ако тези български граждани гласуват - това ще промени статуквото. И то драматично ще го смени. Това е проблемът'', отбеляза Мартин Димитров.
По темата за изтеклите от НАП лични данни на милиони български граждани и липсата на поемане на политическа отговорност за момента, Мартин Димитров заяви:
''Днес френският министър на екологията подаде оставка за това, че е направил някакви разходи, които били недопустими, което на фона на ситуацията в България, извинявайте.. задължително трябва да има оставки след това, което стана. Обяснението, че нямало пари е най-смешното в цялата работа. Имаше и има милиарди европейски фондове. За какви ли не щуротии ги харчиха. Защо не си построиха киберсигурността с тези пари? Милиарди еврофондове изхарчиха за всякакви крайно съмнителни мероприятия. Спокойно можеше, и за специалисти да бъдат отделени пари, и за технологии, така че такъв въпрос да не съществува. Щеше да е по-разумен разход от.. какви ли не щуротии имаше в последно време''.
''Системната грешка е в това, че първо се подценява драматично въпросът и второ бяха похарчени стотици милиони за електронно правителство, само че парите наистина бяха буквално похарчени - без да се гледат резултати. Оттук нататък трябва срещу всеки разход да гледаме какъв е ефектът, какъв е резултатът. Няма смисъл иначе. Тези хора могат да похарчат още милиарди и ние да нямаме киберсигурност, да има и следващото изтичане на информация'', заяви още той.
''Искам да ви кажа, че светлина има и тя е в това, че който се опитва да мачка гражданите - винаги плаща цената. Може да стане малко по-бавно, може да отнеме повече време, но това ще се случи. Разчитам и на натиска, който ще дойде от Европа върху България. Очертава се госпожа Кьовеши да спечели битката за европейски прокурор. Шансовете ѝ нараснаха. Аз смятам, че първо е важно отвътре да се води битката истински, както водихме битката за преференциалното гласуване и видяхте, че гражданите победиха. Трябва да има и външен натиск. За това сме член на Европейския съюз, когато имаме нужда - да получаваме този външен натиск.