Председателят на Национално движение "Русофили" Николай Малинов е обвинен в шпионаж, а генерал Леонид Решетников е със забрана за влизане в България за десет години, наложена от ДАНС. Това стана ясно по време на изявление на главния прокурор Сотир Цацаров в сградата на МВР по повод разследването за шпионаж, станало известно вчера.
Малинов е с наложена парична гаранция от 50 хил. лв. и е със забрана да напуска страната.
"Чуждите организации, за които твърдим и сме събрали доказателства, че се е поставял в услуга са със седалище в Руската Федерация. Организациите са две - Общество "Двуглав орел" и Руски институт за стратегически изследвания".
Според зам.-главният прокурор Иван Гешев Малинов е работил в полза на двете организации близо девет години, като само в последните три се е срещал близо 30 пъти с директора на Руския институт за стратегически изследвания Решетников и с бизнесмена Константин Малофеев.
При обиските от последните дни са намерени редица документи, от които е станало ясно, че Малинов е изпълнявал задачи, за които е било плащано - на него и на фирмите му. Освен да предоставя информация за политическата обстановка в България и на Балканите, Малинов получавал пари и за да организира съответни мероприятия, както и за създаване на политическа партия, която да работи за промяна на геополитическите интереси на България. Трябвало да бъде създаден и аналитичен център и да бъдат придобити телевизионните канали от бившата група на ТВ7.
При обиските разследващите са намерили докладна записка изготвена от Малинов, която е била написана на руски език и в която той описвал необходимостта от геостратегическа преоринетация на България към Русия, както и какви мерки трябва да бъдат взети за тази цел. Тя била относно "необходимата геополитическа преориентация на България или това, което ние наричаме проект "България".
В документа било описано още, че геополитическа преориентация на България трябвало да се случи на основаната на православието, славянската култура и традиции. Усилията трябвало да се насочат в пет основни направления - дейност на НПО сектора, създаване и поддържане на интернет сайтове, създаване на собствен телевизионен канал, аналитичен център и създаване на партия.
При обиските са открити още документи, в които се намеква и за прехвърляне на дялове на "Виваком", говори се и за руската банка ВТБ. Имало данни и за това, че интерес представляват и цели в селското стопанство.
Разследването по случая започнало, след като била разбита схема за пране на пари и в последствие ДАНС започнала проверка по линия на финансовото разузнаване. От данните станало ясно, че отношение по казуса има и банкера Цветан Василев, както и фалиралата вече банка КТБ.
Така например от януари до март 2015 г. са били договаряни сделки за прехвърляне на активи на "Виваком" и действия с военните заводи "Дунарит" и "Авионамс".
В свои записки Малинов написал, че сделката с телевизионните канали не могла да бъде осъществена, тъй като в деня, в който трябвало да бъде подписан договорът, в сградата се появили ЧСИ и полицаи. Впоследствие СЕМ отказал лиценз на нов телевизионен канал.
Освен името на Цветан Василев в разследването излязло и това на Емилиян Гебрев, отново покрай коментираните сделки във военната индустрия. Според Гешев на срещите си в Русия Малинов се е виждал и с Решетников, и с Малофеев - именно от тях той получавал задачи, пари за изпълнението им и се отчитал за извършената дейност до момента. Част от парите идвали от кипърска фирма на Малофеев.