Тази година има 9 случаи, според американските служби, на подобни на атентати, опитани срещу израелски граждани в целия свят. Това каза по БНР Алекс Алексиев, председател на центъра за балкански и черноморски изследвания.
"Това, което се чува, е че има и втори конспиратор, с американско гражданство според българската преса. За мен е много по-важно дали има местни съучастници. Трудно мога да си представя, че биха могли да внесат сглобена бомба в България. По всяка вероятност тя е сглобена тук. Ако това е така, въпросът се поставя откъде е взет взривът – тротил, доколкото разбирам – кой и къде е помогнал да се сглоби и какви местни организации или групи, или съучастници са помогнали.
За България в момента е най-важно да се види дали в страната има действащи групи, които са готови да извършат терористични актове. Фактът, че, както изглежда, това е шиитски, а не сунитски тероризъм, като повечето терористични актове през последните 10-ина години, не значи, че е нещо съвсем различно. Радикалният ислям все повече и повече се развива, каза Алексиев.
Трябва да си представяме нещата не как ги виждаме, а как ги замислят другите, които ги правят. Всичко, което зная ме е убедило, че самоубийствен атентат стои на първото стъпало в този вид дейност. Това каза пред БНР полк. Румян Русев, изследовател на проявите на екстремизма и тероризма.
Науката ползва класация на целите, същото е с методите.
Бомбеният атентат се отличава с по-голяма организация, по-голяма конспиративност, определена тактика и това по никакъв начин не е акт на един човек. За терориста - камикадзе е чест да извършат този ритуален акт самоубийството, това е начинът, по който те се изявяват и това е финалът на тяхното земно съществуване като личности, заяви Русев.
Той каза, че е разтревожен. "Тревожно е за всеки, защото все още няма сериозен адресант на извършителя. Това, заедно с въпросите, които възникват, ни карат да сме много разтревожени. Придържайки се в контекста на рамката да не пречим на тези, които работят, мисля, че сега е главно да определим въпроса, че това дръзко нападение е извършено на границата на слабоохраняема зона. То е извършено на паркинга на летището в Бургас. Това нападение би могло по-лесно да се извърши в хотел. Нямаше да ги видят камери. За мен това означава, че е дръзко предизвикателство. Ние много скоро трябва да решим като държава, като общество какво ще правим. Ще участваме ли и как в отговора на това предизвикателство. От нашия отговор ще зависи какви ще бъдат последствията и каква ще е съдбата ни", заяви Русев.
"Ако това е организация, трябва да се нанесе ударът там, където е нейното сърце, иначе ще се превърнем в пожарна, която отива да гаси пожари и ще броим гражданите ни, които са загинали", предупреди Румян Русев.
Има голяма опасност България да бъде въвлечена в сценарий, който да доведе до война в Близкия изток, каза пред БНР експертът по сигурността и борбата с тероризма Славчо Велков.
Той коментира съобщението, че неизвестната до този момент групировка "Каедат ал Джихад" е поела отговорност за атентата на Летище Сарафово. "За съжаление всички твърдения, четири на брой, от един час и половина след извършване на акта до този момент, имат един и същи източник. И посочването на определена страна и организация за извършител, посочването на съучастник на атентатора, днес сигурно знаете, че се тиражира мнението и за пръстов отпечатък, който съвпада с неуспял атентатор в Грузия - източникът им е един и същ, и затова трябва да се замислим, когато ги приемаме за достоверни.
Този източник е същият онзи, или свързан с него, който разпространи през януари версията за заплаха срещу израелски туристи в автобуси, забележете, и който от няколко дни разпространява версията за държава и групировка, която е извършила акта. И аз започвам да се страхувам, че страната ни може да бъде вкарана в сценарий, наричан на латински "казус бели", т.е. повод за война и че политическото говорене по такъв въпрос не само че не помага, а пречи за приключване на случая", заяви Велков. По-рано от министерството на външните работи отрекоха информацията за "Каедат ал Джихад" като "спекулация".