Посланикът на САЩ в България Херо Мустафа е обсъдила с ръководството на АЕЦ "Козлодуй" хибридно решение на проблема с платеното оборудване за АЕЦ "Белене" като е предложила то да се използва за превръщането на работещата ядрена централа в енергиен център за бъдещите поколения. Това е станало при посещението ѝ в АЕЦ "Козлодуй" в четвъртък, съобщи посолството във "Фейсбук".
Посланик Мустафа е била в Козлодуй, за да проучи възможността за партньорство при разработване на решение за бъдещите енергийни нужди на България като продължение на подписания в края на октомври Меморандум за разбирателство в областта на ядрената енергия за граждански цели.
Тя и директорът на атомната централа Наско Михов са обсъдили как Козлодуй се възползва от предимствата в инфраструктурата и човешкия капитал, които трябва да го превърнат в център на българската ядрена енергетика за следващите поколения.
"Двете страни обсъдиха хибридно решение, което максимално да използва оборудването, което България е закупила преди за проекта "Белене", допълнено от най-добрите в класа технологии от редица западни доставчици. Такъв проект би бил по-устойчив от финансова гледна точка спрямо други опции и би се възползвал от вече съществуващите големи технически, екологични и сеизмични предимства на Козлодуй, висококвалифициран персонал, център за обучение, мерки за безопасност и сигурност и инфраструктура за пренос на електроенергия", посочват от посолството.
Според САЩ "успешният хибриден проект в Козлодуй би гарантирал голям обем от безопасна, надеждна, безвъглеродна енергия за българските граждани, като същевременно укрепва енергийната независимост и сигурност на България".
Херо Мустафа с шефа на ядрената централа Наско Михов (вляво) и заместника му Александър Николов
Възможността оборудването, доставено за АЕЦ "Белене" да се инсталира като нов блок в АЕЦ "Козлодуй" неведнъж е коментирана през годините, в които проектът за втора атомна централа у нас е замразен. Работещите за реализацията на АЕЦ "Белене" обаче твърдят, че това не може да стане, тъй като оборудването е изработено за проект на друга лицензирана площадка и не може току така да бъде преместено.
Междувременно процедурата за търсене на стратегически инвеститор за дострояването на АЕЦ "Белене" е блокирана заради мерките срещу коронавируса и по нищо не личи скоро да има някакво придвижване по нея. Наскоро от "Росатом", който сглоби алианс за "Белене" с френската "Фраматом" и американската "Дженерал Електрик", обявиха, че чакат от българската страна уверения за възвръщаемост на инвестицията. Правителството обаче отказва да даде държавна гаранция и така обявеното намерение за възобновяването на ядрения строеж в "Белене" попада в омагьосан кръг.
В началото на октомври премиерът Бойко Борисов обяви при посещение в АЕЦ "Козлодуй", че там ще се строи седми блок по коренно различна технология за диверсификация, "както направихме при газта". Тогава той говори за малки модулни реактори и дори възложи на БЕХ да се срещне с производители на такива и да се проучи възможността да се внедрят в България.