Поведението на спечелилата изборите на 11 юли партия "Има такъв народ" събуди възмущението на мнозина български граждани. Включително се възмутиха и хора, гласували за въпросните политически дейци, които упорито обаче крият дейността си и не разкриват бъдещите си намерения. Всъщност на хората с политически усет ни е ясно какво представлява партията на Слави Трифонов още от момента на създаването ѝ, че и преди това.
Сега всички сме в очакване да видим второто предложение за състав на правителство на "Има такъв народ", за да затвърдим впечатленията си, че тази партия е ГМО продукт на задкулисни икономически и политически фактори, партия, която вероятно бе създадена, за да обере протестния вот срещу партия ГЕРБ и евентуално да я замени.
Докато чакаме обаче, от ФАКТИ продължаваме разговорите си със значими общественици, които имат нулева търпимост към псевдополитическото поведение на партия "Има такъв народ" и персонално на лидера ѝ - Станислав Трифонов.
На Вашето внимание предлагаме разговор с журналистката и пиар експерт Татяна Кристи, която не пести аргументираните си критики към ИТН в една от социалните мрежи:
- Г-жо Кристи, кои са основните сигнали, които Ви карат да смятате, че бъдещо правителство на "Има такъв народ" ще бъде такова на подмяната?
- Най-големият сигнал е правителството, което обяви Станислав Трифонов преди това и което оттегли заради натиска от обществото. Аз нямам никакви илюзии, за да вярвам, че това правителството, което евентуално предстои да бъде предложено, ще бъде много по-различно от предишното. Това поставя много въпроси, като например защо това важно правителство, което бе предложено, се направи "на тъмно", без предварително обсъждане, с хора, които са изключително проблематични за много българи, имайки предвид, че са участвали в изхабения проект НДСВ, който е свързан с изключително много корупция. Всичко това е скандално, предложихa ни „новото“ старо! Защо българите чакат някакъв повелител, който се крие в къщата си месеци наред, да им определи бъдещето с някакви фигури, които вади като зайци от шапка на фокусник? След първото му предложение, можем само да разчитаме на подобно. Маските на проекта Трифонов паднаха и много започнаха да го наричат холограма на кукловодите си.
Друг момент и изключитeлно тревожен факт е, че министрите от служебното правителство, които показаха на българските граждани, че вършат работа - особено Кирил Петков, но и други, въобще не се споменават като вариант да продължават своята работа в едно редовно правителство на "Има такъв народ".
- Притеснява ли Ви хипотеза, в която БСП, ДПС и "Изправи се.БГ! Ние идваме!" подкрепят негодно правителство на "Има такъв народ" и лошо проведени реформи oт него и до какво би могло да доведе това?
- Да, опасявам се, че може да имаме такова правителство, което да е повторение на олигархичния модел, в който живеем десетилетия наред. Ако в бъдещо правителство присъства ДПС - дали директно в правителство, дали с негласна подкрепа, както беше при правителствата на Борисов, ние не може да очакваме реформи.
Мисля, че за всяка от изброените от вас партии е изгодно, по една или друга причина, да има редовно правителство. Това, което ние евентуално ще видим, ако има някаква договорка между тези партии - две, от които са партии на статуквото (БСП и ДПС) и от тях особени промени не може да очакваме, са някакви козметични реформи. Може да очакваме и отмятане от обещани реформи.
Най-страшното за мен е, ако тези партии в Парламента направят законодателни поразии, каквито за мен биха били въвеждане на мажоритарно гласуване и установяване на партийна субсидия от 1 лев по идея на Станислав Трифонов още от референдума му през 2016 година.
Субсидия от 1 лев за партиите в България ще убие партийния плурализъм. Това означава, че партиите на статуквото ще имат бетонирано, буквално запазено място в Народното събрание, защото те не разчитат на субсидия, а на корупционни схеми, с които да се финансират. Дали това ще е рекет на бизнеса, дали това ще е крадене на еврофондовете, дали ще е директно крадене от бюджета, дали на хранилка на Русия или Турция - всичко това са схеми, на които сме се нагледали, но за съжаление главният прокурор не ги разследва, бидейки защитник на статуквото.
Докато при по-малките партии - ако те получават субсидия от 1 лев, възможността за партиен живот при тях ще е убита. А пък с мажоритарни избори възможността в Народното събрание да влезе по-малка реформаторска формация е минимална. За съжаление тези две точки не бяха разяснени достатъчно многозначно на публиката и Слави Трифонов години наред промиваше мозъците на хората от частна телевизия, каквато е bTV, прокарвайки политическа пропаганда от своето шоу. Още тогава светна първата "червена лампа" на част от хората, които си задавахме въпроса как така една частна телевизия дава възможност на един телевизионен водещ да пропагандира някакви свои политически идеи. В същото време, спомняте си, че в годините около въпросния референдум започнаха невероятни репресии срещу свободната журналистика в България от правителството "Борисов 3". А шоуто на Слави бумтеше в ушите на зрителите като „алтернатива“ без никой да го закача и сваля от ефир години наред.
- Бихте ли доразвили тезата си за мажоритарното гласуване?
- Няма нищо лошо в мажоритарния вот при работеща демокрация, каквато обаче нашата не е. Но ще дам пример, който ще илюстрира колко е опасно да се въвежда мажоритарно гласуване в България, когато няма честни избори, когато няма работеща Прокуратура и съдебна система като цяло. Във Варна има една госпожа на име Славена Точева. Тя е една никому неизвестна дама, която бе избрана два пъти за народен представител от ГЕРБ - и в 45-ия Парламент и в настоящия 46-ти, мажоритарно, разбирайте с преференции. На изборите през април тя имаше 7000 преференции, много повече от водача на листата на ГЕРБ във Варна - Костадин Ангелов. Резултатът на тази госпожа е шокиращ, защото тя е една студентка, която се занимава с някакви бизнес партньорства с политици или близки до политици хора. Рационалният извод води това, че някой е посочил тази госпожа да стане депутат. Местни хора направиха анализ за това как така въпросната Точева може да получи толкова много преференции, като се оказа, че по разни села, най-вече Долни Чифлик, хората масово са гласували за тази никому неизвестна госпожа. Граждани ходихме дотам, правихме разследване, питахме хората в Долни Чифлик дали я познават, но никой не познаваше Славена Точева. Този случай е пример за мажоритарно избран политик.
Същото се получи и на последните парламентарни избори, но с три пъти по-малко преференции за въпросната от първия път през април, като по всяка вероятност това е така заради машинното гласуване и невъзможността да има масов купен вот. Но е факт, че има запазено място в Парламента за подобни хора като Славена Точева, която не знам дали знае защо се намира в Парламента и какво точно ще прави там, но знаем, че тя е изпратена в Народното събрание от определени хора с определени бизнеси интереси. В този смисъл, ако в текущите български условия има мажоритарен вот, всеки един местен дерибей ще може да си купи или място в Парламента, или място в Прокуратурата, или място като шеф на МВР, тъй като Трифонов искаше и началници от системата на Министерството на вътрешните работи да бъдат избирани пряко. Чисто и просто в тези ни условия мажоритарното гласуване е опасно по ред причини, една от които е, че нямаме независима Прокуратура, която да преследва купуването на гласове, което съпътства българските избори през целия преход досега.
- Друга поразия, която биха могли да сътворят конфигурацията "Има такъв народ", БСП, ДПС и "Изправи се.БГ! Ние идваме", е да вкарат главния прокурор и въобще Прокуратурата в изпълнителната власт. Чувал съм споделяне на тази идея и от представител на "Има такъв народ", и от представител на "Изправи се.БГ! Ние идваме!", а БСП и ДПС според мен биха подкрепили такава псевдореформа с радост. Имате ли опасения и в тази посока?
- Могат да минат всякакви законодателни перверзии, каквито видяхме в 44-тото Народно събрание на "Мутри-обединени". Пример за такава законодателна перверзия е създаването на специализираните съд и прокуратура. Имаше всякакви лобистки закони, които не са в интерес на гражданите.
Освен това се прокарва една идея, дори от хора, които не са свързани с партиите на статуквото и са професионалисти от системата на правосъдието, че в България не е нужно да има главен прокурор. Може би изхождат това, че по Конституция главният прокурор у нас има неограничена власт, но аз съм абсолютно против тезата им по същество. Трябва да има фигура на главен прокурор, в повечето демокрации има такава фигура и тази фигура, при независима и добре работеща съдебна система, върши прекрасна работа, ако не е избрана с партийни квоти и ако не е избрана от мутри-магистрати. А връщайки се към същината на въпроса ви, страшно опасно е Прокуратурата по някакъв начин да бъде интегрирана в изпълнителната власт. Против съм това. Още повече, че по този начин се погазва идеята за разделението на властите, а за да работи една демокрация както трябва, ние трябва да имаме независим обвинител и независим съд. Ако те по някакъв начин са свързани с изпълнителната власт, няма как да са независими.
- След като получихме достатъчно сигнали, че проектът на Станислав Трифонов е функция на задкулисието, трябва ли коалиция "Демократична България" въобще да си прави труда да преговаря с тези хора?
- Според мен абсолютно трябва, докато не стане ясно кой върху какво стои. Досега "Има такъв народ" с лидера си в сянка отказва да излезе на светло, отказва да каже кого ще предложи и какви политики ще прави. Досега от тях ние виждахме само едно отмятане - казват едно, после се отмятат, а после отново. Това показва, че на тези хора някой им дърпа конците. Политикът трябва да бъде изключително последователен, а те ни представиха една смешна партийна програма, изчетена от Слави Трифонов във Фейсбук, на която може да се изсмее абсолютно всеки студент по пиар и комуникации в първи курс. Не знам как не им е било неудобно да пуснат това на гражданите. Явно ги имат за изключително глупави.
От своя страна "Демократична България" е в много сложна ситуация, защото тя не може да отрече нещо, което все още не е видяла на хартия. От обединението казват, че слагат червени линии, а и те не са видели куп детайли, които трябва да се изясняват. Не бих винила "Демократична България" в този момент за това, че не дават категорична позиция за "Има такъв народ". Това е така, просто защото партията на Трифонов не им дава достатъчната информация какво смятат да правят. А това е изключително обидно и към целия български електорат, защото така не се прави политика. Така се прави политика в недемократични страни, в азиатски и африкански диктатури с криещи се вождове, с хора, които си правят каквото си искат и не излизат в публичното пространство. Затова и непрекъснато питам къде е Слави Трифонов и защо не е в публичното пространство.
Години наред той се занимава с политическа пропаганда - първо шоу в bTV, после и собствена телевизия. Трифонов е длъжен да ходи на пресконференции, да отговаря на въпроси на различни журналисти, да участва в дебати, да обяснява защо е в политиката и да отговаря на въпроси, които се появяват в дневния ред и които не са от неговия личен телевизор! Той обаче е решил да прави република от Фейсбук, както неговият политически близнак Бойко Борисов, който също смята, че не дължи отговори на никого и може да живее в политическото пространство чрез нелепи лайфове във Фейсбук. Крайно неприемливо е това, хората трябва да държат сметка на политиците за подобно поведение. Не само, когато говорим за Слави, разбира се. Към всеки един политик трябва да има изискване в политическата си дейност той да оперира прозрачно и да комуникира с медиите, защото именно те са посредникът между гражданите и властта. Също са и коректив на властта. Ако Трифонов игнорира медиите, то той игнорира всички български граждани, като в това число и неговия електорат. Включително е важен въпросът и за здравословното състояние на Трифонов. Това е абсолютно легитимен въпрос и го казвам като човек, който е работил в медии в САЩ. Публичните личности имат много по-малка протекция за лично пространство.
- Именно като журналист и човек, който следи обществените нагласи, смятате ли, че неясната ситуация в момента работи в полза на ГЕРБ?
- На първо място, моята теза е, че ако ние имаме Парламент и правителство, то ще бъде правителство щета и ГЕРБ ще играе ролята на псевдоопозиция. Ако не са във властта и ДПС може да го играят псевдоопозиция, но по този въпрос все още няма развитие. За мен всяко протакане и "тупане на топката" е лошо за българската демокрация. Не мога да кажа дали ГЕРБ печели, вземайки и предвид факта, че тази партия е страшно компрометирана и колкото повече "пиар изяви" от кухни на хора, от села и паланки виждаме, както и нелепи речитативи на гражданина Бойко Борисов, толкова повече ще са подронва авторитетът на ГЕРБ. Хората не могат да забравят какво причини ГЕРБ на България, така че аз не мисля, че те печелят каквото и да е в този конкретен случай. Но не печелят и гражданите. Защото, ако целта на задкулисието е да подмени ГЕРБ с някакво тяхно подобие, губят гражданите, защото нищо няма да се промени. Ще се печели време, гражданският протест може да затихне, ако пипат леко, ако пипат меко, защото е много лесно да се бездейства или да се имитират действия. Те могат да отнемат време, особено в очите на хората, които са си въобразили, че Слави Трифонов е антипод на Борисов и статуквото. То се оказа, че всъщност е същото или поне изглежда така.
Според мен е важно да има нови избори максимално бързо, защото ако има правителство се опасявам, че то няма да върши работа, няма да е в полза на гражданите и ще е губене на много ценно време за възстановяването на България. Няма да спра да повтарям, че са нужни нови избори и нови избори, и нови избори, и нови избори, докогато има нужда.
- A очаквате ли сериозен срив за "Има такъв народ" при нови избори?
- Да, очаквам. Следя какво се случва в социалните мрежи и виждам как хора, които са гласували за него, са много разочаровани. Много хора от живия живот, извън социалните мрежи, които са гласували за формацията на Трифонов, също са шокирани от това, което се случва. Това са хора, които са по-отворени да се информират за политическия живот в страната и са по-отворени към други гледни точки. Тези, които гледат само 7/8 TV и са си изградили поредния кумир, те вероятно ще гласуват за абсолютно всеки, който им кажат, щом се примириха да ги представляват някакви сценаристи и бяха примирени пред перспективата да ги управляват непознати за тях хора, въпреки че те са гласували за Слави. Това означава, че те са абсолютно безкритична маса.
Очаквам много голям срив във вота за "Има такъв народ", ако има нови избори и покачване за "Демократична България", защото това е формацията, която не отстъпи от своите принципи и категорично заявява какво иска и че ще влезе във властта само при определени условия.
И двете партии, ИТН и ГЕРБ, обещаха на избирателите си мажоритарен вот и получиха общо 128 депутата. Сега ще изпълнят ли обещанието си? Линк към резултатите