Очакваната нова бежанска вълна, за която се готви държавата, притесни жителите на граничните райони, съобщи БНТ. Макар че страната ни е транзитна за чужденците по пътя им към Западна Европа, заловените на наша територия, остават тук. Миграционният натиск ще бъде обсъден днес на заседанието на КСНС при президента.
В 19-хилядния Харманли, където се намира най- големият център за бежанци, с капацитет от 3 000 души, вече усещат нарасналия брой чужденци. Ако в края на юли в него имаше 500 настанени, сега те са около 750.
Сутрин рано, когато тръгвам на работа, те тогава се прибират, ходят по пътя като диваци. Вчера един изскочи, за малко да го ударя с колата. Не се съобразяват с нищо, казва Георги Наполеонов.
В Харманли още помнят предишната вълна, когато в центъра имаше над 3000 души. Ако тогава обаче настанените бяха предимно семейства с деца, днес чужденците са основно млади мъже.
Близо до границата присъствието на Гранична полиция и жандармерията е видимо, а това,оказва се, притеснява жителите на граничните села.
Ние сме в селото като в затвор, не можеш да излезеш да направиш разходка на домашния си любимец. Ще те спрат, въпроси..., казва Георги Тонев, жител на село Генералово.
Настанените в центровете на Държавната агенция за бежанците са предимно от Сирия, Афганистан и Ирак. Очаква се афганистанците да се увеличат, след като талибаните си върнаха контрола над държавата.