Основното нещо, което трябва да се направи още утре е национализация на ЕРП-тата и мораториум върху износа на електроенергия. Това заяви във Варна водачът на листата за морската столица на ВМРО - Българско Национално Движение Красимир Каракачанов, съобщават от Varna24.bg.
"За мен е чест, че отново ще водя листата в гр. Варна след изборите в началото на април тази година. За съжаление други, национално безотговорни политици, направиха така, че във време на пандемия, във време на икономическа криза, правим трети избори. Направиха го, защото това не са хора с ясна визия за България, с идеология и идеи, това са проекти, които се създават по внушение на външни фактори, с помощта на олигархични структури отвън. И когато на тези хора не им излиза сметката, не създават правителство.
Няма никакво значение, че бизнеса фалира, че служебното правителство изтърва монополите, изтърва спекулата, сметките за токи парно, които получават и гражданите и бизнеса, да непосилни. Когато няма политическа воля и работещ парламент, когато институциите не работят, спекулата процъфтява. Хранителните продукти скочиха още през юли, преди да влязат новите цени на тока.
Това е целта на новите политически проекти, да позабогатеят бързо и да си отидат. Къде са т.нар. юпита от проекта на Сакскобургготски? Една част се загубиха, но с доста по-дебели банкови сметки си живеят живота, другите станаха крупни собственици на фирми, на хотели по Черноморието. Ей така за един мандат.
Съдбата на всеки един народ, който търси бързо решаване на проблемите си с магическа пръчка, е такава.
Наясно сме, че изборите ще са трудни. Но ние излизаме на тези избори отново с ясна визия какво трябва да бъде бъдещето на България. Наред с другите проблеми, за които досега сме говори, като демографската криза, циганската престъпност, създаване на силна и боеспособна армия, доходите на хората, възникват и няколко много спешни въпроса.
Първо - решаването на проблема със спекулата. По този въпрос още преди 4 години ние имахме решение. Законопроектът ни срещу спекулата предвижда, че от производителя, до последния потребител, надценката на дадена стока или услуга да не може да бъде повече от 20%. Подобен проблем са имали и други държави и се е решавал със твърдата намеса на държавата. Когато няма държава, когато има хлабаво управление, така се получава.
Вторият въпрос е свързан с енергетиката. Тук, за разлика от т.нар. проекти, ние даваме решение на въпроса. Защото по темата д българската енергетика ние работим от 2001 г. , когато един подобен проект, този на царя, дойде и заяви, че ще закрива първите четири реактора на АЕЦ-Козлодуй, защото такова било условието на ЕС. Такова условие нямаше, трябваше да освободим пазар за румънската електроенергия. Така България от монополист на пазара на ток на Балканския полуостров, който продаваше в Турция, цяла бивша Югославия и Италия, се превърна в държава, в която гражданите плащат най-скъпия ток в Европа. Обяснението, че скъп бил тока и в другите държави е от глупаци и за глупаци. Когато една държава има мощности, тя трябва да ги поддържа, а не да ги унищожава. Според нас трябва да се направи национализация на ЕРП-тата, които бяха разпродадени по време на проекта НДСВ. Това са монополистите, които вдигат необосновано цената на тока.
Енергоразпределителните дружества трябва да са държавни! Това е държавен монопол. Не вярвам при държавен монопол да има такова повишение на цената на тока. Сега монополистите не се интересуват как се отразява поскъпването на гражданите и бизнеса. Още по-лошо е, че тази печалба я изнасят в чужбина, вместо да я инвестират в българската икономика.
Проблемите на българската енергетика няма да се решат, ако ние не реализираме големия проект, наречен АЕЦ-Белене и 7-ми блок на АЕЦ-Козлодуй, без които сме обречени на криза в енергетиката. Това ще се отрази на икономиката, както и на доходите и разходите на всеки един български гражданин.
Били против ядрената енергетика някакви зелени в Европа. Но те не плащат сметките за ток на българските граждани. Имало някакви политически възражения, че реакторите били руски. Тези реактори сме ги платили, България е инвестирала прекалено много в Белене и да зачеркнем 4 млрд. лв. не е най-страшното, а това, че ако не произвеждаме електроенергия, тези пари ще стоят заровени в пръстта около Дунава.
Основното нещо, което трябва да се направи още утре-мораториум върху износа на електроенергия", коментира Каракачанов.