Вече почти месец “Газпром” не предоставя на българската държава изисканото копие от пътната карта за развитие на газопреносната мрежа. Това стана ясно днес по време на парламентарния контрол.
Пътната карта беше подписана между България и “Газпром” през 2017 година. От българска страна подписа си положи тогавашният министър на енергетиката Теменужка Петкова. След встъпването на първото служебно правителство на президента Радев на 12 май 2021 година, стана ясно, че пътната карта е неоткриваема във ведомството.
По реда на парламентарния контрол депутатът от “Демократична България” Мартин Димитров опита да изиска информация за съдържанието на документа от служебния министър Андрей Живков в рамките на 46-тото Народно събрание. Стана ясно обаче, че документът не е открит. Министър Живков заяви и нежелание копие от споразумението да бъде изискано от руска страна заради “репутационните щети”, които това би могло да ни донесе.
На 6 януари т.г. ФАКТИ съобщи, че пътната карта все пак е изискана от руска страна. В официален отговор на въпросите ни, поставени на 17 декември миналата година, пресцентърът на енергийното министерство потвърди за медията ни, че е изискано копие от документа от “Газпром” чрез “Булгартрансгаз”, но такова не е постъпило от руска страна.
Днес министърът на енергетиката Александър Николов, в отговор на въпрос на народния представител от “Демократична България” Мартин Димитров, повтори тази информация и уточни, че документът е изискан на 17 декември 2021 година. Преди това Димитров спомена информацията в медията ни и поиска разяснение по въпроса.
“Много е важно подобни документи, които водят до ангажименти за България - ангажименти, за които ние не знаем, да бъдат намерени, да бъдат предоставени на Народното събрание, за да видим какво сме приели, какво сме подписали. Очакваме да получим копие от тази пътна карта, за да разберем какви са ангажиментите на България и да вземем отношение”, посочи Мартин Димитров от парламентарната трибуна, задавайки въпроса си.
“След мое разпореждане към “Булгартрансгаз” ЕАД, от страна на газопреносния оператор е изпратено писмо до “Газпром” от 17.12.2021 г., с което е изискано копие от пътната карта”, отговори енергийният министър. “Направен е преглед на наличността на секретната каса в кабинета на министъра на енергетиката. Въпреки уверенията на преждеуправляващи за икономически солидно състояние и прозрачност, за моя огромна изненада в касата не бяха открити нито парични средства, нито пътна карта”, допълни той.
“Към настоящия момент в министерството не е постъпил отговор от руска страна”, посочи министър Николов.
След като получи отговор на въпроса си, Мартин Димитров коментира, че решението на енергийния министър копие от картата да бъде изискано е било правилно. “Г-н министър, постъпили сте правилно като сте поискали пътната карта от “Газпром”, при положение, че всички други канали са изчерпани. За съжаление служебният министър ни отказа да постъпи по този начин. Вашето действие е адекватно и правилно. Смущаващо е, че сте поискали копие от пътната карта на 17 декември, вече сме средата на януари, но копие не е предоставено на българската страна”.
Димитров посочи още, че да се провеждат преговори за нов договор за доставка на природен газ с Москва би изглеждало некоректно, при положение, че не сме получили копие от пътната карта от тях. “Моля Ви още при първите контакти с “Газпром” да поискате отново въпросната пътна карта, защото ние трябва да знаем какви ангажименти са поемани. Фактът, че никой няма копие от пътната карта и никой не желае да даде копие от нея показва, че трябва наистина да се сдобием с нея. Ако беше просто една формалност, щеше да бъде намерена някъде”, посочи народният представител.
“Това, че “Газпром” вече месец не са предоставили копие от пътната карта, означава, че не желаят да разкрият съдържанието на този документ”, коментира Димитров и призова за одит на цялата държавна енергетика.
“Да преговаряш за нов договор и да не знаеш какви ангажименти са поети до момента, изглежда крайно неразумно”, завърши Димитров и призова пътната карта отново да бъде изискана, когато преговорите започнат.