Не е чак толкова трагична ситуацията с природния газ. Европа няма да остане без газ през зимата. Това каза в предаването "Лице в лице" по bTV съветникът на европейската климатична фондация и бивш министър на околната среда и водите Юлиан Попов.
Хранилищата на Европейския съюз са почти пълни, предприемат се множество мерки за намаляване на консумацията, смяна на горивата, а и цената на газа има ефект на потискане на потреблението. Няма да останем на студено, но цените ще са високи. Трябва да се вземат мерки. България вече е взела такива мерки с енергийните компенсации, заяви Попов.
Високите цени и енергийната криза трябва да се поемат солидарно, което не значи, че трябва да се даде поравно на всеки на киловатчас. Защото, ако например някой отоплява къща с площ 150 квадрата, ще получи много по-голяма компенсация, отколкото някой, който едва плаща да му свети крушката. Много е важно, когато се дават енергийни помощи, те да са таргетирани, а не да се дават еднакво, посочи бившият екоминистър, цитиран от novini.bg.
В България газът е една относителна малка част от енергетиката и страната ни е в много изгодна позиция да се справи с газовата криза. Тази малка част се раздува до небесата. Диверсификацията не е само това откъде да се вземе газ. От "Газпром" не трябва да се взема, защото дружеството се използва за оръжие и когато говорим с "Газпром", все едно преговаряме с военното министерство на Русия. Правителството трябва да изпълнява много стриктно всички точки по съществуващите договори, за да не сме изложени на бъдещо съдебно преследване. С това трябва да се приключи с "Газпром", подчерта Юлиан Попов.