България е една от малкото страни в ЕС, които не подкрепят иска на Украйна срещу Русия в съда за правата на човека в Страсбург, разкри "Сега".
Досега вече 23 държави от Евросъюза са подали заявления в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) за присъединяване като трета страна при разглеждане на на иска на Киев срещу Москва. България е в компанията на Гърция, Унгария, Малта и Кипър, съобщава радиостанция „Дойче веле“. От страните извън ЕС искът е подкрепен от Норвегия, а своите намерения да го строят вече са обявили още и Великобритания и Исландия. Неправителствената организация "Женевската академия за международното хуманитарно право" също поиска акредитация за участие в съдебното дело.
В иска си, подаден на 23 юни 2022 г., Украйна иска пълно изтегляне на руските войски от нейната територия и претендира за финансова компенсация. Само след първия етап на руското нахлуване загубите се оценяват на най-малко 80 млрд. долара. В иска се отбелязва още, че Русия е извършила на украинска територия много от най-тежките нарушения на Европейската конвенция за правата на човека, в частност: забрана на изтезанията, правото на неприкосновеност, правото на уважение на частен и семеен живот, право на свободата на мнение и изразяване, свободата на събиране и асоциациите, а също и защитата на правата на собственост. На 29 юни от ЕСПЧ съобщиха,че приемат иска за разглеждане.
От 16 септември Русия не е част от Европейската конвенция по правата на човека, тъй като бе изключена от Съвета на Европа. По тази причина ЕСПЧ може да разглежда дела за престъпления извършени от РФ до тази дата.
Вчера бе разпространен доклад на независимата международна комисия на ООН по разследването на нарушаването на правата на човека в Украйна. В него са описани многобройни военни престъпления, извършени от руската армия в Киевска, Харковска, Черниговска и Сумска област. Установено е незаконно използване на огнестрелни оръжия и взривни вещества, нарушаване на личната неприкосновеност, екзекуции, изтезания и жестоко отношение, а също и сексуално насилие. Регистрирани са и нарушения на правата на децата.
Още на 28 февруари, 4 дни след началото на руската инвазия, украинският кабинет се обърна към ЕСПЧ с искане за въвеждането на предварителни мерки по отношение на правителството на РФ в съответствие на 39-ия регламент във връзка с масовите нарушения на правата на човека, извършвани от руските войски по време на военната агресия срещу суверенната територия на Украйна.
На 1 март ЕСПЧ прие неотложни временни обезпечителни мерки и нареди на Русия нейните войски да се въздържат от нападения срещу мирните граждани и унищожаването на граждански обекти в Украйна.