Отидете към основна версия

1 241 46

Гешев пред БСП: Няма да допусна политическа намеса в съдебната власт

  • иван гешев-
  • съдебна власт

За тези 30 години, в които работя като следовател и като прокурор, почти никога не е чуван гласът на следователите и на научната общност

Снимка: БГНЕС

Няма да допусна, докато съм главен прокурор, политическата намеса в съдебната власт, историята показва, че това води до репресии. Това каза главният прокурор Иван Гешев по време на среща с представители на ПГ на „БСП за България“ в зала „Запад“ на Народното събрание, предаде БГНЕС.

"За тези 30 години, в които работя като следовател и като прокурор, почти никога не е чуван гласът на следователите и на научната общност. Разбирането за разделение на властите, освен взаимен контрол между тях, следва да има и взаимодействие. Доста дълъг период от време не се решават реалните проблеми в законодателен план, които биха довели до решаване на проблемите, решаваме последствията", заяви още главният прокурор.

Лидерът на левицата Корнелия Нинова заяви, че разговорите между Народното събрание и институциите – изпълнителна, съдебна, са необходимост. По отношение на търсения от главния прокурор диалог между институциите, тя е категорична, че той не може да се оплаче от липса на такъв в парламента, като даде за пример приетите изслушванията на всеки три месеца на главния прокурор в НС.

По думите ѝ сигурно има и недобри закони. Въпреки това обаче Нинова посочи, че Наказателният кодекс (НК) е от 1968 г., но оттогава досега е променян 121 пъти, като в повечето случаи по препоръки на представители на прокуратурата. Наказателно-процесуалният кодекс е от 2005 г., но е претърпял през годините 58 изменения.

Тя припомни, че в края на 47-ото НС, три дни преди разпускането му, беше приет Закон за продажбата на райски газ на непълнолетни деца. „В момента всички нощни клубове и дискотеки продължават да продават и тровят децата. Добър закон, бързо приет, резултат – никакъв. Важно е законът да е добър, но много по-важен е контролът“, категорична е Нинова. Като призова да се спре с политическите лозунги, Нинова поиска професионални съвети, свързани с противодействие на битовата престъпност и Закона за движение по пътищата заради пияните и дрогираните шофьори.

От своя страна Иван Гешев посочи, че още преди 2 години от прокуратурата са искали изменения на НК и НПК. По думите му измененията, които НК и НПК са претърпели, „са едни оперативни промени на парче, с цел да се потуши репутационно един проблем, които не водят до реални резултати“.

Главният прокурор настоя за всеобхватна реформа. По отношение на райския газ той смята, че трябва много ясно да се различават правомощията на различните власти и неизпълняването на приетия закон не е от компетенцията на прокуратурата.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 16 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове