Санкции срещу Русия за ядрената енергетика ще създадат проблем в работата на АЕЦ "Козлодуй". Тепърва започва лицензията на 5-и и 6-и блок, а за това се изисква одобрението на конструктора, тоест на руската страна. Има и някои елементи, които не се произвеждат другаде. Това коментира в предаването "Още от деня" по БНТ бившият директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Валентин Николов в отговор на въпрос за евентуално българско вето над решение руското ядрено гориво да не влиза на територията на ЕС.
"АЕЦ "Козлодуй" вече е подписала договор с ядрената "Шкода", която може да замени голяма част от нещата като производство", отбеляза той и допълни: "Така че не е лошо България да получи изключение за известен период от време. Ние вървим по правилен път - диверсифицирахме горивото за 5-и и 6-и блок, подписахме договори, но това трябва да стане в годините. Голяма част от системите са на "Уестингхаус", на "Франатом", на "Автоматика" - доста са навлезли западни технологии. Но все пак заради сигурността ние трябва да имаме изключение."
Според него до 2032 година при усилена работа можем да изградим на площадката на 7-и блок реактор по технологията АР-1000 на компанията "Уестингхаус".
"АР-1000 не е някакъв виртуален проект - 4 блока работят в Китай, 2 са заредени в САЩ, третият ще бъде зареден през май, през април ще бъдат пуснати два. Тоест той вече работи и показва предимствата си", обясни Николов.
Николов призна, че за него е изненада включването в актуализирания списък "Магнитски" на Владислав Горанов - бивш финансов министър, и Александър Николов - член на съвета на директорите на АЕЦ "Козлодуй".
"Трудно мога да коментирам това. В крайна сметка светът е вече черно-бял, геополитика показа, че хората трябва да се определят къде са и най-вероятно това е повлияло при взимането на решение за тези лица", предположи бившият шеф на БЕХ.