"Стратегически и двете политически сили - ПП и ДБ, се насочват към стабилизиране на коалицията след неуспеха, измервайки го през перспективата на първоначалните очаквания. Ще има видима консолидация в коалицията и тя ще излезе с общо послание, което предварително Кирил Петков и Асен Василев предпоставиха, за да затворят врата, докато е време и да не оставят пространство за спекулации."
Това мнение изрази пред БНР Добромир Живков, управител на социологическа агенция "Маркет линкс".
"Това, което Христо Иванов се опитва да започне като публичен разговор още преди изборите през октомври миналата година, остава неразбрано и среща силна съпротива не само вътре в коалицията, но и сред много от гласуващите за обединението", каза Живков.
Ключово ще бъде поведението на ГЕРБ и решението, което ГЕРБ ще вземе. Само от тях зависи дали ще има правителство, подчерта Живков. По думите му единствено ГЕРБ могат да формират следващ кабинет и по-широка коалиционна формула.
"Ако това не се случи, ще бъде тактическо решение на ГЕРБ в подготовка за следващите избори. ДПС със сигурност биха подкрепили ГЕРБ. ИТН също не изглежда да са проблемни. Остава въпросът с БСП. Но БСП има проблем с такава коалиция, докато тя все още видимо стои на позиции, които са в конфликт с евроатлантическата ориентация и на ГЕРБ, и на ДПС, отчасти и на Слави Трифонов. Затова трябва да се види как ще бъде "продадена" такава коалиция на българските граждани и дали ГЕРБ няма да използват именно тази особеност за да оправдаят несъставянето на кабинет", коментира социологът.
"Възраждане" е в печеливша позиция, но винаги идва момент, в който трябва да се капитализира политическото влияние, посочи още Добромир Живков. Според него при "Възраждане" този момент ще дойде не когато са първа политическа сила и имат повече от половината депутати в Народното събрание, а по-рано.
"Не мисля, че ГЕРБ с победата си ще стигне дотам да оставят инициативата да премине, особено към третия. Важно е чисто символно как се представя най-голямата политическа сила в тази ситуация. Цялата отговорност по настоящем е в тяхното поле. Не си представям, че "Възраждане" биха влезли по този начин в ролята си на мандатоносител. Струва ми се много имагинерна възможност засега."
"За момента резултатът на "Възраждане" е впечатляващ", добави социологът. Той поясни, че около 3% от всички гласували са се добавили към "Възраждане" и ИТН, и двете по съществото си антисистемни партии. Тези гласоподаватели са млади, разочаровани хора от градовете – около и под 30 г., които нямат усещането, че ПП може да бъде техният представител, които се радикализират и преминават в полето на антисистемните партии.
В столицата е важна символната победа на ПП-ДБ на тези избори. Няма изгледи след ноември тази година да видим в София кмет на ГЕРБ, отбеляза още Добромир Живков.
"Тази победа в София, която се очаква, може да даде старта на значително по-широки политически процеси. София гласува по определен начин и тогава започват да се разгръщат тези процеси в страната."