На общоградско събрание жителите на Обзор ще решават да продължи ли борбата им за отделяне в самостоятелна община, съобщи БНР.
Министерският съвет вчера отмени решение на кабинета "Борисов" от март 2021 г. за създаването на нова община и отделянето на Обзор от Община Несебър след законно проведен референдум по темата.
Това изненада местните жители, които очакваха решението на президента Румен Радев – по процедура той е последният, който трябва да издаде указ. Решението на държавния глава се бави две години. Така, МС реши казуса без негова намеса.
Местният референдум бе проведен през февруари 2021 г. Тогава жителите на Обзор и още 6 села гласуваха "за" отделяне от Община Несебър. Последваха протести и контрареферендум на онези, които бяха "против" създаването на нова община. Междувременно, буквално месец след първия референдум МС реши, че общественото допитване е преминало законно и нова община трябва да има. Жителите, който не искаха селищата им да се отделят от община Несебър изпратиха писмо до следващия кабинет с настояване да преразгледа това решение и получиха отказ.
Кметът на Обзор Христо Янев определя като незачитане на пряката демокрация решението на Министерския съвет против отделянето на Обзор. Той не крие изненадата си.
"4 кабинета – два редовни и два служебни, включително и министрите на регионалното развитие потвърдиха и изразиха становище, че процедурата е чиста. Затова сега сме толкоз изненадани, в последния момент, на коляно… Процедурата по принцип е в президентството, те са последният водещ по тази преписка. Президентът забави, той обеща в едно писмо до Инициативния комитет, увериха ни, че президентът ще разпише указ след преброяването. Преброяването мина, указа още го чакаме. Нямало срок за издаването на указ. Минаха малко над 2 години и се случи това, което беше недопустимо – да се зачеркне един референдум. В един момент явно референдумите са без значение за България и не се зачита вотът на хората."
Реакцията на жителите на Обзор:
"Кошмар. Не е добре за нас. Играят си с живота на хората."
"Готов е целият Обзор на протести."
"Колко години минаха? Две години, стана измъчено, едно напрежение между гражданите."
"Всички пари, които се вадят от туристите, отиват в Несебър. Ние не сме съгласни. Обзор искаме да порасне, да изгради нови неща, но парите отиват там."
Неочакваният ход на служебния кабинет да отмени решението на редовно правителство поставя правни въпроси, смята председателят на Програмата "Достъп до правосъдие" Марин Божков.
"Възможно ли е служебно правителство, което има ограничени правомощия, да отменя политическо решение на редовен кабинет? Това решение не е в компетентността на служебно правителство, защото засяга политиката на местно самоуправление на българската държава, а служебното правителство няма право да прави политика. Референдумът, с който жителите на Обзор и съставните му 6 села категорично се произнесоха за отделянето си като община, е уникален в цялата история на България с това, че избирателната активност беше 75% и близо 75% от гласовете са "за" отделяне. Едно подобно решение подлежи на съдебен контрол и аргументите, изложени в него, могат да бъдат оборени един по един. Правителството, за което носи отговорност президентът на републиката, който 2 години "забрави" някак си да издаде указ, потънал на бюрото му, показват отношение към демокрацията. И това е доста тревожно."
"Такова чудо в българската практика – политическа и административна, не се е случвало", подчертава Божков. По думите му юристите трябва старателно да преценят дали делото е подсъдно на ВАС или на Конституционния съд.